دروغ بزرگ ملاها/ رژیم تهران به یک توافق چند خطی با آژانس هم پایبند نماند !

This photo released Nov. 5, 2019, by the Atomic Energy Organization of Iran, shows centrifuge machines in the Natanz uranium enrichment facility in central Iran. Behrouz Kamalvandi, a spokesman in a report published Thursday, July 2, 2020 by the state-run IRNA news agency, said an “incident” has damaged an under-construction building near Iran’s Natanz nuclear site, but there was no damage to its centrifuge facility. Kamalvandi said authorities were investigating what happened.   (Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)
This photo released Nov. 5, 2019, by the Atomic Energy Organization of Iran, shows centrifuge machines in the Natanz uranium enrichment facility in central Iran. Behrouz Kamalvandi, a spokesman in a report published Thursday, July 2, 2020 by the state-run IRNA news agency, said an “incident” has damaged an under-construction building near Iran’s Natanz nuclear site, but there was no damage to its centrifuge facility. Kamalvandi said authorities were investigating what happened. (Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)

رژیم جمهوری اسلامی تنها چند هفته پس از توافق با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین های نظارتی در مراکز هسته ای زیر قولش زد و توافق در روز روشن را زیر پا گذاشت.

به محض اینکه رافائل گروسی مدیر کل آژانس پایش را از ایران بیرون گذاشت، تصمیم تهران عوض شد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رودست خورد.

اسرائیل بارها درگذشته به این واقعیت اشاره کرده بود که رژیم ملاها در ایران به هیچگونه قول و تعهد بین المللی پایبند نیست. حتی اگر هزار و یک توافق رسمی و بین المللی با این رژیم منعقد شود، آنها در فردای توافق کار خود را می کنند یعنی« رفتن به سمت سلاح هسته ای.»

متاسفانه مماشات و خوش بینی بیش از اندازه دولت های اروپایی و آمریکا به پایبند ماندن رژیم تهران به هرگونه توافق هسته‌ای جدید، صدای دولت‌های عرب همسایه ایران را هم در آورده است که می گویند «این رژیم به هیچگونه توافقی پایبند نیست»، همچنانکه در زمان اجرای برجام درحالیکه وانمود می کرد به تعهدات خود پایبند مانده، پنهانی در مراکز دور از نظارت آژانس در حال مطالعات پیشرفته عملیاتی بر روی چگونگی سوار کردن کلاهک هسته ای بر روی موشک بالستیک بود.

همه اینها در حالی اتفاق می افتاد که جامعه بین‌المللی تصور می کرد همه چیز دارد خوب پیش می رود و این رژیم مثل پسران خوب و مودب در حال گردن نهادن به مفاد معاهده منعقده در قرارداد موسوم به برجام هستند.

زمانی که دونالد ترامپ رییس‌جمهور سابق آمریکا از توافق برجام خارج شد، او کمی قبل تر از طریق اسرائیل مطلع شده بود که رژیم جمهوری اسلامی پنهانی در حال تلاش برای رسیدن به سلاح هسته ای است.

این واقعیت بعدها راست آزمایی و مشخص شد که اسناد بدست آمده اعلام شده از طرف اسرائیل درست بوده است.

به زمان حال برمی گردیم که تنها چند هفته از توافق گول زننده تهران با آژانس بر سر نصب دوربین ها گذشته که مشخص شده سران این رژیم در حالیکه مدیر کل آژانس را قبل از ترک تهران مطمئن کرده بودند که دوربین های نظارتی مجددا فعال خواهند شد، توافق را در روز روشن زیر پا گذاشت و به نهاد معتبر بین‌المللی دهن کجی کرد.

ابلهانه به نظر می رسد در حالیکه رهبر جمهوری اسلامی علنا می گوید اعتقادی به توافق با غرب در موضوع هسته‌ای و مسایل موشکی ندارد، و ظریف وزیر خارجه سابق این رژیم اعتراف می کند که تیم دیپلماسی بعد او در وزارت خارجه کاملا به موضوع مذاکره با غرب بی اعتقاد است، باز هم چاره حل بحران را در مذاکره و توافق شکننده با رژیم جمهوری اسلامی جستجو کنیم.

بهانه تراشی های ناتمام
درواقع، بهانه های رژیم ملاها در تهران تمامی ندارد، آنها هر روز یک چیز تازه را علم می کنند، یک روز از مشکلات فنی می گویند، روز دیگر از مصوبه مجلس و کمی بعدتر به بهانه های کودکانه متوسل می شوند، مثل اظهارات تازه غریب آبادی نماینده رژیم در آژانس که در پاسخ به دلیل همکاری نکردن با آژانس در موضوع فعال شدن دوربین ها می گوید : «اگر آژانس خواهان نظارت بر مراکز هسته ای ایران است اول باید حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران را محکوم کند و مانع از اقدامات مجدد اسرائیل شود تا ما هم همکاری کنیم!»

مقامات جمهوری اسلامی چند ماه قبل هم درباره منشأ اورانیوم های کشف شده در مراکز غیرمجاز دور از نظارت آژانس ابتدا مدعی شدند که در حال بررسی موضوع هستند و بعد از چند ماه کش دادن جریان در نهایت گفتند این موضوع اصلا صحت نداشته است.

ملاها جهان را بازی داده اند
تمام ارزیابی ها حاکی از آن است که ایران هیچگونه جدیتی برای تعامل با جامعه جهانی در موضوع هسته‌ای از خود نشان نمی دهد و هرگونه معاهده جدید اگر منعقد شود، بسیار نامطمئن و شکننده خواهد بود.

رییس کمیته روابط خارجی دولت امارات متحده عربی اخیرا در گفتگو با نشریه «گلوبز» هشدار داده که «بازگشت به برجام جنایت در حق منطقه خاورمیانه است.»

با این وجود دولت بایدن همچنان به بازگرداندن ایران به میز مذاکره پافشاری می کند، گرچه آمریکایی ها می گویند زمان و فرصت برای تهران همیشگی نیست اما این تمایل در واشنگتن وجود دارد که به توافق تازه با ایران دست یابند.

به باور بسیاری از ناظران، موضع ظعف آمریکا و اتحادیه اروپا در برابر ایران، تاثیر قابل توجهی در توسعه و پیشرفت برنامه مهارناپذیر هسته ای – نظامی رژیم جمهوری اسلامی داشته است که از آن با عنوان سیاست هویج حداکثری نام برده می شود.

کاربرد این سیاست از سوی آمریکا و اروپا، ملاها را به سمت درپیش گرفتن سیاست «چکش آماده پرتاب با لبه های تیز» کشانده است. اکنون آنها فاصله کمی تا دستیابی به سلاح هسته ای دارند و عملا تهران به مرحله نقطه بی بازگشت رسیده است. ملاها می گویند اگر همه تحریم های آنها همین امروز لغو شوند تا یک زمان نامعلوم که از چند ماه تا چند سال می تواند متغیر باشد، باید راستی آزمایی از لغو تحریم ها صورت بگیرد تا مشخص شود آیا همه تحریم ها به واقع لغو شده و چیزی از قلم نیفتاده است؟

در همین فاصله، آنها علاوه براینکه هیچ تضمینی برای نرفتن به سمت سلاح نمی دهند، بلکه حتی اگر تضمین ضمنی مشابه توافقی که اخیرا با آژانس بین‌المللی انرژی داشته اند داده شود، باز هم ریسک رسیدن آنها به سلاح در مدت کوتاه به صورت تصاعدی بالاتر خواهد رفت.

بنا بر این به نظر می رسد تعامل با رژیم ملاها در موضوع هسته‌ای به بن بست غیرقابل گشایش رسیده است، بطوریکه آژانس از صدور بیانیه علیه تهران بیمناک است و شورای امنیت سازمان ملل هم کاملا دست و پا بسته در برابر این خطر کار چندانی نمی تواند صورت دهد.

تحقق جمهوری اسلامی هسته ای و موضع آمریکا
اگر تا چند ماه آینده رژیم جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای دست پیدا کند، دولت فعلی ایالات متحده آمریکا تنها کاری که از دستش بر می آید، کناره گیری از این منازعه و بی تفاوتی همچون موضعی که در قبال روی کار آمدن طالبان در افغانستان داشت، خواهد بود و اروپا هم ابراز امیدواری خواهد کرد که رژیم ایران با دراختیار داشتن سلاح هسته ای، رفتار مسولانه تری در پیش بگیرد، و غایله به همین سادگی تمام خواهد شد !

واقعیت این است که تهران دیگر باور ندارد که دولت بایدن برای محدود کردن اهداف هسته‌ای ایران از زور استفاده می‌کند.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه رژیم جمهوری اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، امید‌های دولت بایدن برای دنبال کردن توافق هسته‌ای دوره اوباما را رسما به باد تمسخر گرفت و گفت که «توافق طولانی مدت‌تر و قوی‌تری در کار نخواهد بود و دولت بایدن برای احیای توافق هسته‌ای باید نسبت به دولت اوباما تحریم‌های بیشتری را لغو کند!»

این سیگنال های نگران کننده نشان می دهد رها سازی خاورمیانه در صورت دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته ای، همچون رها سازی افغانستان تحت سلطه طالبان خواهد بود و به نظر نمی رسد در صورت رسیدن رژیم جمهوری اسلامی به این مرحله خطرناک، جامعه بین‌المللی کار چندانی از دستش بر آید.

شاید فردا خیلی دیر باشد و باید همین امروز دست بکار شد؛ اگر در مذاکرات جدید با رژیم ایران، تحریم ها لغو شود و منابع پولی آنها آزاد و اجازه فروش نفت به آنها داده شود، نخستین اقدام ملاها رفتن به سمت تکمیل برق آسای پروژه هسته ای – نظامی خواهد بود که اگر علنا هم این کار را نکنند، با سوابقی که از تجربه تعامل با این رژیم وجود دارد، در خفا آن را انجام خواهند داد، بنا بر این به نظر می رسد رودست اخیر آنها به آژانس به سرعت می تواند به رودستی بزرگتر به جامعه جهانی در عرض چند ماه تبدیل شود.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات