خط سیر یک ترکش: روایتی ناچیز که به سرتیتر اخبار راه نیافت

دوشنبه شب، راکتی خانه خانواده ای در شهر نتیووت در جنوب اسرائیل را خراب کرد. این، قصه نیست.

آخر شب دوشنبه، در اوج آخرین دور رگبار راکتی که از سوی حماس و دیگر گروه های تروریست اسلامی در همسایگی ما در غزه، بی مهابا به داخل اسرائیل شلیک شد، یکی از چنگ سامانه دفاع موشکی بینظیر گنبد آهنین در رفت و درست روی خانه ای در شهر کارگرنشین نتیووت در جنوب اسرائیل سقوط کرد.

چنانکه از سوی موشه نوسبائم خبرنگار و تیم عکاسی وی در اخبار تلویزیونی حادوشات مستند شده، این راکت باعث خرابی حیرت انگیزی شده است.

سقف یکی از اتاق های خواب پایین آمده، حفره ای بزرگ در دیوار بیرونی ایجاد کرده، اتاق نشیمن را خراب کرده، مبلمان را خراب کرده، سگ خانواده را زخمی کرده و زمانی که گروه فیلمبرداری وارد شده اند، خونش همچنان روی کف زمین بوده است.

این واقعه در صدر اخبار آخر شب دوشنبه تلویزیون اسرائيل پخش شده، اما تعجبی ندارد که چون خوشبختانه کسی کشته نشده، تاثیر بین المللی اندکی بر جای نهاده است.

اگر چه نتیووت چیزی کمتر از ۱۵ مایل از مرکز غزه فاصله دارد، و از هدف های اصلی آتش راکتی حماس است، به گزارش نوسبائم این محله در این شهر، دارای پناهگاه بمب شهرداری نیست. و این خانه ها بخصوص، پیش از آن ساخته شده اند که شمول «اتاقی بی منفذ» در ساختمان های مسکونی اجباری شو که اسرائیلی ها به محض به صدا درآمدن آژیرها، از حمله های راکتی به درون آن پناه می برند.

نوسبائم گزارش داد که به این ترتیب، برای این خانواده اهل نتیووت، که خانه اش در این حمله فروریخت، و بسیاری دیگر نظیر ایشان، تنها گزینه پس از به صدا درآمدن آژیرها این است «روی زمین دراز بکشند، دستهاشان را روی سر بگذارند، و دعا کنند و به امید معجزه بمانند». «و این همان چیزی است که امروز آنجا اتفاق افتاد: معجزه». خانه آنها خراب شد، اما به جز سگ شان، دیگر اعضای خانواده جان به سلامت بردند.

اما روایت ما، درباره آن خانه نیست.

اندکی بعد در شب دوشنبه، نوسبائم و تیم وی ما را به محل دیگری هدایت کردند – حدود ۲۰ تا ۳۰ متر دورتر، به خانه یکی همسایه ها.

این خانه مورد اصابت مستقیم قرار گرفته بود. در واقع، یک قطعه ترکش راکت که آن خانه دیگر را خراب کرد، آنسوتر افتاده و به این خانه که خانواده ادری – پدر و مادر و دو فرزند کوچکشان – در آن زندگی می کنند، خورده است.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://www.timesofisrael.com/the-path-of-a-piece-of-shrapnel-a-minor-story-that-made-no-headlines/?utm_source=The+Daily+Edition&utm_campaign=daily-edition-2018-11-14&utm_medium=email

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات