اروپا بر روی بشکه باروت: بازی خطرناک تهران و حزب الله با نیترات آمونیوم

A Hezbollah supporter chants slogans as he holds his group's flag during a protest against U.S. interference in Lebanon's affairs, near the U.S. embassy in Aukar, northeast of Beirut, Lebanon, Friday, July 10, 2020. (AP Photo / Hussein Malla)
A Hezbollah supporter chants slogans as he holds his group's flag during a protest against U.S. interference in Lebanon's affairs, near the U.S. embassy in Aukar, northeast of Beirut, Lebanon, Friday, July 10, 2020. (AP Photo / Hussein Malla)

گزارش اخیر هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا مبنی بر وجود نیترات آمونیوم متعلق به حزب الله لبنان در چند کشور اتحادیه اروپا زنگ خطر فعالیت های خرابکارانه این گروه تروریستی وابسته به جمهوری اسلامی در جهان را آشکار تر کرد.

نیترات آمونیوم همان ماده ای است که چندی قبل بخش های زیادی از لبنان را ویران کرد، هنگامی که آن انفجار بزرگ در بندر بیروت روی داد، کمتر کسی تصور می کرد که میان حزب الله لبنان و این ماده شیمیایی خطرناک ارتباط و سنخیتی وجود داشته باشد.

گرچه منشاء و دلیل اصلی بیشتر اتفاقات و فجایع در لبنان از ترور حریری گرفته تا ویرانی بندر بیروت ناگفته و سربسته باقی می ماند اما بیشتر سرویس های اطلاعاتی فعال در منطقه به خوبی می دانند که نیترات آمونیوم برگ برنده حزب الله برای تداوم حیات تروریستی اش در خاورمیانه و جهان است.

اکنون گزارش هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه امریکا بر علاقه حزب الله به ذخیره سازی ودپوی این ماده شیمیایی خطرناک در دیگر نقاط جهان و بخصوص برخی کشورهای اتحادیه اروپایی صحه گذارده و در واقع تلنگری است به جهانیان که از باج دادن به گروههای خطرناک مثل حزب الله که از حکومت تروریستی ایران دستور می گیرند دست بردارند.

نشانه ها و علایم
نیترات آمونیوم یک ماده دومنظوره است که از آن هم به عنوان کود شیمیایی می توان استفاده کرد و هم در تولید مواد منفجره ویرانگر.

ترفندی که گروههای تروریست و خرابکار همچون حزب الله برای نقل و انتقال ساده و بی دردسراین ماده در جهان بکار می برند این است که کاربرد آن را کشاورزی و زمینه مصرف آن را کود شیمیایی اعلام می کنند. از همین رو بسیاری از کشورها توجه چندانی به خطر جابجایی، حمل و نقل و دپو آن در انبارها نمی کنند. صاحبان محموله معمولا منکر کاربرد خطرناک آن می شوند؛ مثلا در انفجار هولناکی که در سال 82 در قطار نیشابور در ایران رخ داد و 350 کشته برجای گذاشت، 7 واگن نیترات آمونیوم زیر عنوان کود شیمیایی منجر به انفجار شد.

بنا بر این به نظر می رسد جابجایی این ماده خطرناک آن هم از سوی گروههای فاقد صلاحیتی همچون حزب الله لبنان که ارزشی برای جان انسانها قایل نیست می تواند هر نقطه از جهان را در معرض مخاطره قرار دهد.

پرونده قطور حزب الله در بازی با نیترات آمونیوم
بازی خطرناک با نیترات آمونیوم از سوی حزب الله یک بازی مسبوق به سابقه است. در سال 2015 موساد به داد شهر لندن رسید و به انگلیسی ها اطلاع داد 3 تن نیترات آمونیوم که به راحتی می تواند یک محله بزرگ در لندن را ویران سازد در بخش هایی از این شهر دپو شده است. به دنبال آن برخی افراد مرتبط با حزب الله دستگیر شدند.

به رسمیت شناختن حزب الله از سوی برخی کشورهای اروپایی اعتماد نابجایی بود که می توانست تاوان سنگین بهمراه داشته باشد. در سال 2020 پلیس آلمان از چند عامل حزب الله مقادیر زیادی نیترات آمونیوم کشف کرد که می توانست در ساخت بمب های قوی ویرانگر به کار گرفته شود.

ماجرا زمانی جالبتر می شود که نقش فعال ایران در رساندن محموله های نیترات آمونیوم به حزب الله آشکار می شود. شش سال قبل بود که یک کشتی مشکوک در بندر بیروت پهلو گرفت که محموله آن 670 تن نیترات آمونیوم اهدایی نیروی قدس سپاه ایران به حزب الله لبنان بود.

طبق گزارش منابع اطلاعاتی، حزب االله لبنان از محموله های نیترات آمونیوم برای ساخت بمب های کنار جاده ای و سوخت راکت های پرتابی به اسرائیل استفاده می کند. دلیل استفاده از آمونیوم از سوی گروه تروریستی حزب الله برای ساخت مواد منفجره مقرون به صرفه بودن آن است به خصوص که در شرایط فعلی منابع مالی حزب الله به خاطر تحریم ایران به شدت محدود شده است.

پای رژیم ایران هم در میان است
اکنون و با توجه به گزارش اخیر هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا، ایران و حزب الله نه فقط در خاورمیانه و مرزهای اسرائیل بلکه در بیشتر کشورهای جهان بخصوص اتحادیه اروپا در حال جابجایی و دپوی محموله های خطرناک آمونیوم هستند.

گزارش آمریکایی ها هشداری است به اروپایی ها که دست از مماشات با ایران و حزب الله لبنان بردارند. طبق گزارش منابع اطلاعاتی، حزب الله لبنان در چند کشور اروپایی پایگاه هایی دارد و با توجه به پراکندگی لبنانی ها در قاره اروپا و تعلقات مذهبی آنها، حزب الله از برخی از این افراد در کشورهای اروپا به عنوان مزدور یا عامل استفاده می کند .

نفوذ حزب الله به اروپا از سال 2010 به بعد شدت گرفت و بنا به گزارش منابع امنیتی از همین زمان تا به امروز، حزب الله به عنوان مزدور و آلت دست ایران نفوذ خود را در بیشتر مناطق اروپا توسعه داده است.

ذخیره نیترات آمونیوم از سوی این گروه در اروپا بسیار نگران کننده است. بیشتر این محموله ها در قالب جعبه کمک های اولیه جابجا شده اند. انفجارهای تروریستی سال های 2014 و 2015 بلغارستان که با نیترات آمونیوم بوقوع پیوست ردپای اعضای حزب الله را در این اتفاق آشکار کرد. با این حال در آن زمان کسی این خطر را خیلی جدی نگرفت.

اروپایی ها سیاست مماشات با ایران و حزب الله را ترجیح می دهند اما در سالهای اخیر سازمانهای اطلاعاتی بریتانیا، هلند و آلمان به مستندات محکم تری در بی چون و چرا بودن ماهییت تروریستی حزب الله دست یافتند که نتیجه آن تروریست اعلام شدن این گروه از سوی دولتهای فوق الذکر بود.

گزارش اخیر هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در وزارت خارجه آمریکا اما فشار و تلنگری بر سایر کشورهای اروپایی است که توجه چندانی به تحرکات حزب الله در خاک خود ندارند. بر اساس گزارش منابع امنیتی امریکا، در حال حاضر انبارهای نیترات آمونیوم حزب الله در کشورهای اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یونان و سوئیس به شدت برای امنیت این کشورها خطر آفرین است.

یک ارزیابی امنیتی نشان می دهد هر موقع تهران اراده کند این خطر وجود دارد که حزب الله با دستور بازیگردانان و اربابان خود در تهران بخش هایی از اروپا را با خطر جدی روبرو کند. با این حال بر اساس همین ارزیابی که ایالات متحده آن را از حالت طبقه بندی خارج کرده برنامه حزب الله لبنان این است که انبارهای آمونیوم خود را در سراسر اروپا را توسعه دهد. بی شک، این هشداری است که در صورت جدی گرفته نشدن ممکن است فاجعه ای هولناک را رقم بزند. همانطور که فعالیت های پولشویی و فساد گروه تروریستی حزب الله و گروههای مشابه تاکنون جدی گرفته نشده، این موضوع نیز ممکن است مورد حساسیت واقع نشود و چه بسا بازوهای رسانه ای و سیاسی در اروپا، سعی در جدی گرفته نشدنِ این موضوع و گم شدنِ آن در امواج خبریِ روز داشته باشند.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات