با خروج ایالات متحده از سوریه، اسرائیل محدودیت های حمایت ترامپ را در می یابد

خبرگزاری فرانسه – پشت همه اظهارات عمومی مبنی بر احترام به تصمیم ایالات متحده، این نگرانی نهفته است که ایران از خلاء موجود در کشور جنگزده سوء استفاده کند.

از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رهبران اسرائيل به خاطر تصمیمات متعددی که وی در حمایت از کشور ایشان اتخاذ کرده، تمجید کرده اند اما خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از سوریه از جمله آن تصمیمات نخواهد بود.

تحلیلگران می گویند از هفته گذشته، پس از آن که ترامپ غافلگیرانه خبر خروج را اعلام کرد، اسرائیل نگران آن بوده که مبادا دشمن اصلی اش ایران در عملیات خود در کشور همسایه آزادی عملی بیشتری داشته باشد.

پاسخ اسرائیل در مقابل اعلام این خبر، محتاطانه بوده – با رعایت جوانب، اشاره کرده است که به تصمیم ایالات متحده احترام می گذارد، و همزمان تعهد کرده است به دفاع از منافع خود در سوریه ادامه دهد.

اما پشت تمام اظهارات عمومی، این نگرانی نهفته است که مبادا ایران به دنبال سوء استفاده از فرصتی باشد که غیبت ایالات متحده در کشور جنگزده ایجاد می کند، و مبادا روسیه به دعوت اسرائیل از روسیه برای محدود ساختن ایران پاسخ مثبت ندهد.

برخی تحلیلگران همچنین می گویند فراتر از این اما، روش اتخاذ و اعلام این تصمیم – و استعفای جیم ماتیس وزیر دفاع در اثر این تصمیم – نیز ممکن است رهبران اسرائیلی را به فکر واداشته باشد.

ایال زیسر، معاون رئیس دانشگاه تل آویو، که مقالات گسترده ای در خصوص سوریه نوشته است، می گوید «از آنجایی ایالات متحده متحد اصلی ما است، ما می خواهیم این کشور قدرتمند باشد… و می خواهیم متحدی باشد که در منطقه قدرتمند و موثر در نظر آید».

«و به گمان من آنچه برخی اسرائیلی ها را نگران کرده پیامی است که این تصمیم – روش اتخاذ، و دلایل پشت این تصمیم – به منطقه ابلاغ کرده است».

حتی فعالیتهامان را گسترش خواهیم داد

ایالات متحده تنها حدود ۲۰۰۰ نیروی نظامی در سوریه دارد که عمده کار ایشان جنگ با داعش است، اما در دو ناحیه در امتداد مرز عراق مستقر شده اند و در کنترل تحرکات ایران در کشور [سوریه] کمک می کنند.

هشدارهایی از سوی اسرائیل و دیگران مطرح شده مبنی بر این که ایران به دنبال تشکیل یک «پل زمینی» از این سو به آن سو به مقصد مدیترانه است و برخی تحلیلگران گفته اند که خروج ایالات متحده کمکی به این تلاش است.

با توجه به حمایت ایران از بشار اسد رئیس جمهور سوریه در جنگ داخلی وی در کشور خود، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر از مدتها پیش عهده کرده است که مانع استقرار نظامی آن پشت دروازه های کشور خود شود.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/israel-sees-limits-of-trump-support-with-syria-pullout/

عن الكاتب
خبرگزاری فرانسه
تعليقات