زیاده-برداشت خطرناک از بانک امنیت اسرائیل

تصویر: یک سرباز حین نگهبانی هنگام دیدار ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ایالات متحده از یکی از باتری-های سپر دفاع موشکی در نزدیکی شهر ساحلی اشدود، ۳۰ اکتبر ۲۰۱۲. 
(AP Photo/Tsafrir Abayov)
تصویر: یک سرباز حین نگهبانی هنگام دیدار ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ایالات متحده از یکی از باتری-های سپر دفاع موشکی در نزدیکی شهر ساحلی اشدود، ۳۰ اکتبر ۲۰۱۲. (AP Photo/Tsafrir Abayov)

کشور اسرائیل اکنون با ابعاد عظیمی از مناقشات بالقوه رویارو است که از ۱۹۷۳ به اینسو سابقه نداشته، سرمایهٔ دیپلماتیک به صفر رسیده، و شاید ناچار باشد تنها روی پای خود بایستد.

خیابان-های اسرائیل شعله-ور شده-اند. مخالفت با طرح دولت برای بازسازی دیوان عالی و سلب حق بازنگری قضایی – که ستون پایهٔ تقریبا تمام دموکراسی-ها است – کشور را فلج کرده است. با وجود چنین آشوبی، تماشای خطر درازمدت محتوم از ورای بحران موجود امری است دشوار. سناریو این است که اسرائیل ناچار خواهد شد تنها و بدون حمایت لجستیک و یا دیپلماتیک متحدان خود به جنگ برود – حمایت-هایی مانند تأمین مهمات حیاتی مصرف-شده، یا وتو[ی قطعنامه-ها] در سازمان ملل.

برای اسرائيل، توانایی دریافت چنین حمایت-هایی کارکردی شبیه به بانک دارد. برای دارایی وافر نیاز به ذخیره و پس-انداز است. فقط آن زمان است که مشتری می-تواند به محض نیاز پول بیرون بکشد و یا با اعتبار بپردازد. امنیت اسرائیل نیز، به همین شکل، می-بایست پس-اندازی داشته باشد که بتواند هنگام بروز مناقشات نقد کند – سرمایهٔ دیپلماتیک بر اساس آن که دولت اسرائیل حقیقتاً به دنبال ثبات و صلح است. هرچقدر مقادیر این پس-انداز بیشتر باشد، اسرائيل خواهد توانست با دست بازتری زمان و مکان لازم برای دفاع از خود بخرد.

این قانون، که می-گوید سرمایهٔ دیپلماتیک مساوی است با امکان مامور نظامی، بارها در طول تاریخ ما به ثبوت رسیده است. در اکثر مواقع اسرائیل به این قانون عمل کرده، اما در بعضی مواقع نیز بر آن چشم بسته است. و نتیجه، بلا استثنا، مصیبت-بار بوده است.

بانک امنیت اسرائیل در ۱۹۴۸ گشایش یافت. این امر، که رهبران یهودی «طرح تقسیم» سازمان ملل برای ایجاد کشورهای مستقل را پذیرفتند و حاکمان عرب نپذیرفتند، به نیروی نوپای اسرائیل سرمایه-ای بخشید که به اتکای آن در جنگ استقلال پیروز شد.

اسرائیل با اثبات به جهانیان که برای دستیابی به صلح تلاش جدی کرده، موفق شد بدون اعتراض چشمگیر بین المللی، مرزهای خود را بسیار فراتر از آنچه سازمان ملل تعیین کرده بود گسترش دهد و از بازگشت پناهنده-های فلسطینی ممانعت کند.

برعکس، مخالفت اسرائیل با طرح-های سرّی صلح آمریکا با نام رمز آلفا و گاما، پیش از ۱۹۵۶، باعث شد اسرائیل کارزار سینا علیه مصر را با سرمایهٔ دیپلماتیک ناچیز براه اندازد و گرچه نیروهای دفاعی جنگ را بسرعت برد، اما سازمان ملل، بهمراه ایالات متحده، به صراحت آن را محکوم کردند و اسرائیل زیر فشار تهدید به تحریم، از اراضی-ای که به تازگی در سینا، غزه، و تنگهٔ تیران فتح کرده بود، عقب نشست.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/israels-security-bank-is-in-perilous-overdraft

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
مایکل اورن سفیر پیشین اسرائیل در آمریکا و عضو «کنست» (پارلمان اسرائیل)، نویسنده کتاب «متحدان - سفر من بر گسل آمریکایی اسرائیلی»، ناشر «رندوم هاوس»، ۲۰۱۵ (Ally: My Journey Across the American-Israeli Divide(Random House, 2015))
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ