بار دیگر همدردی ایرانی تباران ساکن و شهروندان اسرائیلی غیر ایرانی با مردم ایران حماسه آفرید

(عکس: اهدائی یاسمین شالوم متحده)
(عکس: اهدائی یاسمین شالوم متحده)

ما ایرانی تباران ساکن اسرائیل و شهروندان اسرائیلی غیر ایرانی روز چهارشنبه یکم فوریه 2023 در هوای سرد زمستانی با اجرای گرم هنرمندان سازمان غیر انتفاعی «گلها» در یکی از تالارهای معروف تل آویو، بار دیگر با مردم ایران ابراز همدردی کرده و حمایت خود را از اعتراضات به حق آنان علیه حکومت اسلامی حاکم در این کشور اعلام داشتیم.

در این روز زیبای زمستانی که همراه با باران شدید بود، بر انگیزه نوعدوستی و احساسات این گروه در همیاری با مردم ایران حال و هوای خاصی بخشیده بود. ما اعضای «گلها» با اجرای هنری خود یک شب فراموش نشدنی و احساس برانگیز را در تاریخ انسان دوستی ثبت کردیم و بار دیگر پیوند ناگسستنی خود را با مردم ایران ابراز داشتیم.

این برنامه هنری که با هدف همدردی با مردم در بند ایران تدارک دیده شده بود، مورد توجه شمار زیادی از حاضران در تالار قرار گرفت.

در اوایل ماه ژانویه بود که دوست هنرمندم که ایرانی تبار و در اسرائیل به کارهنری و موسیقی مشغول است در گفتگوی تلفنی با من از تاثر و همدردی خود با مردم ایران سخن گفت و توصیه کرد که یک برنامه هنری به هدف حمایت از مردم ایران روی صحنه ببریم.

ما بخوبی می دانیم که مردم ایران در این ۴۳ سال اخیر در خفقان بسر می برند و بخصوص در پنج ماه اخیر جان خود را کف دست گذاشته و برای اعتراض به عدم وجود حق و حقوق انسانی به خیابانها می آیند و سرنگونی رژیم را در خواست میکنند. پس ما هم برای همسویی با آنان بهتر است احساسات خود را از طریقی نشان دهیم .

بدین ترتیب بود که با توافق تمامی اعضای سازمان غیر انتفاعی «گلها» تاریخ ۱/۲/۲۰۲۳ برای اجرای برنامه تعیین شد. هدف از برپایی این برنامه علاوه بر همدردی با مردم آزادی خواه ایران تاکید و یادآوری عهد ناگسستنی میان دو ملت ایران و اسرائیل از دوران کورش بزرگ بود، دورانی که یهودیان هرگز مهرورزی و نوعدوستی کورش کبیر را فراموش نخواهند کرد. در آن دوران بود که کوروش بزرگ یهودیان را از بردگی نجات داد و آنها را تشویق کرد به سرزمین آبا و اجدادی خود بروند و حتی در این راه از کمک مالی به آنها برای ساختن بیت المقدس (بیت همیقداش) هم دریغ نکرد.

در این برنامه که بسیار مورد توجه اشخاص حاضر در تالار قرار گرفت، من بعنوان مجری حضوری داشتم و در بخشی از این کار بزرگ هنری به صراحت اعلام داشتم که من و سایر اسرائیلی های ایرانی تبارگوشه ای از قلب خود را در ایران جا گذاشته ایم و قلبمان برای ایران می تپد و در هر فرصتی هم این نکته را یاد آوری می کنیم .

این واقعیتی بس بزرگ و پر اهمیت است که مردم ایران هیچگونه دشمنی با مردم اسرائیل و حتی دولت اسرائیل ندارند و خواهان از سر گرفتن روابط بین دو ملت هستند و تنها این رژیم حاکم بر ایران است که برای گل آلود کردن آب و ماهی گرفتن، تخم نفاق بین مسلمانان شیعه و سنی می پاشد، و نه تنها در بین ایرانیان نفاق پراکنی میکند بلکه در کشورهای ناحیه هم سعی میکند با حمایت مالی از تروریست های خود که از خزانه کشور و در حقیقت پولهای هنگفتی که از جیب مردم خارج میشود را خرج دخالت در امور کشورهایی که هیچ مرز مشترک با او ندارند بکند.

حکومت اسلامی حاکم در ایران همواره با ارسال چمدان هایی از دلار و طلا برای تامین تروریست های دست پرورده خود، آنان را حمایت کرده است این در حالی که مردم این کشور در فقر بسر می برند .

رژیم ایران بجای رسیدگی به نخبگان و جوانان و کودکان ایرانی که هر روز بر آمار کشتار آنان و همچنین فرار آنان از ایران افزوده می شود، پول های این مردم ستمدیده را خرج تبلیغات برای نابودی کشور اسرائیل میکند و حتی ساعتی در مرکز شهر تهران قرار داده که ساعت شماری برای نابودی اسرائیل را نشان میدهد ولی به یاری خداوند ساعت شنی که بالای سر رژیم قرار دارد زودتر از ساعتی که برای نابودی اسرائیل قرار داده شده بپایان می رسد و قبل از هسته ای
شدنش سرنگون خواهد شد زهی خیال باطل آنان دل خود را بیهوده خوش میکنند که میتوانند اسرائیل را نابود کنند، بماند که این فتنه گری ها و جنگ طلبی ها در خون ولی فقیه رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد و تنها نمودار نیت پلید و افکار شخصی او می باشد و به هیچ وجه مردم ایران در این تفکر با آنان همسو نیستند و نخواهند بود .

همانطور که رئیس ارگان امنیت خارجی اسرائیل گفت، «موساد اسرائیلی اطلاعاتی در دست دارد که در پی تظاهرات اخیر رژیم جمهوری اسلامی احساس میکند پایه های حکومت به لرزش افتاده اند.»

این شب بزرگ و به یاد ماندنی با ترانه شهنشاها آغاز شد که با اجرای تحسین انگیز خواننده خوش صدا و محبوب ایرانی تبار ساکن اسرائیل فرزانه کهن خوانده شد و روی پرده تصاویر خاندان پهلوی به حضار نشان داده میشد .

۱۱نوازنده چیره دست ایرانی تبار همراه با نوازندگان اسرائیلی که دوستدار موسیقی ایرانی هستند به رهبری نوازنده چیره دست سنتور و استاد موسیقی ایرانی منشه ساسون هنرنمایی کردند و دو نوه نوجوان ایشان هم که زاده اسرائیل هستند ولی عشق و عالقه به شعر و موسیقی ایرانی در رگ آنها جاری است با نواختن تکه هایی از بیات ترک گوش حضار را نوازش دادند.

در بخشی از این برنامه از کشته شدن فجیع مهسا امینی سخن گفته شد و بار دیگر یادآور شدیم که قتل او در پنج ماه پیش جرقه ای بود که مشعل انقلاب جدید را در ایران روشن کرد و این مشعل در شهرهای مختلف ایران می چرخد و اینگونه که در هر یک به یک شهرهای ایران مشعل انقلاب روشن شده است و دست بدست میچرخد و با ممارست و استواری ملت ایران نور همه این مشعلها با یکدیگر آسمان تیره ایران را روشن خواهند کرد و نور بر ظلمت و تاریکی
پیروز خواهد شد.

مرغ سحر ترانه مورد عالقه جان باخته مهسا امینی توسط خواننده خوش صدا روی صحنه اجرا شد و چند ترانه دیگر بزبان کردی به یاد این دختر جوان که به نا حق تنها بدلیل اینکه چند تار مو او از روسریش بیرون بود با اعمال خشونت آمیز وقصی القب وار مزدوران جمهوری اسلامی دستگیر و بر اثر ضربه شدیدی که به سرش وارد آوردند به کما رفت و بعد از آن از دنیا رفت.

همچنین در ادامه یاد جان باخته «نیکا شاکر» را گرامی داشتیم، دختر بی گناهی که در همان روز تظاهرات مفقود شد و بعد از یکماه به مادرش خبر داده شد که بیاید و جسد دخترش ۱۶ ساله اش را که سر و صورتش له شده بود را شناسایی کند و بعدآ معلوم شد که او بدست مزدوران رژیم در همان روز تظاهرات از طبقه چهارم ساختمان بپایین انداخته شده،
دختر جوانی که وابسته به هیچ گروهی و حزبی نبود، تنها گناهش این بود که آزادی را طلب میکرد، فاجعه قتل او در هیچ شعری و در هیچ داستانی نمی گنجد. خواننده خوش صدای ایرانی تبار ترانه سلطان قلبها را هم به یاد او اجرا کرد.

دو گروه هنرمند رقصهای هنری ایرانی و مدرن در رابطه با حجاب ارائه دادند و رقص هنرمندانه صوفی با شعر مستان موالنا و حاضرین را با این رقص آشنا کردند. من بعنوان یکی از حاضرین در این برنامه شاهد بودم چقدر تماشاگران از این برنامه که فرهنگ و موسیقی ایرانی را به آنها می شناساند لذت می برند و بیشتر از همیشه به این واقعیت پی بردم که تآسیس انجمن گلها در اسرائیل برای ترویج موسیقی ایرانی و تشویق دانشجویان برای فراگیری این رشته در دانشگاههای اسرائیل بسیار الزم و ضروری بوده است .

این انجمن که من و ۶ نفر از ایران دوستان دیگر در آن عضو هستیم تصمیم بر آن دارد که برای ترویج و تشویق دانشجویان به تحصیالت عالیه در زمینه موسیقی ایرانی به دانشجویان بورسهای تحصیلی اعطا کند.

یکی از زیباترین صحنه های این برنامه به چرخش در آمدن پرچم سه رنگ شیر و خورشید نشان ایران بود که با این حرکات زیبا و چشم نواز حضار به تشویق وا داشت .

در تمام مدت پرچم پر افتخار کشور جاودانه اسرائیل در کنار پرچم شیر و خورشید نشان ایران می درخشید و با خود این پیام را به جهانیان ارسال می کرد که اسرائیل خواهان صلح و دوستی با مردم ایران برای رسیدن به آزادی، دوستی و مهربانی خواهد بود .

در ادامه این برنامه ترانه زیبای «شبخی یروشالئیم» به معنای «من اورشلیم را ستایش می کنم» اجرا شد و در پایان نیز با اجرای سرود ملی ایران و سرود جاودانه اسرائیل بپایان رسید.

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
یاسمین شالوم متحده متولد گلپایگان و مقیم شهر مودیعین در اسرائیل
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ