سیاست «چمبرلینیزم» و برجام2؛ فاجعه ترسناکی که مذاکرات وین به جهان هدیه خواهد کرد

Iran's chief nuclear negotiator Ali Bagheri Kani leaves the  Palais Coburg, venue of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) meeting that aims at reviving the Iran nuclear deal, in Vienna on December 27, 2021. (Photo by ALEX HALADA / AFP)
Iran's chief nuclear negotiator Ali Bagheri Kani leaves the Palais Coburg, venue of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) meeting that aims at reviving the Iran nuclear deal, in Vienna on December 27, 2021. (Photo by ALEX HALADA / AFP)

این روزها همزمان با حمایت محورهای شرارتِ روسیه و چین از رژیم تهران، دولت بایدن و اتحادیه اروپایی در مسیر رسیدن به یک توافق اتمیِ سراسیمه با جمهوری اسلامی، تمام جوانب و ملاحظات تفاهم خوب و قوی با رژِیم تروریست ملاها را نادیده گرفته اند و البته با افتخار تمام، از نزدیک شدن به دستیابی به توافق صحبت می کنند.

این مذاکرات در وین در حالی دنبال می شود که طرف مذاکره کننده ایرانی از مواجهه مستقیم با تیم مذاکره کننده آمریکایی اجتناب کرده است و بواسطه دیپلمات های اروپایی و روسی، برای طرف آمریکایی شرط و شروط می گذارد.

مذاکراتی که از منظر تیم بایدن می تواند به توافق ختم شود، با وادادگی واشنگتن در برابر خواسته های تهران پیش می رود، ایران لغو همه تحریم ها را در کنار غنی سازی با هم می خواهد و اروپایی ها و آمریکایی ها در وین تصور می کنند که موافقت با غنی سازی محدود ایران می تواند برای رژیم جمهوری اسلامی بازدارندگی ایجاد کند، این در حالی است که به گفته کارشناسان، منطقی نیست که وقتی این رژیم توانایی غنی سازی 60 درصدی اورانیوم را تجربه کرده، با راضی کردنش به غنی سازی 20 درصدی بتوان مانع دستیابی آن به سلاح هسته ای شد. (لازم به ذکر است، کشوری که به سمت غنی سازی 60 درصدی اورانیوم می رود، قطعا چشم اندازش مصارف صلح آمیز نیست، بلکه به سمت ساخت تسلیحات اتمی و غیرمتعارف گام بر می‌دارد.)

اما در وین این اتفاق دارد می افتد. اروپایی ها، باورمند یا خامِ استدلال های چین و روسیه در دفاع از جمهوری اسلامی شده اند و شگفت آور اینکه هیئت رژیم ایران تضمین برای عدم خروج مجدد آمریکا از برجام می خواهند و رابرت مالی با علم به غیرممکن بودن تحقق چنین تضمینی، وعده عملی رفع شدن تحریم ها را می دهد بدون آنکه در موضوعات اساسی همچون فعالیت موشکی، بالستیک، مداخلات منطقه ای و اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی تضمین جدی بخواهد.

معاشقه رابرت مالی با ملاها
سیاست غیرحرفه ای رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران در مذاکرات وین به قدری با رژیم جمهوری اسلامی مسامحه گرایانه بوده که با گذشت هر لحظه از مذاکرات، طرف ایرانی در خواسته هایش گستاخ تر شده است بطوریکه از زمان شروع مذاکره برای احیای برجام 2 تا به امروز، حکومت ملاها به پیشرفت قابل ملاحظه در برنامه های هسته ای نظامی و بالستیک موشکی دست یافته است؛ چند موشک جدید با برد طولانی آزمایش کرد و حتی نماینده خامنه ای در روزنامه وابسته به بیت رهبر دیکتاتور ایران عملا تهدید می کند که موشک های ایران به شهرهای اروپا هم خواهد رسید!

مدیر روزنامه کیهان (نماینده رهبر جمهوری اسلامی) چند سال قبل تهدید کرده بود که رزمندگان یمنی (حوثی ها) باید امارات را با موشک بزنند که این وعده چند ماه بعد محقق شد و اکنون میتوان گفت که این بلا چه زمانی بر سر اروپایی ها خواهد آمد!

حال و در مذاکرات جاری وین، اروپایی ها ساده انگارانه با خوش بینی های رابرت مالی همراه شده اند تا با دادن بیشترین امتیازات به حکومت ملاها، چند برگ کاغذ را زیر عنوان برجام 2 به سرانجام برسانند.

رابرات اکنون در حال نمایندگی کردن منافع ایالات متحده در مذاکره با خشن ترین رژیم بی رحم و تروریست در خاورمیانه است، او درراه دستیابی به بدترین توافق ممکن با رژیم جمهوری اسلامی تا به آنجا پیش رفته که موجب استعفای چند دیپلمات آمریکایی از تیم مذاکره کننده که به رفتار های به شدت امتیازدهنده مالی به رژیم تهران معترض بودند، شده است.

سنا و کنگره آمریکا بایدن و مالی را ناامید می کنند؟
وادادگی مالی در برابر تهران تا آنجا پیش رفته که فاینشنال تایمز لندن خبر داد که ایرانی ها غیر مستقیم از مالی خواسته اند «کنگره آمریکا به عنوان تضمین بیانیه رسمی بدهد که زیر توافق جدید نمی زند زیرا آنها به حرفهای بایدن اطمینانی ندارند.»

200 نماینده کنگره آمریکا چند ساعت بعد، این درخواست بیشرمانه تهران را بی پاسخ نگذاشتند و در نامه ای به بایدن نوشتند: «اخبار رسمی از وین حاکی است رژیم تهران ضمانت نامه کنگره برای خارج نشدن مجدد دولت آمریکا از توافق جدید را طلب کرده که ما به عنوان منتخبان شهروندان آمریکایی به شما یادآوری می کنیم قدرت چنین کاری را ندارید و اگر توافقی هم با آنها انجام بدهید، موقتی و غیرالزام آور خواهد بود و به سرنوشت برجام قبلی دچار خواهد شد.»

در این بیانیه با اشاره غیرمستقیم به تلاش مالی و همکارانش در وین از جمله کشاندن کره ای ها به وین برای تضمین دادن به جمهوری اسلامی برای آزاد شدن منابع مالی تهران از سئول و متعاقب آن توافق هییت بانک مرکزی ایران و وزارت نفت جمهوری اسلامی با کره ای ها برای تضمین فروش نفت آمده است: «اگرتحریم های این رژیم را لغو کنید در حالی که فعالیت های تروریستی- موشکی -حقوق بشری آنها همچنان ادامه دارد ، نمایندگان آمریکا در کنگره و سنا به طور خستگی ناپذیر و به سرعت، تحریم مجدد بانک مرکزی و شرکت ملی نفت ایران را اعمال خواهند کرد.»

«سناتور لیندسی» گراهام نیز خطاب به بایدن تصریح کرده که در سنا 70 رای کافی برای رد برجام 2 وجود دارد.

«جیم اینهاف» سناتور آمریکایی هم هشدار داده که بایدن آماده پرداخت گزاف سنگین برای یک توافق شکست خورده است.

استراتژی امید واهی !
جمهوریخواهان آمریکا معتقدند استراتژی که تیم بایدن – مالی در وین دنبال می کند محدود سازی غنی سازی ایران در ازای لغو تحریم ها و ابراز امیدواری صرف برای دست کشیدن ملاها از فعالیت های بدخواهانه در منطقه و امور موشکی است بدون آنکه تضمین عملیاتی از آنها بخواهد !

تلاش بایدن – مالی و اتحادیه اروپایی برای رسیدن به توافق شتابزده بی حاصل با تهران در حالی با جدیت پیگیری می شود که دولت بایدن مستند به گزارش های فنی تایید شده بخوبی می داند که حتی با وجود احیا برجام ایران قادر است در عرض 6 ماه و نهایت یک سال به سلاح هسته ای برسد. سناتور جمهوریخواه جان کورنین می گوید: «بایدن در واقع دارد راه رسیدن تهران به بمب هسته ای را با احیای برجام هموار می کند. »

خوش بینی آمریکا و اروپا به متوقف کردن فعالیت هسته ای تهران در حالی است که گزارش همه منابع اطلاعاتی معتبر در اروپا، آمریکا و اسرائیل حاکی از آن است که «حتی با وجود توافق بر سر خارج کردن سوخت هسته ای از ایران، می توان گفت که با توجه به تجربه ای که ملاها در تولید این سوخت بدست آورده اند، این امکان قطعی برای تهران وجود دارد که در خلال تظاهر کردن به رعایت برجام 2 در مکانی به دور از نظارت بین المللی تولید این سوخت را به راحتی از سر بگیرند همچنان که آنها با وجود تحریم ها از همه ابزار پنهانی برای دور زدن تحریم ها استفاده کردند، زیرا آنها تابع هیچیک از قواعد بین المللی نیستند.»

سیاست «چمبرلنیزم» در قبال جمهوری اسلامی
به نظر می رسد شتابزدگی آمریکا و اروپا برای رسیدن به توافق «بسیار بد» با تهران تکرار تاریخ در مماشات با دیکتاتورهای خونریز را تداعی می کند. آنها اکنون در حال دنبال کردن سیاست «چمبرلنیزم» در برابر ایران هستند. چمبرلن نخست وزیر انگلستان در زمان شروع جنگ دوم جهانی، با توافقنامه مونیخ و اعتماد ساده لوحانه به رهبر نازی، امتیازاتی را به هیتلر داد به امید آنکه توسعه طلبی هیتلر را متوقف کند اما نتیجه فاجعه بار بود و جنگ دوم جهانی آغاز شد.

اکنون نیز به نظر می رسد اروپا و آمریکا همگام با چین و روسیه در حال دادن بیشترین امتیازات به جمهوری اسلامی در قبال «هیچ» هستند تا بلکه این رژیم سرکش را متوقف کنند، غافل از اینکه رژیم ملاها از ایجاد یک هولوکاست جدید در صورت رسیدن به سلاح هسته ای که به آن بسیار نزدیک شده ابایی ندارد و بی شک رفع تحریم ها و آزادسازی میلیاردها دلار از پول این رژیم نه تنها در راه توسعه و رفاه مردم ایران هزینه نمی شود، بلکه برعکس صرف توسعه آشوب و تجهیز هرچه بیشتر تروریست ها در خاومیانه از جمله حماس، جهاد اسلامی، حوثی ها، حزب الله و حشد الشعبی و توسعه سریعتر زرادخانه هسته ای جمهوری اسلامی خواهد شد.

و امروز همانند سالهای قبل از جنگ جهانی دوم، چشمان جهانیان خواب آلوده به نظر می رسد، چرا که رهبران جامعه جهانی مصلحت را در یک خواب عمومیِ می بینند.

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ