ایران، فلسطینیان را بازیچهٔ دست خود کرده است

تصویر: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، راست، حین خوشامد به «رمضان عبدالله شلح» رئیس جهاد اسلامی فلسطینیان در مقر ریاست جمهوری در تهران، پنجشنبه ۵ مه، ۲۰۱۶. (AP Photo/Vahid Salemi)
تصویر: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، راست، حین خوشامد به «رمضان عبدالله شلح» رئیس جهاد اسلامی فلسطینیان در مقر ریاست جمهوری در تهران، پنجشنبه ۵ مه، ۲۰۱۶. (AP Photo/Vahid Salemi)

جهاد اسلامی فلسطینیان، برخلاف حماس، سازمانی است کاملا نظامی و به خواستهٔ روزافزون فلسطینیان غزه به عبور از جنگ بی پایان اهمیت ناچیزی می دهد.

هفتهٔ گذشته اسرائیل جنگی کوتاه، و سریع با جهاد اسلامی فلسطینیان داشت با نام «عملیات سپیده دم». جنگ هنگامی آغاز شد که اسرائیل اطلاعات محرمانه ای مبنی بر قصد جهاد اسلامی فلسطینیان به راکت باران هدف های اسرائیل در نزدیکی مرز غزه دریافت کرد، و در پاسخ با حمله های هوایی دقیق، فرماندهان ارشد جهاد اسلامی را هدف گرفت. جهاد اسلامی در طول ۵۵ ساعت نبرد، رگباری از بیش از ۱۰۰۰ راکت به اسرائیل شلیک کرد. هزینهٔ تسلیحاتی و مالی جنگ جهاد اسلامی با إسرائيل را ایران تأمین کرد، و کنترل عملیات جهاد اسلامی در دست ایران بود که اهداف انقلابی خود را بر جنگ با اسرائیل تا آخرین قطرهٔ خون فلسطینیان بنا نهاده است. اینبار دیگر گروههای فلسطینیان، حتی گروه تروریستی حماس، نشان دادند باهوشتر از آن هستند که به ورطهٔ اهداف ایران بیفتند، و به این ترتیب از خونریزی های بسیار گسترده تر جلوگیری شد. با اینحال، بدبینی ایران در میان فلسطینیان نفوذ کرده و اینان را بازیچه قرار داده و برای مقابله با این نفوذ می بایست آن ابعاد آن را درک کرد.

أساس ایدئولوژی جهاد اسلامی فلسطینیان بر پایهٔ انقلاب ۱۹۷۹ ایران بنا شده، و «رمضان شلح» رهبر پیشین جهاد اسلامی سازمان خود را «میوهٔ دیگری از درخت پربار آیت الله خمینی» توصیف کرد. او در گفتگو از تسلیحات و تجهیزات جهاد اسلامی اذعان کرد که «همهٔ جهان می داند که بخش اعظم آن از ایران می آید یا با بودجهٔ ایران خریداری می شود.» ایران از سال ۲۰۰۰ برای ایجاد ساختاری در ترغیب و تشویق به حمله های موفق تروریستی، دست به تأمین مالی جهاد اسلامی دست زد. از ۲۰۱۶، بودجهٔ ایران برای جهاد اسلامی به مبلغ حیرت انگیز سالانه ۷۰ میلیون دلار رسیده است. بنا به اظهار وزارت خارجهٔ ایالات متحده، در حال حاضر بخش اعظم بودجهٔ جهاد اسلامی را ایران تأمین می کند.

در ۴ اوت، یک روز پیش از شروع جنگ، «زیاد النخاله» رهبر جهاد اسلامی فلسطینیان در تهران با «ابراهیم رئیسی»، رئیس جمهور ایران ملاقات داشت. در ۶ اوت، دو روز پس از شروع جنگ، عکسی از او در کنار «حسین سلامی» رئیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC)، سازمان شبه نظامی ایران که در لیست سیاه سازمان تروریستی وزارت خارجهٔ ایالات متحده قرار دارد، و فعالانه نایبان جنگی خود را در سوریه، لبنان، عراق، بحرین، و یمن حمایت می کند، منتشر شد.

مراکز جهاد اسلامی فلسطینیان و حلقهٔ رهبری آن از سال ۲۰۲۱ که به علت شروع جنگ داخلی سوریه از دمشق نقل مکان کردند، در تهران مستقر است.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید:
https://blogs.timesofisrael.com/irans-manipulation-of-the-palestinian-people/

ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ