اسرائیل نیاز به مهاجرین دارد

تصویر: گردهم آئی علاقمندان یهودی به مهاجرت به اسرائیل در فرانسه. (Jewish Agency)
تصویر: گردهم آئی علاقمندان یهودی به مهاجرت به اسرائیل در فرانسه. (Jewish Agency)

پیش و بیش از هرجای دیگر، اسرائیل به یهودیان سرکوب شده از سراسر جهان پناه می دهد، پس هنگامی که یهودیان فرانسه در فرار از یهودی ستیزی گسترده تصمیم می گیرند به کانادا یا ایالات متحده بروند، به معنای شکست صیونیسم است.

به نظر معجزه می آید که در کشاکش پاندمی ویروس کرونا و با وجود تداوم حمله های تروریستی، سال گذشته شمار مهاجرین یهودی ایالات متحده به ابعاد حیرت انگیز ۳۱٪ رسید. این رقم ناشی از چند عامل است، از جمله گسترش فرصت های اشتغال در اسرائيل، به ویژه در عرصه فناوری بالا، و قدرت نسبی اقتصادی اسرائیل. اما علت اصل، یهودی ستیزی است. افزایش شدید نفرت از یهودیان در جناح راست و چپ هر دو، شمار بزرگی از یهودیان آمریکا و اروپا را متقاعد کرد که تنها آیندهٔ امن ایشان در کشور یهودی قابل تصور خواهد بود. سؤال کلیدی این است: آیا اسرائیل آنها را می خواهد؟

پاسخ به این سؤال مطلقا آسان و حتی امیدبخش نیست. به عنوان عضو پیشین کمیته جذب و مهاجرت کنست و بنیانگذار «کمیتهٔ سرباز تنها»، بسیار اتفاق افتاده که از شنیدن مخالفت با مهاجرت در ابعاد عظیم به اسرائيل، حتی از سوی صیونیست های متعهد حیرت کرده ام. می پرسیدند «چرا باید اینجا به مردمی خدمات بدهیم که وضعشان از خود ما بهتر است؟». «چرا مردمی را در میان خود بپذیریم که مشاغل ما را از دست ما خواهند گرفت و اجاره بهای سر به فلک کشیده را از اینهم گرانتر خواهند کرد؟» می گفتند جمعیت اسرائيل همین حالا هم بسیار بالا است، و بالاترین رقم رشد طبیعی جمعیت در جهان صنعتی را دارد. «چیزی که نیاز نداریم، افزایش بیش از این جمعیت است.»

احساساتی نظیر آنچه بالا گفته شد، در ترغیب مهاجرت گسترده از فرانسه تأثیری تأسفبار داشته است. در آنجا نیز یهودی ستیزی فزاینده بخش بزرگی از جامعهٔ یهودیان را به کفر ترک کشور انداخت. بسیاری از آنان ترجیح دادند به اسرائیل بیایند. اما گرچه رهبران اسرائيل آشکارا از بازگشت یهودیان فرانسه استقبال کردند، و کنست ۱۸۰ میلیون شکل (حدود ۵۸ میلیون دلار) در راستای ترغیب ایشان کنار گذاشت، فعالیتی که در راستای جذب ایشان پس از ورود به کشور انجام شد، ناچیز بود. بسیاری از ایشان برای پیدا کردن کار، و مسکن مناسب با دشواری های بسیاری روبرو شدند. سپس معلوم شد مدارک تحصیلی و مدارج شغلی ایشان که پزشک، وکلای حقوقی، و متخصصان دیگر بودند طبق قوانین اسرائيل معتبر شناخته نمی شود. در نتیجه، بلافاصله پس از اوج مهاجرت یهودیان فرانسه به اسرائيل در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، این شمار به سرعت سیر نزولی یافت و بخش اعظم یهودیان فرانسه بجای مهاجرت به اسرائیل، بریتانیا، کانادا، و ایالات متحده را برگزیدند و اسرائیل فرصتی تاریخی را از دست داد.

بخشی از مسؤولیت این شکست بدوش بوروکراسی معروف اسرائیل است. بخش بزرگتری اما شاید مربوط به امتناع گسترده عمومی به بازگشت به سرزمین اسرائیل باشد. در سال ۲۰۱۷، من بهمراه سازمان آمریکایی «نفش-به-نفش»، و همتای فرانسوی آن، «کوالیته»، پروژه ای مفصل و دقیق برای پیشبرد و ترغیب مهاجرت یهودیان فرانسه به دفتر نخست وزیر تقدیم کردیم.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/israeli-cleantech-company-aims-miriams-well-water-purifier-at-developing-world/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
مایکل اورن سفیر پیشین اسرائیل در آمریکا و عضو «کنست» (پارلمان اسرائیل)، نویسنده کتاب «متحدان - سفر من بر گسل آمریکایی اسرائیلی»، ناشر «رندوم هاوس»، ۲۰۱۵ (Ally: My Journey Across the American-Israeli Divide(Random House, 2015))
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ