اسرائیل که دیگر ترسی از بروز جنگ ندارد، در مواجهه با IRGC در سوریه شمشیر را از رو می-بندد

مردی در حال بررسی خسارت در آپارتمانی در یک ساختمان مسکونی که بنا بر گزارش ها در 21 فوریه 2024 هدف حملات هوایی اسرائیل در منطقه کفرسوسه دمشق پایتخت سوریه قرار گرفت. (LOUAI BESHARA / خبرگزاری فرانسه)
مردی در حال بررسی خسارت در آپارتمانی در یک ساختمان مسکونی که بنا بر گزارش ها در 21 فوریه 2024 هدف حملات هوایی اسرائیل در منطقه کفرسوسه دمشق پایتخت سوریه قرار گرفت. (LOUAI BESHARA / خبرگزاری فرانسه)

نیروهای دفاعی اسرائیل از ۷ اکتبر به اینسو که دید در مقابله با استقرار تهران [در سوریه] چیز زیادی برای از دست دادن نیست، شتاب حمله-های خود را افزایش داده و افسران ارشد ایرانی را زده؛ کارشناسان می-گوید بنظر می-رسد این روش کارآیی داشته است.

بنا به نظر کارشناسان، به نظر می-آید در ماههای اخیر کارزار چندین سالهٔ اسرائیل علیه گروهها و تسلیحات مرتبط با ایران در سوریه، وارد فاز بالاتر شده و حمله به هدفهای ارزش-بالا با شتابی رخ می-دهد «که قوانین بازی را عوض می-کند».

گرچه حمله-های هوایی اسرائیل به نقل و انتقال تسلیحات تحت حمایت ایران، و شبه-نظامیان تحت حمایت تهران از جمله حزب الله، دست کم از ۲۰۱۳ به اینسو سابقه دارد، نیروهای هوایی اکنون افسار عملیات بیشتری را رها کرده که شامل ترور افسران ایرانی می-شود. حاضران متوجه موضوع شده-اند.

در همین چند روز گذشته، بنا به گزارش منابع خبری محلی، جتهای اسرائیلی دو عضو گروه تروریستی حزب الله که صبح یکشنبه در کامیونی در نزدیکی مرز سوریه-لبنان سفر می-کردند را بمباران کرد، و ساختمانی در یک محلهٔ اعیانی در دمشق، پایتخت سوریه که رهبران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به آنجا رفت و آمد داشتند را نیز بمباران کرد و دو تن را کشت. منابع رسانه-ای تهران مدعی شدند هیچ شهروند جمهوری اسلامی در این واقعه کشته نشده است.

کارمیت والنسی، از پژوهشگران ارشد سوریه و رئیس برنامهٔ ناحیهٔ شمال در انستیتوی مطالعات امنیت ملی (INSS) تل آویو گفت «[حمله-های هوایی اسرائیل در سوریه] دیگر تنها حمله به نقل و انتقال تسلیحاتی یا حمله به فرودگاه بین المللی دمشق نیست.»

بالا گرفتن حمله-ها ظاهرا اندکی پس از ۷ اکتبر آغاز شد، زماین که اسرائیل خود را در میانهٔ جنگی در غزه و مقابله با حمله-های گروههای تحت حمایت ایران از لبنان، سوریه، و دیگر جاها یافت.

از ماه دسامبر به اینسو، بیش از نیم-دوجین افسر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله-های هوایی در سوریه، که گمان می-رود از سوی اسرائیل باشد، کشته شدند، از جمله سرتیپ سید رضی موسوی، از مستشاران قدیم سپاه در سوریه در حملهٔ هوایی اسرائیل به حومهٔ دمشق کشته شد.


تصویر: مردم حین پاکسازی آوار پس از حملهٔ منتسب به اسرائیل در ناحیهٔ کفار سوسا، دمشق، سوریه، ۲۱ فوریه ۲۰۲۴. (AP Photo/Omar Sanadiki)

والنسی گفت «به نظر می-رسد اسرائيل از موقعیت جنگ برای تشدید فعالیت علیه ایران در سوریه بهره می-گیرد.»

اسرائیل مسؤولیت ترورهای یاد-شده را به عهده نگرفته است اما اذعان کرده است که به محموله-های تسلیحاتی که گمان می-رود به مقصد گروههای تحت حمایت ایران در سوریه، به ویژه حزب الله ارسال می-شود، حملهٔ هوایی می-کند.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/no-longer-afraid-of-sparking-war-israel-takes-gloves-off-against-irgc-in-syria/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
گزارشگر امور عرب تایمز اسرائیل
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ