تحرکات مرموز و شرورانه جمهوری اسلامی در اوج بحران جهانی کرونا

درحالیکه جهان و حتی ایران در حال دست و پنجه نرم کردن با بحران کروناست، جمهوری اسلامی بی سر و صدا در حال برنامه ریزی برای ایجاد تنش آفرینی جدید در منطقه است.

تحرکات خرابکارانه سپاه قدس در عراق طی چند هفته گذشته با دقت مورد رصد محافل اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بوده و حتی ورود پاسدار حسین قاآنی (فرمانده نیروی قدس) به بغداد برای طراحی حملات مرگبار به آمریکایی ها از چشم این محافل دور نمانده است.

از همین رو نیروهای آمریکایی مستقر در عراق با جابجایی تاکتیکی نیرو و تجهیزات، خود را در شرایط آماده باش برای پاسخگویی به هرگونه حمله نیروهای نیابتی ایران در عراق قرار داده اند.

این تحولات در منطقه در حالی جریان دارد که بحران کرونا خبر اول بیشتر رسانه های جهان است. در ایران هم اخبار رادیو و تلویزیون دولتی با بحران کرونا شروع می شود و در واقع اذهان مردم به سمت این موضوع سوق داده می شود که باید کرونا را جدی بگیرند. اما در واقع به نظر می رسد جمهوری اسلامی در لابلای بحران کرونا در حالیکه حاضر نشده همه امکانات کشور را صرف مقابله با این ویروس کند، در تدارک اقداماتی به دور از چشم جامعه جهانی است. شاهد این مدعا، تحرکات خزنده در سوریه و عراق است که نشان می دهد جمهوری اسلامی برای دور تازه ای از آشوب و توسعه طلبی در منطقه آماده می شود.

شبه نظامیان وابسته به ایران در عراق همچنان محل مناقشه و تنش هستند. آنها ظرف چند هفته گذشته و همزمان با اوج شیوع کرونا در منطقه خاورمیانه و جهان، حملات پراکنده ای به پایگاههای آمریکایی در عراق داشته اند.

در کنار این تحولات، جمهوری اسلامی در جبهه سوریه نیز مشغول ایجاد استحکامات جدید و تحرکات تازه از جمله در منطقه بوکمال بوده که البته این تقلاها از دید منابع اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل دور نمانده است. نیروی هوایی ارتش اسرائیل در چندین نوبت ظرف ماههای گذشته مواضع سپاه قدس را مورد حمله قرار داد و به موازات آن ایالات متحده آمریکا نیز حملاتی هوشمند را علیه گروههای نیابتی ایران در عراق تدارک دید.

این تحولات نشان داد که جمهوری اسلامی با سوء استفاده از بحران جهانی کرونا و مشغولیت جهانی برای رفع این بحران، مترصد پیشبرد اهداف توسعه طلبانه در منطقه است. اینگونه اقدامات بدخواهانه درحالی صورت می گیرد که به موازات درگیری جهان با کرونا، جمهوری اسلامی سعی کرده با بهره گیری هدفمند از عواطف بشردوستانه جامعه جهانی و مظلوم نمایی، کارزار رفع تحریم های جهانی با هدف دسترسی به منابع مالی به منظور تقویت نیروهای نیابتی خود در منطقه را به راه بیندازد.

درست در زمانی که در طول ماه مارس گذشته ایران مدعی بود که به خاطر تحریم های آمریکا در مبارزه با کرونا دچار مشکل شده، سردار قاآنی فرمانده سپاه قدس ایران در حال برنامه ریزی برای وارد کردن ضربات جدید به نیروهای آمریکایی در عراق بود اما از آنجا که کفگیر به ته دیگ خورده و پول کافی برای تغذیه سازمان های نظامی ساخته و پرداخته قاسم سلیمانی در عراق وجود نداشت، جمهوری اسلامی با اخراج پزشکان بدون مرز که برای کمک به مهار کرونا در ایران بودند به جامعه جهانی فهماند که به پول نقد، بیشتر از دارو و امکانات پزشکی نیاز دارد.

سید علی خامنه ای رهبر ایران هم در همین رابطه اعلام کرد که به دارو و کمک های آمریکا و جامعه جهانی اعتمادی ندارد و چه بسا که کمک های دارویی آنها موجب تقویت پایداری ویروس کرونا در ایران شود.

این اظهارات و به موازات آن تلاش محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برای رفع تحریم های آمریکا فرصت خوبی بود تا ایران بتواند بخشی از منابع مالی برای توسعه ماجراجویی در منطقه را تامین کند.

اتفاقی که شک و شبهه ها در خصوص نیات جمهوری اسلامی را برطرف کرد این بود که خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی درخواست دولت ایران برای برداشت 1 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ویروس کرونا را بی جواب گذاشت که ظاهرا معنای آن این است که اعتبارات صندوق فوق الذکر که اجازه برداشت از آن منوط به موافقت رهبر جمهوری اسلامی است، مربوط به اموری غیر از حل بحران ها در داخل ایران است. این امور شامل عملیات های توسعه طلبانه برون مرزی است که برای تقویت و توسعه آن پول های کلان نیاز است و البته در وانفسای تحریم ها تهیه آن با توجه به کاهش شدید فروش نفت ایران به مشکل برخورده است.

در واقع ایران برای پرداخت حقوق مزدورانش در عراق و سوریه و همچنین پیشبرد برنامه های سپاه قدس در منطقه با مشکل تامین مالی دست به گریبان است. انتشار ویدیوی اظهارات فتاح رئیس بزرگترین خیریه حکومتی زیر نظر رهبر ایران که کارش جمع آوری صدقات و اعانه برای کمک به نیازمندان است آن هم در یک برنامه تلویزیونی که اذعان داشت قاسم سلیمانی برای پرداخت حقوق گردان موسوم به فاطمیون از او درخواست پول کرده بود نشان داد که هزینه کرد بخش زیادی از منابع مالی ایران در راه توسعه و تجهیز گروههای نیابتی در منطقه ادعای بی ربطی نیست.

هیچ بحرانی حتی فاجعه کرونا که روزانه هزاران نفر را در ایران به کام مرگ می کشد نمی تواند مانع از تلاش های جمهوری اسلامی برای ایجاد نا امنی در منطقه و جهان شود. در شرایط فعلی که تقریبا همه کشورهای جهان در تدارک یافتن راه حلی برای کاستن از آسیب های این بحران هستند، جمهوری اسلامی با عزمی راسخ در حال سواستفاده از این مشغولیت جهانی است تا برنامه های توسعه طلبانه خود را پیش ببرد.

در این میان موضوع نگران کننده تر، انتشار گزارش هایی مبنی بر افزایش ذخیره اورانیوم ایران برای ساخت سلاح هسته ای است که پیشتر در گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز به آن اشاره ای شده بود که این امر در کنار تجهیز و تقویت گروههای نیابتی در منطقه می تواند زنگ خطری جدی برای جامعه جهانی بحساب آید.

در حال حاضر استراتژی جمهوری اسلامی استفاده از غفلت جامعه جهانی برای پیشبرد اهداف خود در منطقه و جهان است که در این مسیر لغو موقتی تحریم ها می تواند گام موثری برای تحقق این خواسته به شمار رود.

آنچه در شرایط فعلی اهمیت دارد،تمرکز بر فعالیت های مشکوک جمهوری اسلامی است که از غفلت جهانی به علت بحران کرونا بیشترین بهره را برده و در حال تقویت توان تهاجمی و توسعه طلبانه خود در منطقه و جهان است. نقل و انتقالات نظامی آمریکا در عراق با وجود فراگیری فزاینده کرونا در ایالات متحده نشان می دهد اقدامات ایران نه تنها با دقت زیر نظر است که حتی پاسخ مناسب و درخور نیز برای آن در نظرگرفته شده است. ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشتر در این خصوص گفته بود که « امیدوار است رهبران ایران به فکر مردم خود باشند.»

به باور ناظران و آگاهان امور منطقه، کوتاه آمدن در برابر اقدامات جمهوری اسلامی و نادیده گرفتن اقدامات بدخواهانه آنها موجب ایجاد موج تازه ای از نا امنی و ظهور گروههای تروریستی جدید در منطقه خواهد شد.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات