سفر تاریخی شاهزاده رضا پهلوی و بانو به اسراییل

پنج روز رویائی برای اسراییلی های ایرانی تبار و پنج روز سکوت و غیب قایم شدن چمهوری اسلامی، شاید بدلیل استفاده شدید از قرصهای آنتی هیستامینیک که خواب آور هم هستند به خواب برفته بودند و در مدت سه روز هیچ خبری ازشان نبود.

یکشتبه شب در تاریخ 16/4 در تلویزیون اسراییل از سفر شاهزاده رضا پهلوی به اسراییل خبر داده شد. من و سایر ایرانیان مقیم اسراییل چشمهای خود را مالیدیم و به صفحه تلویزیون خیره شدیم و باور نمی کردیم که این رویداد بزرگ که حتی بخودمان اجازه آرزویش را هم نمیدادیم بوقوع می پیوندد.

سفری تاریخی که هرگز یک شخصیت برجسته ایرانی بطور آشکار به آن دست نزده بود و از اسراییل دیدن نکرده بود.

چند دقیفه بعد از انتشار خبر تلفنها و واتساپها شروع شدند، همه میخواستند ساعت ورود شاهزاده رضا پهلوی با پرنسس یاسمین به اسراییل را بدانند و اینکه چگونه میشود ایشان را از نزدیک ببینند و به آنها خوش آمد بگویند.

از صبح دوشنبه تلفنهای زیادی از دوستان و آشنایان دریافت کردم، هنوز شروع روز بود و نمیدانستم آیا برایم میسر میشود که به استقبال به فرودگاه بروم‌. آن روز روزی بود که طبق قرارهای قبلی باید در شهر می ماندم و از طرف دیگر نمیتوانستم ساکت بنشینم و برنامه های معمولی آن روز را انجام بدهم.

با تلفن به دفتر وزیر اطلاعات خبر یافتم که ساعت ورود شاهزاده و همسرشان ساعت 2 بعد از ظهر است.

هنوز نمیدانستم که با آن همه مشغله زباد میتوانم به فرودگاه بروم یا نه.

ساعت ۱۴:۰۰ شد، طاقت نیاوردم و تصمیم گرفتم بسوی فرودگاه بروم، میخواستم این لحظه تاریخی را با چشم خود ببینم، دست شاهزاده رضا پهلوی و بانو یاسمین پهلوی را بفشارم، و ورودشان به اسراییل را خوش آمد بگویم و از ایشان و همسرشان برای اخذ این تصمیم شجاعانه تشکر کنم مخصوصا که سفر ایشان به اسراییل در روزی انجام میشود که آیین بزرگداشت کشته شدگان هولوکاست برگزار میشود و ایشان بعنوان همدردی با یهودیان جهان در آیین یادبود شرکت خواهند کرد.

صبح دو شنبه با دفتر وزیر اطلاعات اسراییل خانم گیلا گملیئل تماس گرفتم و از ساعت ورود شاهزاده به اسراییل جویا شدم. ساعت ورود ساعت ۱۴:۰۰ اعلام شد و خیلی دلم میخواست که بتوانم به پیشواز شاهزاده ایران و همسرش بروم ولی بدلایل مشغله فراوان مطمئن نبودم که این کار میسر خواهد شد.

ساعت ۱۴:۰۰ ظهر بود با سخنگوی وزیر اطلاعات تماس گرفتم، جواب نگرفتم، میدانستم که در این لحظات ایشان مطمئنآ بسیار مشغول هستند. از طریق واتساپ با بقیه دست اندرکاران تماس گرفتم و متوجه شدم که ورود ایشان برای چند ساعتی به تعویق افتاده. خوشحال شدم، قرار های از پیش تعیین شده را باطل کردم، محل کارم را هم تعطیل اعلام کردم، سوار ماشین شده و بطرف فرودگاه بن گوریون براه افتادم.

چند تن دیگر از دوستان ایرانی هم در فرودگاه در انتظار ورود شاهزاده بودند. ساعت دقیق ورود برای ما مشخص نبود و از نظر امنیتی اعلام نمی کردند، بهمین دلیل ساعتها در انتظار بودیم. عده ای از این انتظار طولانی مآیوس شدند و به خانه برگشتند ولی من نمیتوانستم این موقعیت بزرگ را از دست بدهم و در بیرون از ترمینال در انتظار ماندم.

بعد از ۳/۵ ساعت انتظار متوجه جنب و جوشهایی شدیم، اتومبیل مخصوص وزیر اطلاعات خانم گیلا گملیئل با گارد امنیتی به فرودگاه آمد و مطمئن شدیم که هواپیمای حامل شاهزاده به زمین نشسته، شور و شوق در من و در بین استقبال کنندگان بیشتر شد. هنوز باورم نمیشد که تا لحظاتی دیگر شاهزاده رضا پهلوی و همسرشان یاسمین از در خروجی سالن فرودگاه خارج میشوند و من آنها را در کشور اسراییل می بینم، این بیشتر شبیه به خواب بود تا واقعیت.

خواب زیبایی که تبدیل به واقعیت شد.

خانم گیلا گملیئل با انتشار عکسی از خود و شاهزاده رضا پهلوی در فرودگاه نوشت، ولیعهد ایرانی رضا پهلوی به اسراییل خوش آمدید، ما با یکدیگر روابطمان را بخاطر نسلهای آینده از نو خواهیم ساخت.

شاهزاده رضا پهلوی هم بعد از ورود خود به اسراییل در صفحه توئیت خود نوشت، یاسمین و من در اسراییل هستیم، خوشحالیم که اینجا هستیم و تلاش ساختن برای آینده ای سرشار از صلح و آبادانی که مردم ما لایق آن هستند. ایشان در ادامه نوشتند، از فرزندان کورش تا فرزندان اسراییل ما این آینده را با یکدیگر و دوستی خواهیم ساخت.

بالاخره درب سالن فرودگاه باز شد و شاهزاده رضا پهلوی و همسرشان یاسمین با صورتی شاد و نگاه مهربان بهمراه وزیر اطلاعات اسراییل خانم گیلا گملیئل از در خارج شدند و ما ایرانیان استقبال کننده با خواندن شعر “ای ایران ای مرز پر گهر” از آنها استقبال کردیم.

با شوق و احترام فراوان جلو رفتم و دست شاهزاده رضا پهلوی و والاحضرت یاسمین پهلوی را فشردم و ورود ایشان را به اسراییل خیر مقدم عرض کردم و برایشان سفر خوش و پر باری را آرزو کردم.

مطمئن بودم اگر سایر ایرانیان تباران ساکن اسراییل اطلاع دقیق و کامل داشتند که میتوانند شاهزاده رضا پهلوی و بانو یاسمین پهلوی را از نزدیک ببینند هزاران نفر به طرف فرودگاه سرازیر میشدند و با دردست گرفتن پرچم ایران ابراز احساسات میکردند ولی هیچکدام مطمئن نبودیم که از نظر امنیتی ایشان در بین جمعیت خواهند آمد یا نه، تا اینکه اتومبیل مخصوص و ضد گلوله ای که با راننده اسراییلی را دیدیم و مطمئن شدیم که ایشان و همراهان از در اصلی خارج میشوند و از فرودگاه بطرف «موزه ید واشم» میروند برای شرکت در برنامه یادبود و بزرگداشت ۶ میلیون کشته شدگان هولوکاست.

گزارشگر و فیلمبرداران تلویزیون ایران اینترنشنال که در فرودگاه مستقر شده بودند این خبر را بطور مستقیم پخش کرد و با شاهزاده مصاحبه شد، از ایشان در مورد هدف از مسافرت به اسراییل سوال شد و ایشان جواب دادند که هدف ایشان دیدار با متخصصین آب اسراییلی برای مواجهه با مشکلات آب در ایران است.

با کمال خوشوقتی هر روز از طریق سخنگوی خانم گیلا گملیئل وزیر اطلاعات از برنامه های شاهزاده رضا پهلوی اطلاع دریافت میکردم.
صبح سه شنبه که روز بزرگداشت یاد شش میلیون کشته شدگان یهودی توسط هیتلر بود شاهزاده رضا پهلوی و همسرشان بعد از دیدار با رئیس جمهور اسراییل به دیدار از دیوار ندبه رفتند، ساعت 10:00 صبح دو دقیقه آژیر سکوت و ایستادن به احترام کشته شدگان یهودی زده شد، شاهزاده رضا پهلوی و همسرشان بانو یاسمین هم برای ادای احترام ایستادند. یاد آور میشوم که در روز بزرگداشت جان باختگان هولوکاست دو دقیقه آژیر در اسراییل بصدا در میاید و شهروندان در هر موقعیتی که باشند دست از کار می کشند و برای ادای احترام می ایستند حتی اگر در حین رانندگی باشند هم اتومبیل خود را متوقف میکنند، از ماشین پیاده میشوند و بمدت دو دقیقه با سکوت کامل می ایستند.

بعد از دیدار از کوتل یا دیوار ندبه بطور سرزده این زوج انساندوست به دیدار از خانواده داغدیده «دی» که در یکی از شهرکهای اسراییل زندگی میکنند رفتند، خانواده داغداری که دو هفته پبش مادر و دو دختر ۱۶ ساله و۲۰ ساله خود را در یک حمله تروریستی از دست دادند.

خانواده ای که زاده بریتانیا هستند و از بریتانیا به اسراییل مهاجرت کرده اند در حینی که برای تعطیلات به مسافرت میرفتند اتومبیل مادر و دو دختر از فاصله نزدیک توسط تروریستهای عرب مورد رگبار گلوله قرار گرفت و این سه نفرجان باختند، پدر خانوده و بقیه فرزندان آنها در اتومبیل دیگری در فاصله کمی از آنها بودند و این صحنه قتل را دیدند.

در این ملاقات پدر خانواده خطاب به شاهزاده گفت که امیدوارم بزودی به ایران بروید و من به ملاقات شما در کاخ خودتان بیایم و ایشان و بانو یاسمین با تواضع گفتند که اول باید برای دمکراسی و آزادی برای ایران دعا کرد.

سه شنبه شب به افتخار ورود شاهزاده و همسرشان به اسراییل از طرف یک خانواده اسراییلی ایرانی تبار ضیافتی شاهانه ترتیب داده شد و در آن گروه هنری گلها که متشکل از نوازده چیره دست سنتور آقای منشه ساسون و خواننده خوش صدا فرزانه کهن و گروه بزرگ نوازندگان ایشان دعوت بعمل آمده بود تا به افتخار این مهمانان والا برنامه هنری اجرا کنند، گروه رقصنده خانم دلشاد هم بر زیبایی این شب پر خاطره افزود.

شاهزاده رضا پهلوی و پرنسس یاسمین پهلوی روز چهارشنبه از کارخانه شیرین کننده آب در اسراییل دیدار کردند، کارخانه ای که آب نمک دار دریا را به آب شیرین تبدیل میکند.

ایرانی تباران مقیم اسراییل همه مشتاق دیدار شاهزاده بودند و همگی پرس وجو میکروند و میخواستند که ایشان را از نزدیک ببینند و به ایشان و همسرشان ادای احترام بکنند ولی متاسفانه این خواسته میسر نشد و تنها عده محدودی موفق به دیدار ایشان شدند.

چهارشنبه شب هم در منزل یکی از بازرگانان اسراییلی ایرانی تبار ضیافت شامی با حضور مهمانان زیادی در شهر رمتگان ترتیب داده شد و بار دیگر ایرانی تباران ساکن اسراییل وفاداری خود را به خاندان پهلوی یاد آور شدند و از ایشان و پرنسس یاسمین پزیرایی شاهانه شد.

صبح روز پنج شنبه دعوتنامه ای از طرف دانشگاه حیفا که در شمال اسراییل واقع است برای شرکت در برنامه ای که از طرف دانشگاه با حضور شاهزاده و بانو یاسمین ترتیب داده شد بود دریافت کردم، به اتفاق فعالان جامعه یهودیان ایرانی ساکن اسراییل به شهر زیبای حیفا که در آن شهروندان یهودی و عرب با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی میکنند رفتیم.

چشمان من و سایر حاضران در جلسه به شاهزاده دوخته شده بود، نمیتوانستم چشم از این صحنه باور نکردنی بردارم، شاهزاده رضا پهلوی در مقابل رئیس دانشگاه حیفا، دانشجویان و پژوهشگران و مدووعین دیگر سخنرانی میکردند، باور کردنی نبود ولی حقیقت داشت.

ایشان در سخنرانی خود یاد آور شدند که فلسفه ایشان نه نگاه به گذشته است با این استثنا که برای فراموش نکردن به گذشته باز گردیم.

ایشان ضمن اشاره به تلاش مردم ایران برای آزادی و تآکید به ادامه خیزش سراسری زن، زندگی، آزادی گفتند که ایران آینده با همه کشورهای جهان از جمله اسراییل بر اساس منافع ملی خود رابطه خواهد داشت.

شاهزاده رضا پهلوی در سخنرانی خود در دانشگاه حیفا ابراز اطمینان به توان ملت ایران در راه رهایی از چنگ جمهوری اسلامی کردند.

در این سخنرانی مهم که همه حضاران سرتا پا به گوش بودند تاکید کردند که با خروج حکومت کنونی از صحنه، دوران انتقال آغاز خواهد شد و لذا از هم اکنون باید نقشه راه و برنامه های دراز مدت برای آینده ایران آزاد آماده باشد و هر روزی که از دست میرود، هزینه های سنگینی به منابع و محیط زیست ایران تحمیل میشود.

در ضمن ایشان اضافه کردند که اکنون زمان تغییر فرا رسیده است و فراتر از منافع مشترک واضحی که ایران و اسراییل بعنوان متحدان و شرکای طبیعی دارند و بقیه جهان باید عاقبت تصمیم خود را بگیرند و بگویند که میخواهند در کدام سمت تاریخ بایستند، با ما هستند یا میخواهند ساکت بمانند.

در پایان سخنرانی شاهزاده، وزیر اطلاعات میکروفون را بدست گرفت و خطاب به شاهزاده گفت، شما با ارج نهادن به صلح و دوستی میان کشورهایمان پا جای پدرتان گذاشتید و تابلوی قاب شده ای را بعنوان هدیه به ایشان تقدیم کردند و یاد آوری کردند که این هدیه بخاطر تقدیر از شجاعت شاهزاده رضا پهلوی برای این سفر تاریخی به اسراییل است.

گیلا گملیئل وزیر اطلاعات اسراییل گفت در سال 1974 شاه ایران، پدر شما با ارسال پیامی به اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسراییل پیشنهاد کردند که برای پیشبرد صلح میان اسراییل و مصر کمک کند و این تابلو متن نامه پدرتان به اسحاق رابین است.

در پایان جلسه شاهزاده و بانو یاسمین عکسهای دسته جمعی با حضاران مشتاق گرفتند.

از دانشگاه خیفا، شاهزاده رضا پهلوی و پرنسس یاسمین برای دیدار از باغ معروف و زیبای یهاییان در خیفا رفتند و با انتشار چند عکس زیبا یاد آور شدند که در ایران آزاد تمام افراد کشور در مورد اعتقادات و باورهای مذهبی خود آزاد خواهند بود.
بسیار بخود می بالیدم که شاهد یک استقبال عالی در حد مقام بلند پایه یک کشور از رضا پهلوی و بانو یاسمین در اسراییل بعمل آمد بقول ما ایرانیان استقبال و پذیرایی شاهانه از ایشان بعمل آمد.

این سفر پر بار روز جمعه بعد از گردش در ساحل دریای تل آویو به پایان رسید و وزیر اطلاعات اسراییل ایشان و بانو یاسمین را تا داخل هواپیما مشایعت کرد.

بسیار خوشوفتم که دوران شاهنشاه محمد رضا پهلوی را دیدم و متاسفانه دوران جمهوری اسلامی را هم دیدم و از آن گریختم و به امید خدا بزودی شاهد بر تخت نشستن رضا شاه دوم خواهیم بود و همانطور که شهبانو فرح مرتبآ یاد آوری میکنند، ایران از خاکستر خود بر خواهد خاست.

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
یاسمین شالوم متحده متولد گلپایگان و مقیم شهر مودیعین در اسرائیل
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ