با ایران‌ستیزی، و حمایت از اسرائیل، شاید عزیز تازه‌ی اورشلیم، پمپئو باشد

وزیر خارجه‌ی تازه‌ی ایالات متحده از مدت‌ها پیش حمایت خود از مواضع دولت یهود را در موضوع‌های گوناگون ابراز کرده است.

سیاستمداران اورشلیم که همگی درگیر بحران‌های سیاسی اخیر بوده‌اند که تهدید به سرنگونی دولت ائتلاف را در بردارد، روز سه‌شنبه خبر انتصاب وزیر خارجه‌ی تازه‌ی ایالات متحده را به کل از نظر انداختند.

با این حال شکی نیست که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و بیشتر اعضای دولت از شنیدن خبر قطعی اخراج رکس تیلرسون و جایگزینی وی با مایک پمپئو، رئیس کنونی سیا از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده بسیار خوشحال شده‌اند.

خبر انتصاب پمپئو زمانی بیرون آمد که دستگاه سیاسی اسرائیل هنوز در لبه‌ی پرتگاه انتخابات سریع است، اما حتی ساعاتی پس از آن که بحران فرو نشست، نه دفتر نتانیاهو و نه وزارت خارجه و نه هیچ یک از دیگر مقامات ارشد، اظهار نظری نکردند و تبریکی به مقام ارشد تازه‌ی ایالات متحده نگفتند.

تنها ایسرائل کاتز، وزیر اطلاعات که در دوره‌ی ۱۴ ماهه‌ی ریاست وی در معروف‌ترین سازمان جاسوسی جهان او را چندین بار ملاقات کرده بوده، در توئیتر به پمپئو تبریک گفت و «از او به خاطر حمایت از اسرائیل تشکر کرد».

تیلرسون، که خبر اخراج بی‌تشریفات خود را در توئیت ترامپ دیده است، از منظر اورشلیم سیاستمداری با رویکرد دوستانه ارزیابی می‌شد. وی که از غول‌های نفت پیشین است، در گذشته رابطه‌ای با اسرائیل نداشته اما به نظر می‌رسید با موضع عمومی دولت که حامی اسرائیل است، هماهنگی داشت. البته مانند جان کری نبود که حول محور روند صلح اسرائیل را پس می‌زد و مورد انتقاد قرار می‌داد و قرارداد هسته‌ای با ایران را که از منظر اسرائیل خطری برای صلح سراسر جهان بود، حمایت می‌کرد.

اما با این حال، تیلرسون با ترامپ در چندین مورد کلیدی سیاست خارجی اختلاف نظر داشت. مهم‌تر از همه، وزیر خارجه‌ی پیشین، با نفرت شدید رئیس جمهور از قرارداد هسته‌ای ایران همدلی نداشت.

روز سه‌شنبه ترامپ گفت «وقتی به قرارداد ایران نگاه می‌کنی، به نظر من، وحشتناک است». و در توضیح گفت، تیلرسون اما مشکلی با [قرارداد] نداشت. «خواسته‌ی من این بود که یا فسخ‌اش کنم یا یک کاری بکنم، و نظر او کمی متفاوت بود. یعنی ما واقعا با هم هم‌نظر نبودیم».

برخلاف او اما، پمپئو به خصومت با ایران معروف است. نظرات او در خصوص قرارداد ۲۰۱۵ ایران کاملا با نظرات ترامپ – و نتانیاهو – همخوان است. این هر سه معتقدند که این قراردادی فاجعه‌بار بوده و می‌بایست از اساس اصلاح شود و یا به کل فسخ شود.

پمپئو در اواخر ۲۰۱۴، پیش از امضای قرارداد، گفته بود به باور وی، حمله‌ی نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران بیشتر از دیپلماسی در تحدید تکاپوی ایران در طلب بمب اتمی کارآمد خواهد بود.

وی در سخنرانی خود در جلسه‌ی تأییدیه‌ی سنا در ژانویه‌ی ۲۰۱۷ گفت «ایران، بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم در جهان، اکنون بیش از پیش به نقش‌‌آفرینی جسور و مخرب در خاورمیانه بدل شده».

تعجبی ندارد که دوستان جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، در پی انتصاب او زنگ‌های خطر را به صدا درآوردند.

شورای ملی ایرانی آمریکایی‌ها هشدار دارد پمپئو، در محله‌ی فاگی‌باتومز، احتمال «جنگ تازه‌ای در خاورمیانه» را تشدید خواهد کرد، و او را «یکی از سرسخت‌ترین مخالفان اعتقادی سیاست‌ورزی با ایران است».

دیگر گروه‌های حامی ایران نیز هشدارهای مشابهی صادر کردند، اما حامیان سرسخت اسرائیل موضع خشن پمپئو در مقابل جمهوری اسلامی را ستودند.

مت بروکز، رئیس ائتلاف جمهوری‌خواهان یهودی گفت «در سرتاسر مدتی که در پارلمان و در ریاست سیا به سر برد، ثابت کرد که خود از موانع بر سر راه خشونت ایران است، و از دوستان خوب اسرائیل».

در أواخر ۲۰۱۶، هنگامی که ترامپ کابینه‌ی خود را تشکیل می‌داد، پمپئو به‌خصوص، به دلیل پیشینه‌ی مستحکم در مقابله با ایران، مورد تحسین منابع رسمی اورشلیم بود.

در ماه دسامبر، هنگامی که شایعه‌ی جایگزینی تیلرسون با پمپئو برای اولین بار پخش شد، تام گراس، از تحلیل‌گران جنگ‌طلب خاورمیانه گفت «بعد از ده‌ها سال، این اولین وزیر خارجه‌ی ایالات متحدها است که حامی واقعی اسرائیل است».

برخلاف تیلرسون که نقش چشمگیری در برخورد دولت با مسأله‌ی مناقشات اسرائیل و فلسطینیان بازی نکرد و با رضایتمندی به بخش‌های دیگر جهان پرداخت، پمپئو خواهد خواست در خاورمیانه‌ مشارکت داشته باشد، به‌خصوص که ترامپ و تیم وی آماده‌ی رونمایی از طرح صلح شده‌اند.

پمپئو از گذشته، ارتباطاتی با دولت یهود دارد. وی در ۲۰۱۵ ، هنگامی که هنوز سناتور ناحیه‌ی ۴ کانزاس بود، به اسرائیل آمد، گزارشات امنیتی پلیس اسرائیل را دریافت کرد و از دیوار ندبه دیدار نمود.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://www.timesofisrael.com/with-anti-iran-pro-israel-stances-pompeo-may-become-jerusalems-new-darling/?utm_source=The+Times+of+Israel+Daily+Edition&utm_campaign=8cfd486a95-EMAIL_CAMPAIGN_2018_03_14&utm_medium=email&utm_term=0_adb46cec92-8cfd486a95-55260489

عن الكاتب
«رافائل اهرن» خبرنگار سیاسی تایمز اسرائیل است.
تعليقات