جنگ ایران و اسرائیل از پرده برون آمد و قدم به عرصه‌های آشکار گذاشت

به نظر می‌آید هشدار جنگ میان اورشلیم و تهران که مدت‌هاست شنیده می‌شود بدل به واقعیت شود – مگر آن که کسی مانع شود.

روز پنجشنبه، کمپانی اتاق فکر و مشاوره‌ی گروه بین‌المللی بحران در گزارش جامع جدیدی هشدار داد اسرائیل و ایران (به‌علاوه‌ی دست‌نشانده‌های این کشور) به سمت جنگی آشکار در سوریه پیش می‌روند.

پیش‌بینی‌ها درست از کار در‌آمد – دست کم بخشی از آن – و در طول صبح شنبه، از حدود ۴:۳۰ صبح، با ورود پهبادی که به گفته‌ی ارتش اسرائیل از سوی اپراتوری ایرانی از یک میدان هوایی که ماه‌هاست با اجازه‌ی سوریه در کنترل ایران است، هدایت می‌شد، حریم هوایی اسرائیل نقض شد.

جت‌های اسرائیلی یورش‌های تلافی‌جویانه علیه سوریه انجام دادند، و طی آن ظاهرا ترکش موشک ضدهوایی منفجر شده به جت جنگنده‌ی اف ۱۶ اسرائیل اصابت کرده و در ناحیه‌ی شمال اسرائیل سرنگون شد که به نظر می‌رسد از ۱۹۸۲ تا کنون اولین هواپیمای اسرائیلی است که سرنگون می‌شود.

خلبانان هواپیما با چتر نجات بیرون پریدند؛ یکی از آن دو به شدت مجروح شد.

جت‌های نیروی هوایی سپس دور دوم حمله‌های تلافی‌جویانه را آغاز کردند. در دو دور، به گفته‌ی ارتش اسرائیل، هواپیماهای این کشور چندین سامانه‌ی دفاع هوایی سوری و نیز چهار موضع ایران در این کشور را هدف گرفتند.

این اولین بار است که اسرائیل علنا به حمله‌ی هوایی علیه مواضع تحت کنترل ایران در سوریه اذعان می‌کند، اگرچه، بنا به گزارش‌های خارجی، اولین بار نیست که چنین اقدامی کرده است.

پس از درگیری‌های صبح شنبه، سیاستمداران اسرائیلی، سوری، و ایرانی بیانیه‌های خشن و تهدیدآمیز علیه یکدیگر صادر نمودند. ایالات متحده از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت کرد. روسیه خواهان حفظ آرامش از سوی تمام جوانب درگیر شد، اما با چشم‌پوشی فاحش به تجاوز پهباد ایرانی به حریم هوایی، تنها به اسرائیل به خاطر نقض حاکمیت سوریه با حمله‌های هوایی خود انگشت نهاد.

تبادل حمله‌های هوایی، مناقشاتی که مدت‌ها در خفا و بی‌هیاهو موج می‌زده را در معرض نگاه جهانیان قرار دارد و منجر به نگرانی‌هایی شد که مبادا این زدوخورد آغازی بر درگیری بسیار بعدی باشد – و، در میانه‌ی چنین کابوسی، شروع جنگی تمام‌عیار در سراسر سوریه، لبنان، شمال اسرائیل بشود.

با این حال، باور عمومی تحلیل‌گران دفاعی اسرائیل این است که وقایع شنبه مقدمه‌ی شروع جنگ نیست بلکه آغازی بر یک دوران طولانی تنش‌های فزاینده که طی آن احتمال زدوخوردهای بیشتر موجود خواهد بود.

سیما شاین، که سال‌های طولانی از مقامات دفاعی بوده و اکنون از پژوهشگران ارشد اتاق فکر انستیتوی مطالعات امنیت ملی تل‌ آویو است، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت «گمان نمی‌کنم آخرین بار باشد شاهد چنین وقایعی هستیم، اما در حال حاضر هر دو جانب رویکرد خود را محدود خواهند داشت».

طی مکالمه‌ی تلفنی توجیهی که از سوی گروه مدیا سنترال تنظیم شد، وی افزود که تشدید تشنجات به نفع هیچ از طرفین نیست.

آموس یادلین، خلبان جنگنده‌ی پیشین و فرمانده اطلاعات ارتش، روز شنبه را چنین توصیف کرد: «مهم‌ترین روز نبرد»ی که به توصیف اسرائیل «کارزاری میان دو جنگ» است و معمولا به عبری با عبارت‌ کوتاه‌شده‌ی مابام یاد می‌شود.

یادلین گفت «با وجود مهار وقایع، به نظر می‌رسد کارزار ادامه یابد».

گروه بحران در گزارشی که دو روز پیش از بالاگرفتن تشنج‌های شنبه منتشر کرد، توضیح داد که چگونه کارزار میان اسرائیل و محور ایران-سوریه-حزب‌الله گسترش یافته و چگونه می‌توان از گسترش بیشتر آن جلوگیری کرد.

این گروه تنش‌های کنونی را به پیروزی‌های دو سال و نیم اخیر رژیم سوریه در صحنه‌ی نبرد منتسب می‌کند که بخش اعظم آن را مدیون حمایت ارتش روسیه و قدرت چشمگیر نیروی هوایی آن از سپتامبر ۲۰۱۵ است.

محور تحت حمایت ایران، به این ترتیب، اکنون به سمت آماده‌سازی خود برای زدوخورد با اسرائیل می‌رود.

بنا به گزارش اتاق فکر، روسیه، که در کشاکش جنگ داخلی سوریه و با کاهش چشم‌گیر مشارکت ایالات متحده در مناقشات، به تنها ابرقدرت موجود در منطقه بدل شده است، همچنین تنها موجودیت قادر به جلوگیری از چنین جنگ خونینی است.

بنا به این گزارش، «تنها مسکو در موقعیتی است که قادر باشد در حمایت از توافقی در کاهش تنش‌ها وساطت کند. و اگر چنین نکند، قوانین بازی سوریه احتمالا با تهاجم و تلافی تعیین خواهد و خطر تشدید درگیری‌ها».

گروه مزبور به سه مورد اشاره می‌کند که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد: حضور نیروهای ایرانی و شیعه در نزدیکی بلندی‌های جولان اسرائیل؛ انهدام زیرساخت‌های نظامی ایران در سوریه؛ حصول اطمینان از این که هرگونه زدوخوردی در محدوده‌ی سوریه باقی بماند.

گروه بحران همچنین مستقیما با روسیه برای تلاش به اقناع این کشور در به عهده‌ گرفتن نقش میانجی میان اسرائیل، حزب‌الله، ایران، و سوریه در ارتباط بوده است.

اوفر زالزبرگ، از تحلیل‌گران ارشد ساکن اسرائیل گروه و نویسنده‌ی یکی از این گزارش‌ها چهارشنبه‌ی گذشته پیش از انتشار این اسناد به تایمز اسرائیل ‌گفت «و شاهد رویکرد موافق روسیه هستیم».

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/israel-iran-fight-once-waged-according-to-foreign-reports-enters-limelight/?utm_source=The+Times+of+Israel+Daily+Edition&utm_campaign=bf390a87b6-EMAIL_CAMPAIGN_2018_02_11&utm_medium=email&utm_term=0_adb46cec92-bf390a87b6-55260489

عن الكاتب
«یهودا آری گروس» گزارشگر تایمز اسرائیل در امور نظامی و امنیتی
تعليقات