این شورش علیه اشغال نیست؛ این شورش علیه اسرائیل است

سخنگوی حماس مشیر المصری، در سخنرانی تلویزیونی در غزه دعوت به چاقوزنی های بیشتر در اورشلیم و کرانه غربی می کند (9 اکتبر 2015)
سخنگوی حماس مشیر المصری، در سخنرانی تلویزیونی در غزه دعوت به چاقوزنی های بیشتر در اورشلیم و کرانه غربی می کند (9 اکتبر 2015)

با عباراتی خونین، حروف درشت، عاملان دور جدید آشوب های شیطانی خطاب به اسرائیل می گویند: نمی خواهیم کنار شما زندگی کنیم. می خواهیم شما را بکشیم.

می گویند این تروریسم “برنامه ریزی شده” نیست. یا “هماهنگی شده” نیست، اما هست. در واقع حتی بیشتر از بمب اندازی های انتحاری “انتفاضه دوم” برنامه ریزی شده است.

در اوایل دهه 2000، تروریست های حماس و فتح تعلیم دیدند، مسلح شدند، برای بمب اندازی انتحاری به اتوبوس های ما، مراکز خرید ما، رستوران های ما، و غیره، اعزام شدند – هر بار 10 یا 20 یا 30 نفر را به قتل می رساندند. وزیر دفاع ما اطمینان می دهد که “سازمان” تروریستی در کرانه باختری در این روزها قادر به ایجاد موج مشابهی از بمب اندازی آن زمان نیست. زمان نشان خواهد داد که درست می گوید یا نه.

اما آنچه ما امروز با آن روبرو هستیم شمار نامشخصی از مهاجمین بالقوه است که از سوی گروه های سازماندهی شده با تزریق نفرت علیه ما، ترغیب و آماده به قتل ما شده اند.

کارتون منتشر شده در فیس بوک در صفحه فتاح 3 یهودی را نشان می دهد که حمله ماشینی با راننده فلسطینی که قصد زیر گرفتن شان را دارد فرار می کنند (نوامبر 2014)
کارتون منتشر شده در فیس بوک در صفحه فتاح 3 یهودی را نشان می دهد که حمله ماشینی با راننده فلسطینی که قصد زیر گرفتن شان را دارد فرار می کنند (نوامبر 2014)

پیامی که مضمون آن “یهودیان توطئه ای در مسجد الاقصا زیر سر دارند” بود از سوی رهبران فلسطینی، رهبران دینی، جریان اصلی جامعه، و رسانه های اجتماعی تکرار شده است: سخنرانی محمود عباس خطاب به مردم خود (و او در نهایت با اتهام این که اسرائیل نوجوان چاقوزن، پیسقات زیو را اعدام کرده است جایگاه خود در اسرائیل را از دست داد)؛ فتاح در بروشورها و پست های فیس بوکی؛ حماس در ویدئوها؛ جنبش اسلامی با تشنج آفرینی در داخل اسرائیل؛ اعضای عرب مجلس اسرائیل … تمام اینها و دیگران آتش را دامن زده اند.

همچنان که حدود 11 تا 15 سال پیش اتفاق می افتاد، ما هر روز با این اطمینان شروع می کنیم که مردم پیرامون ما می خواهند ما را بکشند. در حال حاضر، به طور کلی، روش هایی که به کار می برند کمتر از آن زمان آزاردهنده است. اما تعدادشان بیشتر است. و همینجا در میان مایند. این ور مرزی هستند که ما برای حفاضت خودمان از بمب اندازهای انتفاضه کشیده بودیم. مرد و زن و بچه اند. و شستشوی مغزی چنان موثر بوده که آماده مرگ در حین قتل یهودها، به سوی ما می آیند؛ یهودهای شیطانی. طوری تشویق شده اند که باور دارند ما نباید اینجا باشیم، ما هیچ پیوندی با اورشلیم و این سرزمین نداریم.
می گویند پیوند میان یهودیان و مسلمانان اسرائیل بعد از این هرگز به دوران پیش از این برنخواهد گشت، تا این “بعد از این” کی باشد. هرچند این اکتبر سیاه باشد، چنین نتیجه گیری ای هنوز خام است، دست کم در زمانی که این متن نوشته می شود، خام است.

آناتومی در فیس بوک غزان زهران بارباه 8 اکتبر قسمت های از بدن که موقع چاقوزنی باید هدف قرار بگیرد را نشان می دهد
آناتومی در فیس بوک غزان زهران بارباه 8 اکتبر قسمت های از بدن که موقع چاقوزنی باید هدف قرار بگیرد را نشان می دهد

عرب های اسرائیل در “انتفاضه دوم” دخیل نبودند. دخالت شان در سرسام ترور این روزها، حاشیه ای بوده است، علیرغم تلاش های نماینده هاشان در مجلس. زن اهل «نتصرت» را که در اتوبوس «آفولا» در 9 اکتبر چاقو کشید و به ضرب گلوله به قسمت پایین بدنش مضروب شد، ظاهرا مشکل روانی داشته است. تروریستی که چهار نفر را در نزدیکی حادرا در 11 اکتبر با چاقو مضروب کرد در «ام الفهم» زندگی می رکد، اما عرب اسرائیلی نبود. در کرانه باختری به دنیا آمده بود و تحت یک برنامه باز-پیوست خانواده ها، در اسرائیل به سر می برد. مادر تروریست بدوی که یک سرباز را کشت و به روی دیگران در ایستگاه اتوبوس بیرشبا یکشنبه شب آتش گشود در غزه به دنیا آمده است؛ جامعه بدوی ها و خویشاوندان قاتل به سرعت این اقدام را محکوم کردند و از اقدامات او تبری جستند.

رابطه اسرائیل با جامعه عرب ها رابطه ای بغرنج است. آنها به شدت غیرصیونیست اند. به شدت قانونمند اند. علاقمندند دعوای با فلسطینی ها حل شود. جنبش اسلامی از این دعوا برای ایجاد بحران و نفرت و خشنوت استفاده می کند. موفق ترین احزاب سیاسی شان، حماس، علاقمند به همزیستی است. در حذف پیوند یهودی-مسلمان در داخل اسرائیل، نیات شخصی وجود دارد.

می گویند اسرائیل دوباره دیوار می سازد و اورشلیم را بار دیگر تقسیم می کند. اما گذاشتن شش قطعه سمنت در آرمون هاناتزیو پیش از شروع موج چاقوزنی، برای جلوگیری از بمب اندازی و سنگ اندازی در منطقه ای بسیار متشنج، به معنای تقسیم دوباره شهر نیست.

جسد تروریست در ایستگاه مرکزی اتوبوس در بعرشبا بعد از حمله 18 اکتبر
جسد تروریست در ایستگاه مرکزی اتوبوس در بعرشبا بعد از حمله 18 اکتبر

با وجود این راه بندان های متعدد در ورودی های به محلات عرب نشین نشان می دهد که اورشلیم از 1968 به بعد هرگز به راستی متحد نشده بوده. محله های عرب آن هرگز با دیگر محلات همرنگ نشدند. شکست برنامه گسترش شهر برای فراگیری محله های عرب نشین بدون در نظر گرفتن برنامه ای برای مدیریت منصفانه این محلات هیچگاه بیشتر از امروز که اسرائیل می بایست شهروندان خود را از حمله ساکنانی که خود تصمیم گرفت به داخل پایتخت خود بیاورد، آشکار نبوده است.

می گویند این آخرین شورش علیه اشغال است. نیست. این آخرین شورش علیه اسرائیل است.

بیشتر اسرائیلی ها مایل به حکومت بر فلسطینی ها نیستند. بیشتر اسرائیلی ها مایلند از فلسطینی ها جدا باشند. اگر فلسطینی ها مرزهای 1968 را می خواهند، می بایست اکثریت اسرائیلی ها را قانع کنند که استقلال آنها برای ما خطرآفرین نخواهد بود. ممکن است فکر کنید که این یک امر مسلم است. نیست.

پنج تا از شش قطعه سیمانی که میان محله یهودنشین «آرمون هاناتزیو» و محله مسلمان نشین «جابل مکابر» در اورشلیم قرار داده شده و سد معبر کرده است
پنج تا از شش قطعه سیمانی که میان محله یهودنشین «آرمون هاناتزیو» و محله مسلمان نشین «جابل مکابر» در اورشلیم قرار داده شده و سد معبر کرده است

آخرین طیف خشونت و ترور، نظیر جنگ های معمولی، و کشتار بمب اندازی های انتحاری، و کمپین های بیرحمانه ای که اسرائیل را شیطانی و بد معرفی می کند تاریخ یهود در سرزمین مقدس را انکار می کند، پیام متفاوتی به اسرائیلی ها می رساند. بقیه مردم جهان، که با کوتاه بینی اسرائیل را مثل غولی عظیم می بینند در حالی که سرزمینی کوچک در منطقه ای پر از اسلامی های افراطی است، از دیدن واقعیت سر باز می زنند. اما با عبارات خونین، و درشت، عاملان دور جدید آشوب های شیطانی اخیر خطاب به اسرائیل گفته می شود: ما نمی خواهیم کنار شما زندگی کنیم. می خواهیم شما را بکشیم و از اینجا بیرون برانیم.

تعليقات