از اتاق بازجویی تا اتاق پژواک: نتانیاهو در ایالات متحده به دنبال عشق است

روزها پس از آخرین بازجویی پلیس از وی، نخست وزیر می‌کوشد تألمات حقوقی خود را پشت سر گذاشته و در آغوش صمیمی ترامپ و ستایش بخش اعظم لابی حامی اسرائیل آرام بگیرد.

پنجشنبه‌ی گذشته، شایعه‌ای دهان به دهان شد بر این مبنا که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر مصمم است آن شب در کنفرانس رؤسای سازمان‌های بزرگ یهودی، ضمن سخنرانی خود خبر هیجان‌انگیزی را اعلام کند، و شاید حتی دعوت به انتخابات زودرس نماید.

دقیقا یک هفته پیش از آن، به اتهام رشوه در دو پرونده‌ی فساد، پلیس خواهان محاکمه‌ی وی شده بود، و طی همان هفته اتهامات علیه وی در پرونده‌ی دیگری شدت یافت. در پی اتهامات تازه، سخنرانی در مقابل رهبران یهودی ایالات متحده اولین فرصت گفتگوی وی خطاب به مردم اسرائیل بود. ۷۰ روزنامه‌نگار با چشم‌داشت یک سخنرانی آتشین، اگرنه اعلام انتخابات، همزمان با سخنرانی نتانیاهو خطاب به جمعیت متوسطی از رهبران درجه‌ی دو آمریکایی، وارد هتل اینبال اورشلیم شدند.

اما نتانیاهو رسانه‌های اسرائیلی را ناامید کرد، و در سخنرانی یک‌ساعته‌ی خود، همان چیزی را به جمعیتی که از ایالات متحده آمده بود داد، که آنها می‌خواستند. هیچ حرفی از انتخابات نزد. هیچ اشاره‌ای به توصیه‌ی محاکمه نکرد. مطلقا وارد بحث اتهامات نشد. هیچ عبارت خشمگینی علیه پلیس یا رسانه‌ها که خود پیش از این به ترویج «افترا و ادعاهای دروغین» و «توطئه‌ی به تله انداختن خود» متهم کرده بود، به زبان نیاورد.

برعکس، نخست وزیر، چند دقیقه‌ای از مصائب حقوقی خود مرخصی گرفت، و تمرکز خود را به نان و کره‌ی مورد علاقه‌ی خود معطوف کرد: تهدید ایران، تداوم ارتقای موقعیت جهانی اسرائیل، و به‌ویژه در سایه‌ی روابط شکوفای خود وی با پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده. و حاضرین از لحظه‌ لحظه‌ی سخنران لذت بردند و با کف‌زدن‌های ممتد ایستاده، نقطه‌ی پایان سخنرانی را نهادند.

پس از سخنرانی، هنگامی که سؤال شد شایعه‌ی انتخابات از کجا باید آمده باشد، سخنگوی انگلیسی‌ نخست وزیر، دیوید کییز، به تایمز اسرائیل گفت «هیچ اطلاع ندارم. ما مشغول آیپک بودیم» – کنفرانس آتی سالانه‌ی سیاست کمیته‌ی أمور عمومی آمریکایی اسرائیلی.

به گزارش روزنامه‌ی عبری، روز جمعه، نتانیاهو و همسرش سارا، با اطلاع از حقوق قانونی خود به عنوان مظنون، در خصوص پرونده‌ی فساد بزیق که به پرونده‌ی ۴۰۰۰ معروف است، مورد بازجویی قرار گرفتند.

در هفته‌ی جاری، نتانیاهو بار دیگر از آتش سوزان پرونده‌های فسادی که در اسرائیل با آن مواجه است، گریخت تا به گرمای دلپذیر روابط کنونی اسرائیل-ایالات متحده پناه ببرد، با ترامپ و کاخ سفید ملاقات کند، و از بلندگوی آیپک خطاب به جامعه‌ی حامی اسرائیل در ایالات متحده سخنرانی کند.

اما همزمان که شایعات بی‌‌اساس انتخابات زودرس محو شدند (و به جای‌ آن بحران ائتلاف دولت نتانیاهو نشست که احتمال دارد اسرائیلی‌ها را در عرض چند ماه به پای صندوق‌های رأی بکشاند)، نخست وزیر از فرصت خود در ایالات متحده استفاده خواهد کرد تا تصویری از رهبر مسؤول، توانا، و باثبات، بی‌هیچ خدشه‌ای در قدرت وی، عرضه کند.

تقسیم غنائم اورشلیم

در بیانیه‌ی غروب شنبه، که ساعت‌ها پیش از آن که برای سفر به ایالات متحده سوار هواپیما شود تهیه شد، نتانیاهو دستورکار مورد نظر خود برای جلسه‌ی دوشنبه با ترامپ، هم دیدار عمومی و هم جلسه‌ی پشت‌ درهای بسته را اعلام کرد.

نتانیاهو گفت اول، «در گفتگوی خود با رئیس جمهور، از جانب مردم اسرائیل برای انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم در هفتادمین سالگرد استقلال کشور، از او تشکر خواهم کرد».

ماه گذشته دولت ترامپ تأیید کرد سفارت تازه‌ی ایالات متحده در اورشلیم در ماه مه ۲۰۱۸ گشوده خواهد شد تا با هفتادمین سالگرد اعلام استقلال اسرائیل همزمان شود.

قطعا این اولین موضوع گفتگوی دو رهبر خواهد بود.

برای ترامپ این فرصتی خواهد بود تا به رأی‌دهندگان ثابت کند یکی از وعده‌های کلیدی کارزار انتخاباتی خود را به جا آورده است، به‌خصوص پس از هفته‌ای که وی دقیقا برعکس عمل کرد، و بی‌خبر جمهوری‌خواهان، از بالا رفتن سن تملک اسلحه حمایت کرد، ‌تحقیقات مربوط سوء‌پیشینه را تشدید کرد، و مقادیری اسلحه را بدون طی مراحل قانونی ضبط کرد.

برای نتانیاهو، فرصتی خواهد بود تا نشان دهد این استراتژی – ترامپ را غرق تشکر و چاپلوسی کردن و از هر گونه مخالفت علنی با دولت ایالات متحده اجتناب کردن – ثمر داشته است. با در آغوش کشیدن رئیس جمهور در اتاق بیضی و بار دیگر او را «دوست واقعی» اسرائیل خطاب کردن، نخست وزیر امیدوار است اعلامیه‌ی ۶ دسامبر ترامپ در شناسایی اورشلیم به پایتختی اسرائیل و اجرایی شدن طرح انتقال سفارت ایالات متحده به آن شهر را به پای خود بنویسید.

جبهه‌ای مشترک علیه ایران

پس از تحسین و تقدیر اقدام مربوط به اورشلیم، نتانیاهو در بیانیه‌ی شنبه‌ی خود گفت وی «بخصوص پیشاپیش تصمیم مربوط به برنامه‌ی هسته‌ای، با رئیس جمهور در خصوص ایران گفتگو خواهد کرد. در خصوص تخاصم ایران در منطقه گفتگو خواهیم کرد، و بخصوص در مورد برنامه‌ی هسته‌ای آن».

ترامپ ابراز نگرانی کرده که بخش‌هایی از برجام در ۲۰۱۶ به پایان مهلت زمانی خود نزدیک می‌شود، و نیز به برنامه‌ی موشکی ایران، به فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور، و نقض حقوق بشر در این کشور نپرداخته است. وی شروطی برای اصلاح قرارداد تعیین کرده که می‌بایست اجرا شوند تا او از لغو آن چشم بپوشد، از جمله افزایش بازرسی‌ها، تضمین آن «ایران هرگز امکان دستیابی به سلاح اتمی نخواهد داشت؛ و نیز این که مهلت زمانی قرارداد نامحدود باشد.

در ماه ژانویه، ترامپ سندی را امضا کرد که طبق آن برجام ابقا شد، اما عهد کرد که این آخرین باری که چنین می‌کند مگر آن که کشورهای دیگر برای استحکام آن موافقت کنند. وی می‌بایست سند دیگری را در ۱۲ ماه مه امضا کند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/from-interrogation-room-to-echo-chamber-netanyahu-looks-for-love-in-the-us/

عن الكاتب
خبرنگار تایمز اسرائیل در امور سیاسی
تعليقات