جهان، بدون رژیم جمهوری اسلامی قطعا جای امن تری خواهد بود

This photo released Nov. 5, 2019, by the Atomic Energy Organization of Iran, shows centrifuge machines in the Natanz uranium enrichment facility in central Iran. Behrouz Kamalvandi, a spokesman in a report published Thursday, July 2, 2020 by the state-run IRNA news agency, said an “incident” has damaged an under-construction building near Iran’s Natanz nuclear site, but there was no damage to its centrifuge facility. Kamalvandi said authorities were investigating what happened.   (Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)
This photo released Nov. 5, 2019, by the Atomic Energy Organization of Iran, shows centrifuge machines in the Natanz uranium enrichment facility in central Iran. Behrouz Kamalvandi, a spokesman in a report published Thursday, July 2, 2020 by the state-run IRNA news agency, said an “incident” has damaged an under-construction building near Iran’s Natanz nuclear site, but there was no damage to its centrifuge facility. Kamalvandi said authorities were investigating what happened. (Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)

با گسترده تر شدن ابعاد تهدیدات منطقه ای و جهانی رژیم جمهوری اسلامی، این روزها بحث ضرورت سرنگونی این رژیم ابعاد تازه ای یافته است.

مقامات سیاسی و امنیتی دولت‌های قدرتمند جهانی همزمان با ادامه گردنکشی های خطرناک سران تهران در گفتار و در عمل، بر ضرورت سرنگونی و تغییر رژیم در ایران به عنوان موثرترین راه تاکید دارند.

«عاموس یادلین» رییس سابق دستگاه اطلاعات نظامی اسراییل اخیرا گفت که «رژیم حاکم در ایران را می توان از طریق حمله نظامی یا تغییر رژیم متوقف کرد.»

در سنای آمریکا نیز سناتور جمهوری خواه تد کروز اظهارات مشابی مطرح کرد و گفت: «تا زمانی که رژیم جمهوری اسلامی سرنگون نشود امنیت معنایی نخواهد داشت.»

همزمان در انگلستان هم دامنیک راب وزیر خارجه انگلیس در اظهاراتی گفت که از فکر تهدیدات رژیم جمهوری اسلامی شب ها خواب به چشمانش نمی آید.

همه این واکنش ها به خاطر تحرکات فزاینده تهران برای رسیدن به سلاح هسته ای و نپذیرفتن مذاکره از یک سو و تهدید علنی جامعه جهانی به بالابردن ظرفیت غنی سازی اورانیوم در راستای رسیدن به سلاح هسته ای مطرح شده است.

رونمایی از شهرک های موشکی، توسعه سانتریفیوژ های پیشرفته و آماده سازی سکوهای پرتابی موشک به روشنی نشان می‌دهد که آنها خواب و خیال هایی در سر دارند.

سران اطلاعاتی و امنیتی رژیم، گاهی عمدا یا سهوا چیزهایی می گویند که در حال انجام آن در دنیای واقعی هستند، حرفهایی که سرسوزنی تردید برای هیچ انسان عاقلی باقی نمی گذارد که خطر شرارت ورزی های این رژیم به شدت جدی است و مذاکره و گفتگو های طولانی با آنها و انعقاد قرارداد های ضعیف با این رژیم تنها وقت خریدن برای آمادگی بیشتر و کامل تر آنها برای به آتش کشیدن منطقه و جهان است.

ژنرال ها کمربند ها را می بندند!

خبرگزاری نیمه رسمی مهر وابسته به ارگان سازمان تبلیغات اسلامی رژیم ایران اخیرا نامه سردار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را منتشر کرد که خطاب به فرمانده سپاه پاسداران نوشته بود: «از نظر ما انهدام کامل اسرائیل توهم و افسانه نیست چرا که مطابق برآورد های ما، ظرفیت انهدام و محو کامل اسرائیل از نقشه جغرافیا فراهم شده است.»

کمی قبل تر، خبرگزاری های رسمی ایران به نقل از یک مقام بلندپایه نظامی خبر دادند که به دستور خامنه ای رهبر دیکتاتور رژیم ایران، طرح عملیاتی محو و نابودی اسرائیل آماده شده است.

خطر تنها متوجه اسراییل نیست

اما موضوع به واقع فقط اسرائیل نیست و مطابق شواهد، رژیم جمهوری اسلامی از یمن تا عراق و سوریه و لبنان و از آنجا تا ونزوئلا و هند و آرژانتین و کنیا و تایلند و قلب اروپا، مشغول شرارت، ناامنی، گروه سازی، ترور، بمب گذاری، آدم کشی، ارعاب، تهدید و پولشویی است و در واقع جهان با یک رژیم متعادل سیاسی روبرو نیست، بلکه با اختاپوسی روبروست که یک لحظه غفلت از آن موجب ایجاد ویرانی و ناامنی در کل جهان می شود.

گرچه رژیم تهران بعضا مکارانه نقش خود را در خیلی از شرارتها منکر می شود اما سرپنجه ها و گروههای نیابتی آنها که عمدتا از طبقات فقیر جوامع هستند که با چند اسکناس دلار حاضر به هرکاری می شوند، چیزی برای از دست دادن ندارند و با دستور فرماندهان سپاه قدس، خرابکاری مورد نظر را به هر شکل ممکن انجام می دهند.

هر یک دقیقه بقای رژیم جمهوری اسلامی ضرر است

واقعیت این است که رژیم جمهوری اسلامی در مقایسه با همه حکومت های شرور معاصر، بسیار درنده تر و خطرناک تر است. مثلا پیونگ یانگ فقط زرادخانه خود را توسعه می دهد و هر از گاهی به تهدید های لفظی بی ارزش متوسل می شود و فعالیت مخرب چندانی بیرون از مرزهایش ندارد. رژیم صدام حسین هم به قدری ضعیف شده بود که به جز چند موشک پرانی فعالیت مخرب تروریستی در گوشه و کنار جهان نداشت. اما رژیم جمهوری اسلامی با وجود تحریم ها لحظه ای از توسعه فعالیت مخرب خود بازنایستاده است و حتی نقش حمایتی از گروههای تروریستی شناخته شده تر همچون طالبان و القاعده را نیز دنبال می کند. دهها گروه شبه نظامی مسلح را در داخل خاک سوریه و عراق سازماندهی کرده، حوثی ها را به جان عربستان انداخته و سعی دارد در بیشتر کشورهای جهان، لابی های نرم و گروههای سخت ترور را برای امتیازگیری از آن کشورها سازماندهی کند. این رژیم در انگلستان رهبر برکنار شده حزب کارگر انگلستان را با پرداخت پول خریده بود و در پرونده ای که به تازگی در دادگستری آمریکا به جریان افتاده، برخی افراد تاثیر گذار در امور اجرایی و قانونی ایالات متحده مظنون به دریافت پول از این رژیم برای پیشبرد منافع آن شده اند.

همه این ها باعث شده حکومت ایران به پشتگرمی سرپنجه ها و گروههای نیابتی خود، واهمه ای از تهدیدات علنی جامعه جهانی نداشته باشد. این رژیم از هیچ قاعده ای برای پایبندی به گفتگوی موثر و دیپلماسی تبعیت نمی کند و با این حال برخی دولتها خوش باورانه گمان می کنند گفتگو و توافق با این رژیم نتایج مثبت بهمراه دارد!

اکنون سوال این است که بقای این سیستم تا چه حد به پیشرفت و آرامش در گوشه و کنار جهان کمک می کند؟

در داخل ایران هم مردم وضع وخامت باری دارند و تنها در یک اعتراض خیابانی چند روزه ۱۵۰۰ نفر با گلوله گرم کشته شده اند و در نتیجه مردم از ترس خفقان شدید به لاک خود فرو رفته و قدرت برانداختن این سیستم سرکوبگر از آنها سلب شده است.

تنها یک راه حل باقی مانده و آن سرنگونی یا تغییر این رژیم است .

لابی های جمهوری اسلامی مخالف سرنگونی

در این میان لابی های طرفدار رژیم در خارج ایران که قدرت نرم جمهوری اسلامی در خارج کشور هستند سعی در القای تجزیه ایران پس از فروپاشی نظام جمهوری اسلامی هستند.

این لابی های بعضأ گمنام و کمتر شناخته شده در آمریکا و اروپا زیر عنوان وطن دوستی و ایران پرستی مدعی هستند که در صورت حمله خارجی برای سرنگونی رژیم، ایران به سرعت تجزیه می شود.

این مغلطه در حالی بیان می شود که مطابق داده‌های «استراتژی های نظامی در عصر حاضر»، گروههای تجزیه طلب در ایران، ظرفیت و توان منسجم نظامی و تشکیلاتی برای ایجاد دولت جدید را دارا نیستند. از سوی دیگر، پس از سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی، دولت جایگزین با توجه به نارضایتی شدید مردم از عملکرد حکومت اسلامی، به سرعت می تواند مانع از وقوع خودمختاری و تجزیه شود، زیرا شرایط امروز جهانی نسبت به چند دهه قبل تغییر کرده و اعلام خودمختاری نه اعتبار جهانی می آورد و نه در برابر قدرت مرکزی توان ماندگاری و ادامه بقا دارد.

به نظر می رسد استدلال لابی های رژیم جمهوری اسلامی مغلطه ای ضعیف و ناکارآمد است که جای دفاع ندارد و صرفا یک «سرنگونی هراسی» در راستای دفاع از منافع حکومتی است که هر یک دقیقه بقای آن میلیون ها دلار برای اقتصاد جهانی و آرامش ملتهای جهان زیان بهمراه دارد.

رژیم ایران در حال آماده شدن است !

تعارفی در کار نیست و آنچه بیان می شود همه مبتنی بر شواهد واقعی است که وقوع خطری فوری را گوشزد می کند. فاکس نیوز همین چند روز قبل با استناد به تصاویر ماهواره‌ای دریافت شده از جنوب ایران منطقه هرمزگان خبر داد که رژیم جمهوری اسلامی در حال آماده کردن سکوهای پرتاب موشک بالستیک است. عکسهای ماهواره ای چهار حفره در یک کوه را نشان می دهد که سه حفره عمودی مربوط به پرتاب موشک است که در مراحل انتهایی آماده سازی قرار دارند.

تحرکات معنادار رژیم جمهوری اسلامی در سوریه نیز نگران کننده شده است. مطابق گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر در سوریه، سپاه پاسداران در حال نظامی کردن مناطق تاریخی و مسکونی در بخش هایی از سوریه است و به همین منظور، بسیاری از شهروندان سوری را مجبور به کوچ اجباری و فروش خانه هایشان با قیمت بسیار پایین کرده است. این اقدامات نشان می دهد آنها برنامه هایی در سر دارند و هر بار ضربه ویرانگر به بدنه این مار افعی مانع از آن نمی شود که سر مار در تهران از فعالیت برای توسعه خرابکاری باز بایستد.

خطر، بسیار جدی است
بی میلی تهران به مذاکره، رژیم جمهوری اسلامی را در رویای معاهدات ضعیفی همچون برجام که با استناد به آن دستشان برای هر اقدام پنهانی باز باشد، باقی نگاه داشته است. این رژیم به هیچ معاهده ای پایبند نخواهد بود و قطعا در صورت بقا، جهان را با یک غافلگیری ویرانگر روبرو خواهد کرد، بنا براین به نظر می رسد سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی کمترین فایده اش اطمینان خاطر جامعه جهانی از عدم وقوع فاجعه ای ویرانگر است و بیشترین فایده آن ایجاد صلح و آرامش در جهان در دراز مدت خواهد بود، در یک کلام، جهان بدون رژیم جمهوری اسلامی قطعا جای امن تری خواهد بود.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات