داماد و دختر رئیس جمهور آمریکا و چهره‌ی مخدوش یهودیت راست‌کیش

مایه‌ی تأسف است که جارد کوشنیر و ایوانکا ترامپ، داماد و دختر رئیس جمهور و نزدیک‌ترین مشاور جناح غربی وی بدل شده‌اند به چهره‌ی عمومی یهودیت‌ راست‌کیش. بدتر از آن این که مرجع خاخامی راست‌کیش چنین وانموده است که این دو، نماینده‌ی ارزش‌ها و اخلاقیات یهودی‌اند. و به این ترتیب، فرمان رعایت مئریت آیین، و چشم‌انداز عموم، فضایی که بر حسب اتفاق من در آن تجارب عمیق دارم، را از نظر انداختند. در دو دهه‌ی گذشته، من در مانهاتان شرکتی را در زمینه‌ی بحران‌های ارتباطی مدیریت کرده‌ام.

با اطمینان می‌گویم یهودیت راست‌کیش در میانه‌ی یک بحران جدی روابط عمومی افتاده، خطری که تمامی یهودیان را تهدید می‌کند.

مرجع خاخامی راست‌کیش با خشنودی جارد و ایوانکا را به این خاطر که برای شرکت در مراسم تحلیف و سپس برای حضور در عربستان سعودی در کنار رئیس جمهور، با «اذن» یک خاخام اقدام به سفر کرده‌اند، تحسین کرد. در واقع، این زوج هرگز علنا اعلام نکرده‌ بوده‌اند که چنین تأییدی گرفته‌اند. این حرکت از سوی برنامه‌گردانان سیاسی که مایل به شناخته‌ شدن نبوده‌اند، افشا شد. واقعیت این است که خاخام‌ها قادر به صدور اذن نیستند، بلکه تنها می‌توانند خوانشی از قوانین تلمودی را به دست بدهند.

اخبار مربوط به اجازه‌ی سفر به شرکت در مراسم تحلیف از سوی مارک زل، رهبر جمهوریخواهان اسرائیل اعلام شد که گفت این اطلاعات را از یک سخنگوی بی‌نام این دو دریافت کرده است. اجازه‌ی سفر به عربستان سعودی از سوی پولیتیکو که داستان را از یک «مقام بی‌نام کاخ سفید» گرفته بود، منتشر شد. خاخام هاسکل لوکستین، که خاخام نیویورک است، و ناظر بر گرویدن ایوانکا به یهودیت بوده و از سوی وی دعوت شده بود تا در کنوانسیون ملی جمهوریخواهان مراسم دعا اجرا کند، تأکید کرد که اذن سفر را او صادر نکرده است.

علیرغم بی‌اطلاعی از هویت یا پیشینه‌ی خاخامی که گفته می‌شود اذن سفر صادر کرده، مرجع خاخامی راست‌کیش در تقدیر از رعایت شعائر مذهبی از سوی جارد و ایوانکا، و بدون تحقیق در صحت و سقم آن، شتاب کرد.

آدام منتز، خاخام کهیلات راییم آهوویم از مانهاتان تصریح کرد که «عجیب است که ترک سبت از سوی جارد و ایوانکا اکنون سر زبان مردم در سراسر جهان است».

خاخام جفری وولف، پروفسور مطالعات یهودیت بار ایلان گفت «این که [جراد و ایوانکا] به دریافت اذن اقدام کرده‌اند خود نشان از ایمان ایشان به تورات و سبت است».

ایمان به تورات؟

یک مطلب تحقیقی که اخیرا در پروپابلیکا منتشر شده حاکی است که کمپانی‌های متعلق به کاشنر و خانواده‌اش شهرت دارند که مالک خانه‌های ویرانه و ارزان هستند. در این مطلب مثال‌های زیادی از کمپانی‌های متعلق به کاشنر آورده که مستأجران پیشین کم‌درآمد خود را با حکم‌های مشکوک حقوقی تحت فشار می‌گذارند و در صورتی که اجاره‌بها را نپردازند، از حقوق ایشان کم می‌کنند. قوانین یهودیت به صراحت می‌گوید از فقرا مراقبت کنید، بخصوص اگر مقروض باشند.

خانواده‌ی جارد به منظور منافع مالی، از برنامه‌ی جنجالی ای‌بی‌۵ استفاده کرده است، که به سرمایه‌گذاران خارجی در صورتی که در پروژه‌‌های ملکی سرمایه‌گذاری کنند، ویزای ایالات متحده را می‌دهد. واشنگتن پست گزارش کرده است که کمپانی‌های متعلق به کاشنر از سرشماری لجردمیان استفاده کرده‌اند تا واجد شرایط وام کم‌هزینه برای برج ترامپ بی‌استریت در شهر جرسی باشند. خواهر جراد، نیکول، اخیرا به سفر چین رفته تا همزمان با ارتقای ارتباطهای خانوادگی، برنامه‌ی ای‌بی‌۵ را به سرمایه‌گذاران چینی عرضه کند و برای یکی دیگر از پروژه‌های خانواده‌ی کاشنر پول جمع کند.

از این هم که بگذریم۷ مالکیت جارد بر نیویورک آبزرور است. آبزرور یک روزنامه‌ی زرد است و تمرکزش به خبرچینی است که بنا به یهودیت بزرگ‌ترین گناهان به شمار می‌رود. از ۴۳ گناهی که یهودیان در یوم کیپور توبه می‌کنند، ۱۱ تا گناهانی‌اند که به طریق گفتار روی می‌دهند. (تورات خطرات شبکه‌های اجتماعی را بسیار پیش‌تر از خلقت توئیتر پیش‌بینی کرده است). اتهاماتی مطرح شده که جارد از این روزنامه برای پیشی گرفتن از دشمن استفاده کرد و یک بار نیز مزایایی را قول داده بود در صورت موفقیت کارمند مزبور در یک مورد معین به او بدهد را نداد. یهودیت انتقام‌گیری را ممنوع می‌دارد و مقرر می‌دارد کارگران حقوق‌شان را سر وقت دریافت دارند.

یهودیان راست‌کیش ساکن دیاسپورا می‌بایست قوانین کشور خود را رعایت کنند. می‌گویند جارد از سوی اف‌بی‌ای به دلیل ملاقات با بانکدار روس که مؤسسه‌ی مالی وی در ایالات متحده تحریم شده، تحت تعقیب است. هنوز هیچ خلافی از او به اثبات نرسیده، اما گمان می‌رود علت این ملاقات تأمین مالی کمپانی‌های معاملات ملی خانواده‌ی جارد بوده است. رسانه‌ها به جارد و خانواده‌اش بسیار بدگمان‌اند.

در مورد ایوانکا نیز، واشنگتن پست گزارش داد که کارگران کارخانه‌ی چینی که لباس‌های مارک متعلق به وی را می‌دوزند حدود ۶۰ ساعت در هفته کار می‌کنند و در ازای آن ۶۲ دلار حقوق می‌گیرند، یعنی زیر حداقل حقوق. مارک لباس و جواهرات وی تجمل‌گرایی را تبلیغ می‌کنند که اشمولی بوتیخ، از خاخام‌های محبوب راست‌کیش هشدار داده که «سرطان جامعه‌ی یهودی‌ امریکایی است».

بسیاری از راست‌کیشان تأکید دارند تصمیم جارد و ایوانکا به سفر در روز شبات می‌بایست یک تصمیم شخصی میان این زوج و خاخام آنها در نظر گرفته شود. اما اشاره‌ها از دست در رفته است: تصمیم سندی کوفاکس به خودداری از بازی در یوم کیپور بسیاری از یهودیان را تشویق کرد که در روزهای تعطیل کار نکنند. تصمیم خاخام به اجازه‌ی سفر در شبات برای شرکت در جشن مراسم تحلیف می‌بایست فهمیده شود و در مطالعات درازمدت سنتی یهودی، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دونالد ترامپ کوتاهی می‌کند. به سادگی، حامیان وی نیاز به توجیه و بهانه دارند و قرن‌ها تاریخ یهودیت به ما می‌آموزد که هدف آنها چه کسی خواهد بود. جارد نمونه‌ای از بدترین استریوتایپ‌های یهودی است: صاحبخانه‌ی پولدار زاغه‌نشین‌هایی خون فقرا را می‌مکد، سر کارگران را کلاه می‌گذارد، و به احتمال زیاد، منافع خود را به منافع کشورش ترجیح می‌دهد. استیو بانون، از دستیاران ترامپ، تخصصی دارد در ایجاد نفرت و بی‌اعتمادی. هم‌اکنون اسم رمزی برای یهودیان گذاشته است: «جهان‌وطنی‌ها».

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

http://blogs.timesofisrael.com/jared-ivanka-and-the-tarnished-image-of-orthodox-judaism/

عن الكاتب
«اریک استارکمن» نویسنده مقیم لوس آنجلس
تعليقات