روسیه سوریه را کنترل می کند، باشه؟

دخالت مستقیم روسیه در سوریه رژیم اسد را استحکام بخشید، اما آسیب استراتژیک به ایالات متحده آمریکا، اروپا، و اسرائیل وارد نکرد. منافع ملی هیچ یک از اینها در گرو سرنگونی اسد نبود و با ورود ارتش روسیه به خاک سوریه منافع هیچ کدام به خطر نمی افتد. دخالت مستقیم روسیه تنها یک چیز را عوض می کند: امکان تسلط داعش بر دمشق و ناحیه ساحلی را به غیرممکن می رساند.

آشنایی با همسایه های جدید! فلانکر روسی در مانور هوایی ژوکوفسکی منطقه هوایی بیرون مسکو، 26 آگوست 2007
آشنایی با همسایه های جدید! فلانکر روسی در مانور هوایی ژوکوفسکی منطقه هوایی بیرون مسکو، 26 آگوست 2007

سوریه برای روسیه، دولتی وابسته در مدیترانه شرقی است. در سه سال گذشته غرب و متحدانش نیمه تلاشی برای سرنگونی حکومت این کشور کردند که چشمگیرترین نتیجه آن بالاگرفتن نفوذ داعش در روستاها سوریه و عراق بوده است. از آغاز شورش ها در سوریه، دولت روسیه روشن کرده است که اجازه سرنگونی رژیم (اسد مرغابی) را نخواهد داد. در چهار سال گذشته روسیه به کمک های غیرمستقیم به این رژیم قانع ماند. حالا به کمک مستقیم، و بسیار بیشتر از حمایتی که از پدر وی هنگام آمادگی برای جنگ های عرب- اسرائیل در 1973 شد، اقدام کرده است.
ایالات متحده و متحدانش دریافتند که علیرغم آنچه بر سر معمر قذافی تنها و بیچاره آمد، اسد را نمی توان با نیروی هوایی غربی و گردان های ویژه سرنگون کرد. ایالات متحده آمریکا و متحدانش به شورشیان ضد اسد در حالی کمک کردند که امیدی به سرنگونی سوریه نبود. برخی از دست نشاندگان شورشی بدل به جبهه النصرا و داعش شدند.

بشار اسد به روس ها می گوید بحران پناهندگی سوریه نتیجه سه سال حمایت غرب از شورشیان بی عرضه مخالف وی است. و درست می گوید. 15 سپتامبر 2015
بشار اسد به روس ها می گوید بحران پناهندگی سوریه نتیجه سه سال حمایت غرب از شورشیان بی عرضه مخالف وی است. و درست می گوید. 15 سپتامبر 2015

پیش از سرنوشت فاجعه بار بهار عربی، همه از حکومت اسد بر سوریه راضی بودیم. بعد ناگهان به این تصمیم رسیدیم که او باید سرنگون شود، و در غیاب دلایل موثر استراتژیک و جسارت خطر کردن، از یک مشت شورشی بی نظم و قاعده کم و بیش حمایت کردیم (بر خلاف آنچه در این صفحه بارها هشدار داده بودم).
برخی که روسیه را دشمن غرب می دانستند خوشحال بودند که به خاطر تهدید شورشی ها تاسیسات بندر طرطوس را متوقف کرده است.
برخی که نگران ایجاد هلال شیعه تحت کنترل ایران از تهران تا بغداد و دمشق (اگر علوی ها را شیعه بدانیم) بودند، از این که فرمانده مخفی سابق، قاسم سلیمانی، که سعی در صف آرایی در مقابل کشتار داعش در منطقه داشت، در انظار عمومی مورد غضب قرار گرفت، خوشحال شدند.
آنهایی که سیاست ایران را (به درستی) ملغمه ای از بده بستان می دانند خوشحال بودند که حزب الله قاسم سلیمانی به جای سربازان اسرائیل گوشت دم توپ شورشیان سوریه اند. نیروی دفاعی ایران در عراق، ونیروی دست نشانده ایران در سوریه ایران را جای عمل، به عکس العمل وادار می کند، و این در نظر کسانی که مایلند ایران به عکس العمل سرگرم باشد، خوب است.

عنصر کلیدی: قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب، در جلسه ای با حضور فرماندهان سپاه در تهران، ایران. 17 سپتامبر 2015
عنصر کلیدی: قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب، در جلسه ای با حضور فرماندهان سپاه در تهران، ایران. 17 سپتامبر 2015

با این حال، منافع آمریکا، بریتانیا، اسرائیل، با به دار آویختن آقا و خانم اسد حفظ نمی شود به خصوص اگر لازمه آن کوبیدن مشتی زیر چانه روسیه باشد. منافع ملی اردن اما با این قدم حفظ می شود. منافع ملی لبنان، (اگر لبنان را با ظرفیت های یک دولت فرض کنیم) حفظ می شود. منافع ملی قطر، و نیز ترکیه، حفظ می شود.
چیزی بیش از عمر یک نسل، حمایت اسد از حزب الله در لبنان معضلی برای اسرائیل بود. چیزی بیش از عمر یک نسل، اسد مرزهای خود با اسرائیل را آرام و امن نگاه داشت. با حضور نیروهای روسیه در دمشق و اطراف آن دوباره همان امنیت برقرار خواهد شد.
برخی از کارشناسان آمریکایی می گویند خلبانان و مدافعان هوایی روسیه عملیات هوایی علیه سوریه را دشوار می سازند. نظر به این که اسرائیل در طول قرن گذشته به ندرت نیاز به چنین عملیاتی داشته، این دلیل وارد نیست.
تنها دلیل موجه اسرائیل برای آزاد نگاه داشتن آسمان، و بمباران سوریه، تخریب تاسیسات پژوهش هسته ای است. باید گفت که حضور روس ها در سوریه عامل مهمتری در ممانعت از تلاش سوریه برای گسترش تسلیحات شیمیایی، بیولوژیک، رادیولژیک و هسته ای است تا قدرت هوایی اسرائیل.
در سال های اخیر اسرائیل به حمله های هوایی علیه حزب الله دست زده است. اگر شبه نظامیان لبنانی تحت حمایت ایران بخواهند توجه خود را از سوریه به سوی دشمن صهیونیست خود برگردانند، نیروی هوایی اسرائیل بار دیگر خواهد خواست نزدیک به مرز سوریه دست به عملیات بزند. در گذشته، سوریه به چتر نیروی هوایی خود اجازه داده است تا قلمرو هوایی لبنان پیش بروند. اگر روسیه به سادگی اقدام به گسترش دفاعی رادار و موشک بکند، دوباره سوریه به اقدامی که یاد شد دست خواهد زد. خطر آتش گشودن نیروی هوایی با خلبانان روسی به هواپیماهای اسرائیلی بر فراز لبنان بسیار کمتر از این است.

برخورد قاطع در سوریه: وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاورو و وزیر امور خارجه بریتانیا پیش از جلسه شش قدرت جهان، 28 مارچ 2015
برخورد قاطع در سوریه: وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاورو و وزیر امور خارجه بریتانیا پیش از جلسه شش قدرت جهان، 28 مارچ 2015

مهمترین مساله ای که باید در نظر گرفت این است که همان روسیه سابق نیست. ما دیگر در دوران جنگ سرد نیستیم که هر قدمی به نفع بلوک شرق، یک قدم ضرر غرب باشد. از آنجایی که روسیه شبیه به یک قدرت قرن نوزدهمی رفتار می کند (و کمی هم موفق است) و نه شبیه ابرقدرت استالینیستی که می پنداشتیم (با کمی واقع بینی) که سعی در انقیاد جهان دارد، می توانیم دغدغه حمایت روسیه از دست نشاندگانش را نداشته باشیم. روسیه نیز به درستی از حضور ناوگان ششم آمریکا در حیفا هراسی ندارد، و آمریکا نیز نمی بایست از ناوگان دریای سیاه در طرطوس هراس داشته.
اسرائیل به ویژه دلیلی برای نگرانی از حضور نیروهای روسیه نباید داشته باشد. اگر روسیه در سال های گذشته آماده مسلح کردن سوریه و ایران بوده است، وزارت خارجه سرگئی لاورو در تنبیه و دیسیپلین هر دو کشور، سریع عمل کرده است. محدودیت های حضور کمک های نظامی روسیه زیاد است و روابط اسرائیل با روسیه به خوبی روابط روسیه با سوریه و یا ایران است. نمونه اش سفر قریب الوقوع بی بی نتانیاهو به مسکو است تا به تزار پوتین یادآوری کند می بایست ابزار خود در سوریه با سفت نگه دارد تا به دست حزب الله نیفتد.
برای آن ها که خوشحال بودند که هزینه ریختن خون سنی ها در سوریه با بهار عربی ذخیره شد، می توانند اطمینان داشته باشند بدون موافقت لاورو، اسد کناره گیری نخواهد کرد.
همانطور که از شروع شورش تا کنون به کرات در این صفحه گفته ام، اسد یک حرامزاده است. شورش در سوریه از همان روز اول قادر به سرنگونی وی نبود. او شایستگی حکومت بر همین بخشی از سوریه که اکنون در دست اوست را نیز ندارد. واقعیت خوشایندی نیست اما سیاست خارجی واقع بینانه هرگز قول پایان خوش نداده است.

تعليقات