اخراج کوربین از حزب، تاوان سنگین یهودستیزی و ارتباط با تروریستها

Britain's Labour party leader Jeremy Corbyn gestures as he arrives to vote in the general election at a polling station in London, June 8, 2017. (AP/Frank Augstein)

بنا به گزارش تازۀ یک کمیته تحقیقاتی مستقل در لندن (کمیسیون برابری و حقوق بشر)، حزب چپگرایِ «کارگر» بریتانیا در زمان رهبریِ جرمی کوربین به دلیل مداخلات سیاسی در شکایت‌های مربوط به یهودی‌ستیزی، قصور در ارائه آموزش کافی به کسانی که پرونده‌های یهودی ستیزی را بررسی می‌کردند و همچنین آزار و اذیت شاکیان، قوانین را نقض کرده و همچنین در مقابله با اعضای ضدیهود، پی‌گیر و جدی نبوده است.

کمیسیون برابری و حقوق بشر پس از اعلام نتایج گزارش خود گفت: «حزب کارگر مسئول اقدام‌های غیرقانونی در آزار و اذیت و تبعیض است.»

کار به جایی رسیده بود که در زمان رهبری و نفوذ کوربین در حزب، یهودیان و طرفداران آنها در حزب کارگر با یک رشته تهدیدات تروریستی آزاردهنده هم روبرو می شدند؛ به عنوان نمونه «لوسیانا برگر» نماینده سابق حزب کارگر، یکی از اعضای یهودی بود که از حزب تحت رهبری کوربین کناره‌گیری کرد. وی پس از تعلیق کوربین گفت که این گزارش سخنان وی را ثابت می‌کند چرا که وی پیش از این گفته بود از سوی هواداران کوربین به اسید‌پاشی، حمله با چاقو و تجاوز تهدید شده بود. برگر در وبلاگ خود نوشت: «این حزب [کارگر] فرهنگ قلدری، تعصب و ارعاب علیه یهودیان را که به درونش نفوذ یافته بود، تسهیل کرد.»

این گزارش که پس از چند سال تحقیق بیطرفانه و مستقل، در نهایت روز پنجشنبه 29 اکتبر 2020 منتشر شد، دستِ جرمی کوربین، رهبر جنجالی سابقِ حزب کارگر، در نفرت پراکنی های یهودستیزانه و سوء استفاده اش از آزادی بیان را رو کرد و سبب تعلیق اش از حزب کارگر بریتانیا و همچنین برکناری از ریاست فراکسیون حزب کارگر انگلیس در پارلمان شد.

یک عنصر مایه شرمساری حزب!
با نگاهی تاریخی و از بیرون، و با توجه به شکست های مداوم حزب کارگر در دوران رهبریِ کوربین، می توان گفت که حضور او در راس یکی از قدیمیترین احزاب بریتانیا، همواره منشاء سوال و تردید جدی بود، بطوریکه حرف و حدیث ها در خصوص روابط دوستانه اش با تروریستی ترین حکومت جهان یعنی جمهوری اسلامی ایران، مدت زیادی زیر ذره بین نهادهای قانونی و نظارتی قرار داشت تا اینکه سرانجام پرده ها افتاد و نیات یهود ستیزانه ، او را از همان جایگاه افول یافته در حزب کارگر بیشتر از هر زمان دیگر تنزل داد ومنجر به اخراج او از این حزب شد.

کوربین در واقع عنصری مایه آبروریزی و شرمساری بزرگ برای حزب کارگر انگلستان بود، او حتی پاییز سال گذشته تا پای کسب سمت نخست وزیری انگلستان هم پیش رفت اما حزب کارگر به علت قرارداشتن کوربین در راس حزب کارگر چنان شکستی را متحمل شد که در 150 سال گذشته بی سابقه بود.

پرونده قطور اشتباهات
اوت 2 سال قبل( 2018 ) بود که تمایلات یهودستیزانه کوربین آشکار تر شد، کارش به جایی رسیده بود که ابایی از نفرت پراکنی علیه یهودیان اسرائیل نداشت. درست در همان زمانی که او علیه اسرائیل و یهودیان نطق میکرد، رسانه های وابسته به سپاه پاسداران در ایران اظهارات او را با آب و تاب فراوان منعکس می کردند و شبکه های تلویزیونی همچون العالم و پرس تی وی وابسته به حکومت ایران علاقه زیادی به اظهارات او نشان می دادند.

کوربین نهایت استفاده نامشروع از آزادی بیان را داشت، و مدتها قبل تر از این ها با تروریست های فلسطینی نشست و برخاست داشت که یک نمونه آن سال 2012 بود. در همان زمان روزنامه تلگراف از دیدار جرمی کوربین با «حسام بدران» از فرماندهان گروه تروریستیِ حماس خبر داد. در آن زمان کوربین با این عضو تروریست حماس ، در کنفرانسی که در دوحه برگزار شد، دیدار کرد. کوربین با همان نگرش چپگرای مسموم در این دیدارها حملات دفاعی اسرائیل به غزه برای نابودی پایگاه تروریست های ستیزه جو را به باد انتقاد می گرفت.

اقدامات کوربین کم کم صدای سازمان های مدافع یهود را هم در آورد. «ائتلاف بین المللی احیای یادبود هولوکاست» که مقر آن در برلین است در همان زمان هشدار داد که این عضو حزب کارگر انگلیس در حال عبور از خط قرمزهایی است که با ارزشهای جامعه جهانی سنخیتی ندارد. بررسی ها نشان می دهد کوربین دیدگاههای یهودستیزانه را از سال 2012 به بعد شدت بخشید. او یک چپ افراطی است که روابط دوستانه نزدیکی با مقامات تهران و ستیزه جویان حزب الله و حماس داشت.

دریافت دستمزد 20 هزارپوندی از تلویزیون انگلیسی زبان رژیم ایران (پرس تی وی) عملکرد اورا در مظان اتهام دهشتناکی قرار داده بود بطوریکه بسیاری از تحلیلگران سیاسی او را « نوری المالکی » انگلستان می دانستند که راه را برای نفوذ حکومت تروریستی ایران به بریتانیا باز می کرد.

کوربین به دنبال سوءاستفاده از آزادی در نظام غرب بود به همین دلیل خیلی زود توانست خود را به عنوان یک سیاستمدار مستقل جا بزند.

حزب کارگر و تصحیح یک اشتباه
با این حال اتهاماتی نیز به حزب کارگر انگلیس به علت اهمال در برخورد با «یهودستیزی» وارد شده است.

بنا به گزارش اخیر یک کمیته تحقیقاتی مستقل در لندن، حزب کارگر بریتانیا در مقابله با اعضای ضدیهودی خود چندان پی‌گیر و جدی نبوده است. به گفته “کمیسیون برابری و حقوق بشر”، رهبری حزب کارگر در سال‌های اخیر در پیکار با گرایش‌های ضدسامی سهل‌انگاری فاحشی داشته است، مثلا این نکته جالب توجه است که چرا با وجود محرز بودن روابط خاص کوربین با سران حماس و افراد نزدیک به جمهوری اسلامی ، او به راحتی می تواند تا رهبری حزب کارگر انگلیس ترفیع مقام یابد؟

با این حال برای جبران اشتباه هیچ وقت دیر نبوده و به اصطلاح «جلوی ضرر را از هرکجا که بگیری منفعت است» بر همین اساس بود که به تازگی یک سخنگوی حزب کارگر تصریح کرد که « به عنوان پیامد منطقی این اتهامات، به عضویت جرمی کوربین در حزب کارگر پایان داده می‌شود.» کوربین از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ رهبری این حزب را به عهده داشت.

کوربین در حزب کارگر هوادارانی اندک نیز دور خود جمع کرده بود که آنها هم همچون خود او، نقش بارزی در ترویج یهود ستیزی داشته و همواره بر “حمایت یکطرفه” از فلسطینی‌ها و ستیزه جویان تاکید داشته و حتی برای پیشبرد مقاصد خود متوسل به تهدید وارعاب هم حزبی های یهودی خود و حامیان آنها می شدند.

اخراج کوربین از حزب کارگر انگلیس گرچه دیر هنگام اما اقدام مناسب و امید بخش برای پایان بخشیدن به تمایلات یهودستیزانه بحساب می آید ، بخصوص که وابستگی کوربین به ایران و میل چپگرایانه او به نهضت های ستیزه جوی ضد یهود در دراز مدت آسیب جدی به دموکراسی حزبی در بریتانیا وارد می آورد.

گرچه کوربین پس از اخراج از حزب کارگر متوجه عمق فجایع اقدامات خود شد و حتی در توئیتی تصریح کرد که « همواره از رویکرد رفع یهودی ستیزی در حزب حمایت کرده است» اما به نظر می رسد با وجود مدارک قطعی از تلاش های وی و همدستانش در راستای ترویج ضدیت با یهود که پس از تحقیق و تفحص های قانونی اخیر بدست آمد، جای تردید وجود ندارد که او وهمفکرانش دیگر جایی در حزب کارگر انگلستان نخواهند داشت.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات