اگر به سرنوشت کودکانتان بستگی داشت، چه رای می دادید؟

مخالفان توافق هسته ای با ایران به نظر می آید به پیروزی در کنگره هم دست پیدا کرده اند. اما پیش از آن که رای سرنوشت ساز خود را اعلام کنند می بایست یک صدای دیگر را هم بشنوند، صدای نوه های اسرائیلی من را. یکی از آنها یک پسر کوچولوی تازه پا است به نام آریل، و دیگری رامی، دختر چشم آبی که ژانویه به دنیا آمد. توافق با ایران برای این دو به معنای ۱۰۰ هزار موشک فضاپیما است که از سوی ایران در اختیار حزب الله گذاشته شده – بیش از تمام موشک هایی که کشورهای عضو ناتو در اختیار دارند. در حال حاضر شمار زیادی از این موشک ها با سپر موشکی گنبد آهنین که در اسرائیل و با هزینه ی سیستم ضد هوایی امریکا طراحی و ساخته شده، خنثی می شوند. اکنون ایران می خواهد موشک های حزب الله را به موشک هایی ارتقا دهد که قادرند از گنبد آهنین بگذرند و پایگاه های نظامی، شبکه برق، و فرودگاه های ما را هدف قرار دهند. تا کنون تنها تحریم ها مانع ارتقای این موشک ها بودند. از آنجایی که توافق هسته ای نتوانست ایران را وادار کند از تهدید به نابودی اسرائیل دست بردارد، صدها هزار بیلیونی که پس از رفع تحریم ها به دست می آید حزب الله را قادر می سازد تهدیدهای ایران را عملی کند. پیش از آن که این دو کودک آنقدر بزرگ شده باشند که بدوند، ممکن است ناچار باشند توی بغل پدر و مادرشان زیر حمله موشکی به سوی پناهگاه فرار کنند.

البته اسرائیل بیشترین تلاش خود را برای حفظ امنیت نوه های من انجام می دهد اما قدرت اسرائیل با توافق هسته ای ایران کاهش می یابد. وقتی تحریم تسلیحاتی ایران برداشته شود جمهوری اسلامی همدستان خود را – و نه تنها لبنان و حزب الله را – بلکه همچنین حماس و جهاد اسلامی در غزه را نیز با مدرن ترین سلاح های جهان مسلح خواهد کرد. زیر سپر جت های جنگده چین و سیستم ضد موشکی روسیه ایران حتی می تواند اسرائیل را با صدها موسک شهاب که هر کدام انباری از یک تن تی ان تی اند بمباران کند. برای جلوگیری از حمله تروریست ها و دفاع از مرزهای کشورش، اسرائیل می تواند ده ها هزار نیروی ذخیره را مجهز کند، از جمله پدر آریل و رامی. اما توافق هسته ای شانس زنده از جنگ برگشتن برگشتن آن ها را کاهش داده است.

توافق هسته ای به جمهوری اسلامی که قصد سرنگونی تمام دولت های حامی غرب را در منطقه دارد مشروعیت بلامنازع می بخشد. نیروهای ایرانی در حال پیشروی به جنوب، شرق، و شمال اسرائیل اند و کوشیده اند به غیرنظامیان اسرائیل از بلندی های جولان، که فاصله اندکی با محل سکونت نوه های من دارد، حمله کنند.

‫تا زمانی که به مهد کودک وارد شوند، رامی و آریل حتی بسیار بیش از این در محاصره خواهند بود. با وجود این غرب که ایران را به عنوان یک قدرت بسیار موفق منطقه می بیند تلاشی برای شکستن این محاصره نمی کند. برعکس، در حمایت از فلسطینی ها و جنبش بی دی اس،‬ بسیاری از این کشورها که ایران را از تحریم ها رها کردند نظیر این تحریم ها را به اسرائیل تحمیل کنند.

آریل و رامی که محکوم اند در محاصره همان جنگی که توافق هسته ای با ایران ظاهرن قرار بود از آن جلوگیری کند، روی صلح را نخواهند دید. این توافق آن دسته از فلسطینی هایی که بیش از همه مخالف صلح اند را قوی تر و ترس اسرائیل از این که ایجاد یک دولت فلسطینی تنها یک پایگاه دیگر را برای پرتاب موشک به اسرائیل به ایران خواهد بخشید عمیق تر می کند. اعتبار آمریکا نیز که برای میانداری و تضمین صلح ضروری است را از میان می برد. بعد از تعهد کاذب مبنی بر این که ایران هیچ گاه حق غنی سازی اورانیوم و ابقای تاسیسات زیرزمینی نخواهد داشت،‌ اعتماد اسرائیل و دیگر متحدان ایالات متحده آمریکا در منطقه از این کشور سلب می شود.

و تا زمانی که آریل و رامی به دوره راهنمایی و جشن بلوغ رامی برسند، ایران به احتمال قریب به یقین یک قدرت هسته ای خواهد بود. با ارایه نمونه های قلابی از تاسیسات مخفی به سازمان ملل و تخلف مکرر از تاخیر حداقلی ۲۴ روزه بازرسی بین المللی ایران قادر خواهد بود با فریبکاری راه خود را به دستیابی اورانیوم تسلیحاتی باز کند. یا تا پایان دوره ده ساله صبر کند و پس از آن به توسعه سانتریفیوژی که قادر باشند اورانیوم را ۲۰ برابر اندازه فعلی غنی سازی کند، بپردازد و روز بعد با مقدار کافی مواد شکاف پذیر برای تهیه دویست بمب ظاهر شود. ساخت اسلحه، یعنی تولید کلاهک و موشک بین-قاره ای حامل – برای ایران دشوار نخواهد بود زیرا در توافق هسته ای اشاره به فعالیت های نظامی ایران نشده است.

با این وجود، علاوه بر تهدید ایران بر موجودیت اسرائیل، آریل و رامی در منطقه ای با وضعیت بسیار نامعتدل هسته ای خواهند یافت. کشورهای عربی خلیج، همراه با مصر و ترکیه، منتظر نخواهند ماند تا ایران به توافق هسته ای که به گمان ایشان قرارداد بدی است، دست پیدا کند، بلکه آنها نیز به تقویت هسته ای نظامی خود خواهند پرداخت. در منطقه ای با آشوب دائم، این دغدغه که تسلیحات هسته ای کی به دست نیروهای جهادی خواهد افتاد زندگی این دو جوان را همیشه تحت الشعاع قرار خواهد داد.

و این ترس حتی در سفر به خارج از اسرائیل آنها را ترک نخواهد کرد. ایران بزرگ ترین کشور حامی تروریسم در جهان است و در سی شهر از پنج قاره جهان حمله های تروریستی را طراحی کرده است. ایران مسوول قتل هزاران سرباز آمریکایی در عراق، قتل و مثله کردن هزاران اسرائیلی است. اما در توافق هسته ای حتی اشاره ای به حمایت ایران از تروریسم جهانی نشده است. حتی در نظر گرفته نشده است که مقدار عظیم نقدینه، همراه با مشروعیت بین المللی، ممکن است قابلیت ایران را در حمله به هدف «نرم» نظیر آریل و رامی افزایش دهد.

حامیان توافق هسته ای می بایست خود را در برابر این پرسش ببینند:‌ اگر جان فرزندانشان با این توافق در خطر می بود، آیا همچنان از آن حمایت می کردند؟ جان فرزندان من به این توافق بستگی دارد. در واقع جان تمام خانواده های ما چه اسرائیلی و چه آمریکایی تا نسل های بعد به این توافق بستگی دارد.

‪ ‬

عن الكاتب
مایکل اورن سفیر پیشین اسرائیل در آمریکا و عضو «کنست» (پارلمان اسرائیل)، نویسنده کتاب «متحدان - سفر من بر گسل آمریکایی اسرائیلی»، ناشر «رندوم هاوس»، ۲۰۱۵ (Ally: My Journey Across the American-Israeli Divide(Random House, 2015))
تعليقات