جامعه جهانی در خصوص «خطر جمهوری اسلامی مسلح به تسلیحات اتمی»، مدیون اسرائیل است

هشدارهای چند سال قبل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در خصوص خطر ایران هسته ای، این روزها جنبه واقعیت به خود گرفته است. نخست وزیر اسرائیل پس از انعقاد برجام، بارها هشدار داد که ایران در حال پنهانکاری و فریب دادن جامعه جهانی است.

با این حال، کمتر ناظر بیطرف و سیاستمدار برجسته ای در دنیا حاضر شد این هشدارها را جدی بگیرد و بیشتر دولتها صرف یک قرارداد پر ابهام (برجام)، حاضر نشدند راستی آزمایی دقیقی از ادعاهای پاکدستانه تهران داشته باشند.

در عوض، این سازمان امنیت اسرائیل بود که باز هم ناجی جهانیان شد و حاضر نشد به خاطر برخی ملاحظات، از واقعیات موجود در خصوص عملکرد هسته ای مخفیانه ایران چشم پوشی کند.

البته پرزیدنت ترامپ رئیس جمهور امریکا هم خیلی زود متوجه نیات فریبکارانه ایران در برجام شد و هشدار های رهبران اسرائیل را در این خصوص مورد توجه قرار داد. با این حال، حتی پس از خروج امریکا از برجام، بسیاری از دولتهای بعضا اروپایی، به طرز سهل انگارانه ای، گزارش های اطلاعاتی نهادهای اسرائیل در خصوص تحرکات هسته ای پنهان ایران را مورد کم توجهی قرار دادند.

آقای نتانیاهو بعد از انعقاد برجام هر ساله در نشست رسمی سازمان ملل متحد، خطر ایران هسته ای و تحرک مخفیانه این رژیم را گوشزد میکرد. رهبر اسرائیل تاکید داشت که ایران دور از چشم ناظران آژانس بین المللی انرژی اتمی و در مکان هایی خارج از نظارت این سازمان، در حال فعالیت بر روی توسعه اورانیوم ومطالعه جهت دستیابی به سلاح هسته ای است.

این هشدارها جدی گرفته نمی شد و البته آقای آمانو قبل از مرگش، همواره گزارش های مثبتی از همکاری ایران با بازرسان آژانس ارائه می داد.

مساله مهم این بود که بازرسان درست به مکان هایی می رفتند که ایران در آنجا همه چیز را عادی جلوه می داد اما داده های اطلاعاتی اسرائیل حاکی از آن بود که جمهوری اسلامی در مکان های دیگری در حال انجام فعالیت های هسته ای است؛ نقاطی پرت و غیرقابل باور که مثلا در ضرب المثل های ایرانی وجود داشت؛ مثل تورقوز آباد!

زمانی که آقای نتانیاهو برای اولین بار این مکان را افشا کرد، بسیاری از ایرانی ها که نام این مکان برایشان یاد آور ضرب المثلی کنایه از نقطه ای پرت بود، موضوع را به سخره گرفتند.

سران حکومت هم که دستشان روشده بود، برای کم اهمیت جلوه دادن موضوع، شروع به لودگی کردند. ظریف و عراقچی دو شخصیت مهم دیپلماتیک ایران که از قضا در نشست های برجام نقش کلیدی داشته و به نوشته روزنامه های مورد تایید حکومت، در خلال مذاکرات هسته ای به صورت مداوم ، موارد مطرح شده در نشست را با دفتر آیت الله خامنه ای رهبر ایران چک می کردند، در واکنش به مطرح شدن نام تورقوز آباد خنده های مصنوعی گمراه کننده سر دادند.

تلویزیون حکومتی ایران هم برای آنکه خیال همه را راحت کند با یک خبرنگار و دوربین به محل مورد نظر در تورقوز آباد رفت و خبرنگار تلویزیون بدون آنکه وارد محل مورد مناقشه شود، از پشت درب فردی را که در آن مکان بود مورد سوال قرار داد که آیا « آیا اینجا فعالیت هسته ای دارید؟» که صدایی در تصویر که مشخص نبود کجاست در پاسخ میگوید: «نه اینجا قالیشویی است»!

این نمایش فریبکارانه با تبلیغات تمسخر آمیز حکومتی حتی نتوانست بسیاری از مردم ایران را قانع کند اما حکومت ایران تاکید داشت که در تورقوز آباد خبرخاصی نیست.!

با این حال رهبران اسرائیل همچنان هوشمندانه به رصدهای خود از برنامه هسته ای ایران ادامه دادند. آقای نتانیاهو چند بار خطاب به رهبران پنهانکار ایران اعلام کرد که «ما بیخ گوش شما هستیم و هر کاری انجام دهید ما قبل از آن از آنها مطلع می شویم.»

به موازات این هشدارها، نهادهای اطلاعاتی اسرائیل هم بیکار نماندند و خیلی زود در عملیاتی خارق العاده موفق شدند اسناد بسیار مهمی از فعالیت های مخفی هسته ای ایران را بدست آوردند. طی این عملیات، ماموران کارکشته و زبده سازمان امنیت اسرائیل توانستند با نفوذ به عمق مراکز حساس و استراتژیک ایران، اسناد بسیار مهم و حساسی از فعالیت های پنهان هسته ای ایران را از این کشور خارج کنند. ماموران امنیتی در ایران که از عملیات غافلگیرانه اسرائیلی ها رودست خورده بودند زمانی متوجه شدند که اسناد به اسرائیل رسیده بود .

چندی بعد، آقای نتانیاهو انجام این عملیات را تایید کرد و مدارک بدست آمده در اختیار رهبران ایالات متحده قرار هم قرار گرفت. با این حال واکنش تهران بازهم تکذیب بود و تکذیب!

وقتی ورق بر می گردد
با انتخاب آقای گروسی به ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی، ورق به ضرر تهران برگشت و گزارش نهادهای امنیتی اسرائیل در خصوص مکان های مشکوک اتمی ایران از جمله تورقوزآباد در دستور کار آژانس قرار گرفت.

وقتی که موضوع بازرسی های آژانس از نقاط مشکوک جدی تر شد، تهران هم سفت و سخت تر وارد عمل و در یک مورد حتی مانع از انجام ماموریت یکی از بازرسان آژانس شد و برای ساعاتی مامور مورد نظر بازداشت و از سوی سپاه پاسداران مورد بازجویی قرار گرفت.

بحران در روابط ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی از همینجا بود که آغاز شد و البته تهران با درخواست بازرسی از دو نقطه مشکوک از جمله تورقوز آباد که اسرائیل اطلاعات آن را فاش کرده بود مخالفت کرد.

اگر رژیم تهران ریگی به کفش نداشت باید به سرعت با درخواست آژانس برای بازرسی موافقت می کرد و اکنون به نظر می رسد در نهایت یا ایران با هیچگونه بازرسی از دومکان مشکوک اعلام شده مطلقا موافقت نمی کند و یا پس از وقت کشی و از بین بردن آثار این اجازه را صادر خواهد کرد.

واقعیت این است که بسیاری از دولت های جهان، خیلی دیر هشدارهای سران اسرائیل در خصوص پنهان کاری های هسته ای ایران را جدی گرفتند. آقای نتانیاهو رهبر اسرائیل سالهاست که در حال هشدار دادن است و اکنون آشکار شده که مستندات او درست بوده است، از همین رو لازم است که جهان بیشت از هر زمان دیگری به گوشزدهای جدی اسرائیل در خصوص خطر ایران توجه کند.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات