بازی مکارانۀ رژیم تهران با سلاح هسته ای

تصویر: محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، حین پاسخ به سؤالات نمایندگان در جلسه عمومی مجلس در تهران، ایران، ۲۵ اکتبر ۲۰۱۶. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
تصویر: محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، حین پاسخ به سؤالات نمایندگان در جلسه عمومی مجلس در تهران، ایران، ۲۵ اکتبر ۲۰۱۶. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

وزیر اطلاعات رژیم جمهوری اسلامی اخیرا در یک برنامه تلویزیونی اذعان کرد که اگر در موقعیت و شرایط خاصی قرار بگیرند می توانند به سمت ساخت سلاح ویرانگر هسته ای بروند. او برای بیان مقصود خود یک گربه را مثال زد که در جایی گیر افتاده و راه فرار ندارد و گفت در این حالت هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد.

بعد از این اعتراف تلویحی، واکنش های جهانی به این موضوع آغاز شد، اما به نظر می رسد واقعیت با آنچه که وزیر اطلاعات ایران از دهانش در رفت تفاوت خیلی زیادی نداشته باشد. در کش و قوس دیپلماسی و وقت کشی جهانی، هر لحظه ممکن است خیلی ناگهانی و در کمال غافلگیری رژیم جمهوری اسلامی دست یابی خود به سلاح هسته ای را اعلام کند تا از آن به عنوان ابزاری برای اخاذی از جامعه جهانی استفاده نماید.

گرچه عوامل اطلاعاتی سرویس های غربی و از جمله اسرائیل به شدت مراقب شرایط هستند تا تهران در مرز نزدیکی دسترسی به سلاح واقع نشود، اما توجه به این نکته ضروری است که پنهان کاری این رژیم و دور زدن قوانین بین المللی امر مسبوق به سابقه ای است که بارها اتفاق افتاده است. از جمله در فروش غیرقانونی نفت در اوج تحریم با خاموش کردن دستگاههای ردیابی نفتکش ها برای محفوظ ماندن از شناخته شدن و جابجایی غیرقانونی پول های کثیف با چمدان و ارسال آنها به تروریستها در اقصی نقاط جهان.

اکنون کدام فرد یا دولت عاقلی در جهان حاضر است با توجه به کارنامه سیاه فریبکاری های آنها بر صداقت و نیت درست رژیم جمهوری اسلامی صحه بگذارد؟

بی شک روزی که تهران به سلاح هسته ای دست پیدا کند احتمال دارد آنها تلاشی برای پنهان کردن این موضوع به خرج ندهند تا بتوانند از این امتیاز برای باج گیری از جامعه جهانی استفاده نمایند.

نمونه های مشابه اذعان وزیر اطلاعات ایران

اکنون سوال این است که چرا باید حرفهای افرادی همچون علوی وزیر اطلاعات ایران جدی گرفته شود و جامعه جهانی ساده از کنار آن نگذرد.

نمونه های مشابه کمتر به چشم آمده ای از اسناد و اطلاعات وجود دارند که علامت واضحی از تلاش رژیم جمهوری اسلامی برای رسیدن به سلاح هسته ای را تایید می کنند.

یک سرباز وظیفه مشغول خدمت در سپاه پاسداران به منبع موثق مرتبط با نگارنده، گفته: «سالها قبل که در یک دوره عقیدتی حین خدمت در پادگان حضور داشته یکی از فرماندهان ارشد سپاه در یک جلسه توجیهی به آنها گفته مطابق آیه «و اعدولهم اسطعتم بالقوه» مبنای فقهی روشنی برای دستیابی به سلاح هسته ای برای یک کشور اسلامی وجود دارد و ما در حال کار کردن در این بخش هستیم.»

همچنین یک دانشجو پذیرفته شده در آزمون کارشناسی ارشد یکی از مراکز نزدیک به وزارت خارجه ایران که ظاهرا ماموریت تربیت دیپلمات های آینده جمهوری اسلامی را بر عهده داشته نیز، به همان منبع گفته «در یکی از 4 مرحله مصاحبه عقیدتی برای قبولی در دانشگاه از او پرسیده شده آیا ایران باید سلاح هسته ای داشته باشد؟»

این دانشجو که مراحل علمی قبلی مصاحبه را نه چندان خوب طی کرده بود از بیم مردودی به کارشناس سوال کننده می گوید: «بله حق ایران است که سلاح هسته ای داشته باشد» و دلایل خود را توضیح می دهد و به این ترتیب نمره قبولی لازم را اخذ می کند.

اینها شواهد ناگفته ای از تلاش های رژیم جمهوری اسلامی برای قرارگرفتن در مسیر ساخت سلاح هسته ای است که وقتی این نیات در کنار مشاهده اقدامات آنها قرار می گیرد تصویر واضحی از آنچه آنها به دنبالش هستند بدست می دهد.

فتوای خامنه ای چه می شود؟

استناد برخی افراد – آگاهانه یا ناآگاهانه – به فتوای خامنه ای مبنی بر “حرام بودن ساخت سلاح هسته ای” بسیار ساده لوحانه به نظر می رسد. مطابق برخی قواعد فقهی که در نظریه ولایت فقیه نیز وجود دارد، احکام مذهبی تحت شرایط و بر اساس مصلحت و شرایط میتوانند در هرلحظه تغییر کنند. مثلا قرآن کتاب مسلمانان خراب کردن مسجد را اقدامی شیطانی و زشت می داند اما در فقه شیعه و بر اساس نظریه ولایت فقیه، حاکم می تواند برای ساختن جاده یا یک بزرگراه ضروری، مسجدی را که بر سر راه قرار گرفته خراب کند که شیعیان به این احکام می گویند ثانویه.

گرچه ظاهرا مطابق حکم اولیه ای که آیت الله ها هم به آن باور دارند مجهز شدن به سلاح برای ترساندن دشمنان مجاز شمرده شده اما ظاهرا خامنه ای برای فریب دادن جهانیان از اصل دیگری در فقه شیعه استفاده می کند که «تقیه» نام دارد و بر اساس آن رهبر شیعه می تواند با خواست همگانی همرنگ شود و نیت اصلی خود را پنهانی دنبال کند.

دولتهای غربی باید به این موضوع مهم توجه کنند که فتوا در آئین شیعه با سنی تفاوت دارد و حتی به باور بسیاری از علمای شیعه، دروغ مصلحتی برای رسیدن به هدف مجاز می باشد.

عبدالله جوادی آملی از علمای برجسته حکومت آیت الله ها که از مراجع قم محسوب می شود در کتاب «ولایت، فقاهت و عدالت» می گوید: وقتی که دستورهای اسلام در سطح جامعه پیاده می گردد، به طور طبیعی مواردی پیش می آید که لازم است بعضی از قوانین اسلام به صورت موقّت اجرا نگردند و با تعطیل شدن برخی امور حرام قوانین مهم تر تحقّق یابند.

بر این اساس ،گاهی ممکن است فتوای حاکم اسلامی ایجاب کند انجام یک عمل حرام ضرورت پیدا کند. او می گوید: حکومت اسلامی می تواند حتی قرارداد ها با مردم را یک جانبه لغو کند (احتمالا غارت پول های مردم در موسسات بانکی برای امر فقیه می تواند در این راستا باشد یعنی ولی فقیه لازم می بیند پول مردم در جایی هزینه شود و حکومت تعهدی به پرداخت اصل پول نداشته باشد.)

آیت الله خمینی هم در کتاب خود با عنوان صحیفه جلد ۲۱ صفحه ۲۸۹ نوشته: وقتی موضوعی جدید پیش می آید، حتما نیاز به یک حکم جدید موقتی (بر خلاف قانون اسلام) هست.

بر همین اساس دلایل قوی مذهبی وجود دارد که نشان می دهد رژیم جمهوری اسلامی می تواند به سه اصل دروغ، پنهانکاری و وانمود کردن به بی میلی، به صورت توامان متوسل شود و در این راه، هم دشمن غربی فریب خورده و هم هدف به طور جدی دنبال شده است.

از همین رو دولتهای غربی و امریکا به شدت مراقب باشند تا در تله راه گریز های حکومت آیت الله ها گرفتار نشوند، اتفاقی که در جنگ دوم جهانی برای چمبرلین افتاد که گول هیتلر را خورد و حرفهای او را باور کرد اما در نهایت رودست خورد و آن فاجعه جهانی رخ داد.

اعتماد نابجا هزینه دارد!

اظهارات اخیر وزیر اطلاعات ایران فقط اشاره ای گذرا بود به آنچه که وجود داشت و بیانگر این واقعیت است که رژیم جمهوری اسلامی به شدت غیرقابل اعتماد است و شواهد فعلی هم نشان می دهد آنها در عمل در مسیر رسیدن به بمب اتمی هستند.

بر همین مبنا، توجه به نکات زیر برای اثبات تلاش رژیم جمهوری اسلامی در راستای رسیدن به سلاح هسته ای ضروری است:

1. کشف ذرات متعدد اورانیوم با منشاء انسانی و ذرات تغییر یافته ایزوتوپی در برخی مکان های اعلام نشده یا دور از نظارت آژانس که نماینده وقت امریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی، نوامبر گذشته آن را نشانه احتمال پنهانکاری دانست و سوال برانگیز تر اینکه تهران هیچ پاسخ قانع کننده ای در این باره به جز فرافکنی نداشته است.

2. افزایش سطح غنی سازی و تولید آب سنگین و سوخت رسانی شتابان به سانتریفیوژهای نسل دوم که استفاده از آن برای ایران ممنوع است.

3. اظهارات وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در برنامه زنده تلویزیونی و اذعان وی به اینکه اگر بخواهند می توانند به سمت تولید سلاح بروند که این اظهارات او با تذکر و خشم حسن روحانی همراه بود.

4. توسعه ساخت موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای و همچنین کشف شواهدی برای ساخت پرتابگر موشک بالستیک زیر عناوین فریبنده علمی

5. اخیرا و همزمان با اعلام خبر سفر مدیر کل آژانس به ایران در روز دوم اسفند ماه، این سازمان اعلام کرد که در دو سایت مشکوک ایران، آثار ذرات اورانیوم را کشف کرده، بر این اساس و مطابق گزارش ها، بازرسان آژانس، آثار ذرات اورانیوم را در مکان‌هایی پیدا کرده اند که رژیم جمهوری اسلامی پیشتر اعلام کرده بود آن سایت ها غیرفعال هستند.

6. چندی قبل، اسرائیل اسناد حساس هسته ای ایران را طی عملیاتی پیچیده به اسرائیل منتقل کرد که نشان می داد رژیم ایران در خفا در حال فعالیت برای دستیابی به سلاح اتمی است.

7. برخی دولت‌های غربی و جناح هایی در آمریکا امید به روی کار آمدن دولت جدید در ایران را دارند تا بتوانند تعامل تازه ای را با آن که ماه اوت بر سر کار می آید، آغاز نمایند.

اما واقعیت این است که تجربه نشان داده دولتها در ایران در واقع ویترین آیت الله خامنه ای هستند که بدون اجازه او جرات آب خوردن هم ندارند. در نتیجه به نظر می رسد در رژیم ایران، هر جناحی بر سر کار باشد، چه به اصطلاح اصلاح طلب، و چه تندرو، هر دوی آنها در موضوع اتمی، تحت امر رهبر و سپاه هستند و بر همین مبنا دلخوش کردن به انتخابات ایران برای تغییر در مواضع هسته ای انها، ساده انگاری بیش نیست، بنا بر این، نباید فریب بازی‌های آنها را خورد.

اکنون باید پرسید آیا با وجود این شواهد زیاد، باز هم می توان مسیر اعتماد نابجا به رژیم جمهوری اسلامی را طی کرد؟

در حال حاضر و از زمان روی کار آمدن جو بایدن در امریکا، جمهوری اسلامی در تلاش است با انواع اقدامات توسعه طلبانه تحمل دولت بایدن را در محک آزمایش قرار دهد. سران رژیم تهران بر این باورند که امریکا و متحدانش از اقدامات هسته ای جدید این کشور احساس ترس کرده و به سرعت تسلیم خواست آنها خواهند شد، این در حالی است که هرگونه امتیاز دادن به آیت الله ها در تهران در حکم باج دادن به آنها خواهد بود.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات