حماس هرگز تغییر نخواهد کرد؛ دیر یا زود، سرش باید به سنگ بخورد

اسرائیل آشکارا کوشید از درگیری در زدوخوردهای عمیق‌تر خودداری کند. اما حاکمان اسلامیست غزه نخواهند گذاشت آرامش برقرار شود.

از حدود ۴:۳۰ بعد از ظهر دوشنبه، تا حدود کمتر از یک ساعت، حماس و دیگر گروه های تروریستی غزه بیش از ۱۰۰ راکت به نواحی جنوبی اسرائیل پرتاب کردند. حمله چنان شدید بود که دقایقی طولانی گذشت تا امکان خروج یک سرباز جوان اسرائيلی که در اثر اصابت موشک ضدتانک که با کورنت هدایت شد، به یک اتوبوس در نزدیکی مرز، جراحات جدی برداشته بود را به سلامت از مهلکه خارج کرده و به بیمارستان انتقال دهند.

با تاریک شدن هوا، پرتاب راکت ها ادامه یافت و به نواحی دورتری در قلب اسرائیل نفوذ کرد. آژیرها در اشکلون به صدا در آمد و خانه ای مورد اصابت مستقیم قرار گرفت؛‌ با نزول راکت در نزدیکی شهر وی نیز، شهردار بئرشبا دستور گشایش پناهگاههای بمب را صادر کرد. در شهر مرزی سدروت، که مانند بسیار بارهای پیش آسیب شدید دیده، یکی از ساکنان شهر بعد از ظهر دوشنبه در یک مصاحبه رادیویی با رادیو ارتش به زاری می گفت «صحنه جنگ واقعی است اینجا».

اتفاق مشخصی که موجب سیر صعودی آخرین زدوخوردها شد، آخر شب یکشنبه روی داد. ظاهرا یک واحد ویژه نیروی دفاعی، طی عملیاتی مخفی در داخل غزه، که جزئیات شامل سانسور نظامی است، شناسایی شده، لو رفته،‌ و مورد برخورد قرار گرفته. یک افسر ارشد اسرائیلی کشته شده؛ همچنین هفت تروریست از حماس و دیگر گروه ها کشته شده اند.

بلافاصله پس از این زدوخورد، حماس چندین راکت به داخل اسرائیل پرتاب کرد و برخی از سوی سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین خنثی شدند. اما هر گونه تصوری مبنی بر پایان زدوخوردها، با رگبار حمله عظیم از غزه در روز دوشنبه، به تلخی در هم شکست.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، به طور قطع، کوشید از درگیری در نبردی گسترده‌ تر، نبردی از آن نوع که در ۲۰۱۴ مشاهده شد، خودداری کند. دوایر امنیتی اسرائیل نیز می کوشیده اند مشوق تلاش هایی در ممانعت از بروز دور دیگری از یک جنگ بزرگ باشند. اسرائیل حتی در طول آخر هفته اجازه انتقال ۱۵ میلیون دلار پول نقد از قطر را داد تا از فشارهای اقتصادی در غزه کاسته شود – اگر چه واقف بود که با این کار، فشار داخلی غزه به حماس کاهش خواهد یافت و نیز سیل چنین مبلغی به داخل، دیگر منابع حماس را آزاد خواهد کرد تا وقف هدف اصلی آن شود:‌ تلاش به آسیب، و در نهایت نابودی اسرائیل.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/hamas-will-never-change-sooner-or-later-it-must-be-faced-down/

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات