آیت الله قتل عام در چنگال سیاه تقدیر – «ظالم نبرد را به منزل»

(AP Photo/Ebrahim Noroozi)
(AP Photo/Ebrahim Noroozi)

ابراهیم رئیسی، یکی از بیرحمترین و بدنام ترین مقامات ارشد رژیم جمهوری اسلامی، و یکی از جنایتکاران علیه بشریت، بدون اینکه در دادگاهی صالحه محاکمه شود، در جریان یک حادثه هوایی گرفتار تقدیری شد که چندی پیش فال آن را مقابل رئیس جمهوری ترکیه خوانده بود.

کشته شدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری که بهار 2021 از طریق یک انتخابات نمایشی ومهندسی شده در جمهوری اسلامی ایران بر سرکار آمد بازتاب نسبتا وسیعی در محافل خبری و سیاسی جهان داشت.

او در 30 اردیبهشت ماه 1403، در راه بازگشت از یک منطقه مرزی در جمهوری آذربایجان دچار سانحه هوایی مرگبار شد و به همراه استاندار و امام جمعه تبریز و همچنین وزیر امورخارجه امیرعبداللهیان کشته شد.

صرفنظر از اما واگرهای پیرامون این مرگ، این رخداد باعث شد بسیاری از ایرانی های آزادیخواه در سراسر جهان از کشته شدن او ابراز شادمانی کنند. برخی دولتهای نزدیک به رژیم جمهوری اسلامی (مانند روسیه و سوریه و کره شمالی) و همچنین سازمان های مماشات گر جهانی همچون اتحادیه اروپایی و شورای امنیت سازمان ملل که این روزها به یک سازمان بی خاصیت در جهان تبدیل شده پیامهای همدردی و تسلیت به خاطر کشته شدن او و همراهانش صادر کرده و به احترام او لحظاتی سکوت کردند اما بسیاری از خانواده های داغدیده از جنایات جمهوری اسلامی وهمچنین برخی مردم غزه و سوریه که زندگی و عزیزان آنها به خاطر جنگ افروزی های ملاها متلاشی شده بود شیرینی پخش کردند و از مرگ ابراهیم رئیسی شادمان شدند.

ابراهیم رئیسی در ایران به عنصر گوش به فرمان و آلت دست سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران معروف بود. او در بیشتر مواقع ایده خاص و منحصربفردی نداشت و بیشتر همان چیزی را که رهبر دیکتاتور ایران می گفت به بیان دیگر مطرح می کرد.

هیچ کاره بودن او و نمایشی بودن حضورش به عنوان رئیس جمهور در ایران تا بدانجا بود که در ناآرامی های دوساله گذشته در ایران بخاطر کشته شدن مهسا امینی و جنبش «زن، زندگی، آزادی»، در هیچ یک از شعارهای معترضان در خیابان شعاری علیه او سرداده نشد چون همه می دانستند که رئیسی نقش عروسک خیمه شب بازی سپاه پاسداران و خامنه ای را در ایران عهده دار است و بود ونبودش تاثیری در تداوم یا توقف سیاست های مخرب نظام جمهوری اسلامی ندارد.

عمامه مشکی با پرونده ای تاریک!

اما خیلی ها از پیشینه سیاه رئیسی در قتل و کشتار مخالفان در ایران حرف می زنند. او نزدیک به نیم قرن قبل در کسوت قاضی و دادستان مرگ در انقلاب ایران ایفای نقش کرده و حتی نام او در هئیت موسوم به مرگ در سال 67 بسیار پررنگ بود. رئیسی در تابستان 67 عضو کمیته‌ای موسوم به «هیئت مرگ» بود که وظیفه آن «پاکسازی زندان‌ها» از مخالفان جمهوری اسلامی بوده است. کشتار چندهزار زندانی طی مدتی کوتاه در تابستان 67 و انتقال جنازه اعدامی ها با کامیون به گورهای دستجمعی و عدم اعلام مکان دفن به خانواده اعدامی ها تنها چند فقره از جنایات اوست. شاهدان و خانواده قربانیان می گویند رئیسی حتی افراد معلول و بیمار و کسانی که در زندان دچار مشکل روانی بودند را به قتلگاه می برد!

حسین مرتضوی رئیس وقت زندان مخوف اوین می گوید: ابراهیم رئیسی در سال 67 برای متقاعد کردن آیت الله خمینی به اعدام های دستجمعی زندانیان سیاسی تلاش زیادی کرده بود و حتی در جایی گفته بود که از خمینی برای انجام اعدام ها حکم شرعی گرفته بودیم!

برخی زندانیان سیاسی جان بدربرده می گویند رئیسی یازده سال بعد از انقلاب ایران در ارائه کیفرخواست اعدام برای زندانیان سیاسی بسیار فعال بود و برای نظارت بر اجرای احکام اعدام شخصا به محل اعدام ها می رفت. رئیسی هیچگاه سوابق خود در اعدام صدها زندانی سیاسی را منکر نشد و همواره از کارنامه خود دفاع کرد. او در یکی مصاحبه خود با یک خبرنگار خارجی حتی مدعی شد حکم اعدام زندانیان سیاسی تابستان 67، «مناسب» بوده است.

رئیسی قبل از دوران ریاست جمهوری در مقام معاون اول سیستم قضایی ایران نقش پررنگی در زندانی کردن فعالان حقوق بشری، محیط زیستی، اقلیت های قومی ومذهبی، بهائیان، روزنامه نگاران و سرپوش گذاشتن بر قصور مسببان سقوط هواپیمای اوکراینی داشت.

فالی که بنام خودش افتاد!

رئیسی هم مثل سلیمانی و امیر عبداللهیان وزیر خارجه ای که همراه او در هلی کوپتر قربانی شد همواره آرزوی نابودی اسرائیل و تصرف تل آویو بدست لشکر اسلام را در سر داشت اما آنها هم این آرزو را با خود به گور بردند. رئیسی در سفر چندی قبل خود به ترکیه، در آنکارا برای اردوغان رئیس جمهور ترکیه فال گرفت که این شعر برای او آمد: «خوش باش که ظالم نبرد راه به منزل».

او در ادامه با اشاره به این فال گفت: انشاالله رژیم اسرائیل تمام می شود! او خبر نداشت که به قول یک شعر ایرانی «قرعه فال بنام من دیوانه زدند!»

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز که در سانحه هوایی کشته شد کسی بود که پس از قتل عام اکتبر بارها و به دفعات به دیدار رهبران حماس رفت و علنا و در مقابل چشمان جامعه جهانی آنها را تشویق به کشتار بیشتر اسرائیلی ها می کرد.

بدون شک رفتن رئیسی و امیرعبداالهیان تاثیری در سیاست های مخرب جمهوری اسلامی در منطقه وجهان نخواهد داشت و شکی نیست که رهبر ایران و سپاه پاسداران گزینه های زیادی در دستچین کردن دیگر جنایتکاران برای تسلط بر مردم ایران پیش رودارند.

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ