تظاهراتی که حماس نیست شما ببینید

اهالی غزه ۱۲ سال تحت حکومت استبدادی رژیمی سر کرده اند که سرمایه عظیم خود را به جای غذا برای مردم خود، صرف تسلیحات می کند.

آنها که وقایع خاورمیانه را دنبال می کنند با تظاهرات اعتراضی هفتگی در مرز غزه و اسرائیل بیگانه نیستند، اما تظاهرات اعتراضی دیگری هم هست که شاید شما چیزی از آن نشنیده باشید. چرا؟ چون حماس نمی خواهد شما بدانید.

اگرچه شورش های معروف به «رژهٔ بازگشت» نزدیک به یک سال است که از ۳۰ مارس ۲۰۱۸ هر جمعه با جاروجنجال زیاد برگزار می شود، اما برای سرکوب تظاهرات مخالفان در داخل بندر محصوره، حماس دست به خشونت و اِعمال زور زده است.

تظاهرات دامنه دار حقوق مدنی که زیر پارچه-نگارهای «می خواهیم زندگی کنیم!» برگزار می شود، بزرگترین تظاهراتی است که علیه ۱۲ سال حکمرانی حماس به راه افتاده است. در سرکوب خشونتبار این تظاهرات، مشاهده شد که کنشگران را کتک زدند و جمعیت به ضرب شلیک گلولهٔ واقعی پراکنده شد. دهها روزنامه نگار دستگیر شدند و از عکاسی از رویدادها جلوگیری شد. در اقدامی مستاصل، یک تظاهرکننده ۳۲ ساله خود را آتش زد.

یک زن خشمگین فلسطینی در ویدئویی که در هفته گذشته در شبکه های اجتماعی پخش شد، گفت «پسران و دختران ما ۱۲ سال از زندگی خود را از دست داده اند. به خاطر چی؟ هر یکی از پسران مقامات حماس صاحب یک آپارتمان، یک ماشین، یک جیپ، یک ساختمان است… اما پسران مطلقا هیچ چیز ندارند».

دوازده سال پیش، در ۲۰۰۷، حماس علیه فتاح، تشکیلات اصلی فلسطینی در کرانه باختری، کودتایی خونین به راه انداخت. از هنگام به دست گرفتن قدرت در غزه، این گروه تروریستی تسلط بیرحمانه خود را بر مردم حاکم کرده است، زرادخانه تسلیحاتی قابل توجهی ایجاد کرده است، چندین تونل تهاجمی حفر و تجهیز کرده است، و سه بار علیه اسرائیل جنگ براه انداخته است.

متاسفانه، هنوز رسانه ها نظیر توجهی که به شورش های هماهنگی شدهٔ هفتگی بذل می‌کنند، به تظاهرات مردم عادی غزه که خواهان حقوق بنیادین اند، بذل نکرده اند.

در ۲۰۰۵، عقب نشینی اسرائیل از غزه فرصتی برای فلسطینیان به نظر می آمد که فارغ از اشغال، در راه رفاه این ناحیه بکوشند. حامیان مالی بین المللی میلیون ها دلار برای حفظ گلخانه هایی که ساکنان اسرائیلی غزه به خاطر حفظ صنایع کشاورزی تاسیس کرده بودند، پرداختند. اما چنانکه جفری گلدبرگ در آتلانتیک نوشت، «چیزی نگذشت که گلخانه را مورد دستبرد و تخریب قرار گرفت، و تا همین امروز، سمبلی است از فرصت های از دست رفتهٔ غزه».

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/the-protests-hamas-dont-want-you-to-see/

عن الكاتب
«جاشوآ بلاک» مدیرعامل و رئیس سازمان بین المللی "The Israel Project" («پروژه‌ی اسرائیل») است.
تعليقات