اسرائيل به ارتشی بزرگتر و درس‌هایی دیگر که از این جنگ آموخته نیاز خواهد داشت

سربازان اسرائیلی تونل زیرزمینی پیدا شده در زیر بیمارستان شیفا در شهر غزه را به رسانه ها نشان می دهند (22 نوامبر 2023) (AP Photo/Victor R. Caivano, File)
سربازان اسرائیلی تونل زیرزمینی پیدا شده در زیر بیمارستان شیفا در شهر غزه را به رسانه ها نشان می دهند (22 نوامبر 2023) (AP Photo/Victor R. Caivano, File)

اسرائیل همچنین می-بایست وابستگی تسلیحاتی خود به ایالات متحده را کاهش دهد. اگر خوش-بینانه نگاه کنیم، پیمانهای ابراهیمی هنوز بر جا هستند.

جنگ با حماس هنوز پایان نیافته، اما از هم-اکنون برخی آموزه-ها به صراحت مشاهده می-شوند.

ایالات متحده حمایتی عظیم از نابودی حماس به نمایش گذاشت، و این موضع اسرائیل در جایگاه متحد ارزشمند آمریکا را مستحکم کرد. با اینحال، انگیزه-های آمریکا مشکوک به نظر می-رسد. حمایت دولت بایدن بر پایهٔ سماجت در برقراری پارادایم دو کشور برای دو ملت استوار است، که مستلزم کوتاه کردن دست حماس از غزه، و بازگرداندن سازمان فاسد و در حال موت تشکیلات خودگردان فلسطینیان به قدرت در ناحیه است. علاوه بر این، هدف حمایت آمریکا، بستن دست اسرائیل از حمله به نیروهای نیابتی ایران است، و چنین حرکتی ممکن است منجر به زدوخوردی در منطقه شود که واشنگتن مایل است جلو آن را بگیرد. انگیزهٔ اصلی اعزام ناوهای هواپیمابر به منطقه این است.

ایالات متحده علاقه-ای به از میان برداشتن ایران، که مقصر اصلی تخاصم حماس، حزب الله، و حوثی-ها علیه اسرائیل است، ندارد. واشنگتن که عربستان سعودی را واداشت از جنگ با حوثی-ها دست بکشد، تا آنجا پیش رفت که به اسرائیل هشدار داد در دفاع از آزادی کشتیرانی خود در تنگهٔ باب المندب، مستقلأ اقدام نکند. هنوز معلوم نیست نیروی بین المللی که ایالات متحده پیشنهاد داده تا چه حد در مقابله با تهدید حوثی-ها قاطع خواهد بود. تا به اینجا ایالات متحده موضع دفاعی را ترجیح داده است.

جنگ همچنین ثابت کرد واکنش پاولوفی بین المللی به مناقشهٔ اسرائیل و فلسطینیان، پارادیم دو کشور برای دو ملت است، گرچه جنگ به روشنی معلوم ساخت که فلسطینیان، حتی نسل بعدی، نمی-توانند همسایهٔ خوبی باشند. تشکیلات خودگردان از محکوم ساختن جنایات حماس امتناع کرد و حتی از حماس دعوت کرد به عنوان عضو کوچک حلقهٔ حاکمیت بر فلسطینیان به تشکیلات خودگردان بپیوندد. نفرت فلسطینیان از اسرائیل به سطوحی بی-اندازه بالا رسیده است. همه-پرسی سپتامبر ۲۰۲۳ نشان داد نامزد نخست وزیری حماس در قلمرو فلسطینیان از حمایت ۶۰ درصدی برخوردار است. همه-پرسی ژوئن ۲۰۲۳ نشان داد دو سوم مردم می-گویند اسرائیل صدمین سالگرد تأسیس کشور را نخواهد دید، و اکثریت معتقدند مردم فلسطینی در آینده خواهند توانست بار دیگر فلسطین را بدست آورند و پناهنده-های فلسطینی خواهند توانست به خانه-های خود بازگردند. همه-پرسی-های ۷ اکتبر از حمایت عظیم (۸۰٪) از حملهٔ وحشیانهٔ حماس نشان دارد. متأسفانه، این ایدئولوژی در میان مسلمانان پیروان زیادی دارد. علاوه بر این، حماس مهد کودک، مدرسه، خدمات اجتماعی، و مساجدی ساخته تا استحکام پایه-های خود در جامعهٔ فلسطینی تضمین نماید.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/israels-going-to-need-a-bigger-army-and-other-lessons-from-this-war/

 

 

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
پروفسور افرائیم عینبار رئیس موسسه پژوهشی « Jerusalem Institute for Strategy and Security (JISS)» در اورشلیم است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ