شبیخون آخر به تونل، رهبران حماس را با مصر در موقعیت دشوار قرار می‌دهد

رهبران حماس خود را در موقعیت نگران‌کننده‌ای می‌یابند. یکی دیگر از تونل‌های ایشان به داخل اسرائیل کشف و نابود شده است. در کل سه تونل (با محاسبه‌ای دیگر، چهار تا) در طول دو ماه و نیم تخریب شده است، و به نظر می‌رسد حماس به سرعت مهمترین ابزار استراتژیک خود را پیشاپیش زدوخورد نظامی احتمالی بعدی با اسرائیل از دست می‌دهد.

بله، البته، گروه تروریستی همچنان راکت‌های خود را خواهد داشت، و بنا به موفقیت سامانه‌ی دفاعی گنبد آهنین، تمرکز خود را بر تولید راکت‌های کوتاه‌برد با کلاهک‌های بزرگ و خمپاره گذارده است. با وجود این، تونل‌های تهاجمی تاج سر توانایی‌های نظامی حماس به شمار می‌روند. اکنون، مسلم می‌شود که این سلاح قابلیت خود را دارد از دست می‌دهد.

این وضعیت ممکن است حماس را در آینده‌ی نزدیک به اقدام به حمله وادارد تا از تونل‌های باقیمانده برای دسترسی به داخل قلمرو اسرائیل استفاده کند.

اما احتمال چنین سناریویی چندان بالا نیست. اگر رهبران حماس در غزه، تحت رهبری یحیی سینوار، می‌خواستند چنین کنند، خیلی پیش از این‌ها کرده بودند. اکنون روشن شده است که رهبران گروه در نوار غزه در حال حاضر علاقه‌ به شروع زدوخورد ندارد. این را می‌شد از عدم عکس‌العمل حماس به ترور ماذن فقا در ماه مارس، فرمانده‌ی عملیات غزه که شبکه‌های ترور کرانه‌ی باختری را مدیریت می‌کرد، و البته همین اواخر، پس از تخریب شماری از تونل‌ها، حدس زد.

تمایل حماس به ممانعت از یک مقابله‌ی نظامی در حال حاضر، از اقداماتی که در جلوگیری از بروز درگیری با اسرائیل انجام می‌دهد، مانند دستگیری عاملان سازمان‌های «یاغی» و یا اقدام بی‌نظیر در بکارگیری «نیروهای پیش‌گیرنده» که وظیفه‌شان خنثی کردن حمله به قلمرو اسرائیل است، نیز استنباط می‌شود.

البته همچنان گاه و بیگاه راکت به سوی شهرهای اسرائیل پرتاب می‌شود، اما روشن است که آن حمله‌ها با رضایت حماس انجام نمی‌شوند. این سازمان همچنان می‌کوشد در رابطه با مصر نیز تنش‌ها را کاهش دهد، از جمله قطع ارتباط با ایالت سینا، شاخه‌ی داعش در شبه‌جزیره، که منجر شد گروه اخیر حماس را «مرتد» و واجب‌المحاربه بخواند.

در این چارچوب، مسیر تونلی که اخیرا تخریب شد، در شرایط فعلی که گروه می‌کوشد روابط خود را قاهره را استحکام بخشد، مایه‌ی شرمساری عظیم رهبری حماس است.

کمتر از یک هفته‌ از زمانی که مقامات اطلاعاتی مصری به همراه مقامات حماس از مرز میان سینا و غزه بازدید کردند تا فعالیت‌های حماس در ممانعت از قاچاق از غزه به بیرون و به درون را از نزدیک تحت نظر داشته باشند و نیز از عبور عاملان فعالیت‌های تروریستی از نوار غزه به سینا جلوگیری کنند، گذشته است.

روابط میان قاهره و مقامات عالیرتبه‌ی سازمان در غزه در ماه‌های اخیر به شدت بهبود یافته بود، و رهبران سازمان مانند سینوار و اسمائیل هنیه در مصر به مثابه‌ شرکای بااهمیت در مسیر آشتی درون‌گروهی فلسطینیان به شمار می‌آمدند. با این وجود، روشن شده که درست زیر دماغ سیستم امنیتی مصر، حماس نه تنها اجازه‌ی ساختن تونلی برای قاچاق مواد مصرفی و رزمنده داده است، بلکه ظاهرا سازنده‌اش خود حماس بوده است.

گفتگوی میان رهبران حماس و مقامات اطلاعاتی مصر که خواهان توضیح در خصوص موارد مصرف تونل‌ها، و اطلاعات داشته و نداشته‌ی حماس‌ در خصوص تونل‌ها هستند را تنها می‌توان مجسم کرد.

این تونل مستقیما از زیر مرز سه‌گانه‌ میان غزه، مصر، و اسرائیل، محل گذارگاه کیریم شالوم می‌گذرد. شاید حتی به جاهایی می‌رسیده است که بتواند برای حمله به خاک اسرائیل و یا ورود به خاک مصر مورد استفاده قرار گیرد.

این اولین باری نیست که حماس از گذرگاه‌ها سوء استفاده می‌کند، آخرین بار هم نخواهد بود. این واقعیت که این تنها شاهرگ اقتصاد غزه است، در تصمیم‌گیری‌های نظامی گروه تأثیری نداشته است.

بارها و بارها، شنیده‌ایم که رنج ساکنان غزه چگونه می‌توانست کاهش یابد، و چقدر می‌شد برای بهبود شرایط ایشان سرمایه گذاشت اگر منابع مالی خرج تونل و راکت نمی‌شد. اما حماس، مانند همیشه، اعتنا نمی‌کند. همزمان، گروه تروریستی تلاش‌ عظیمی برای انداختن گناه وضعیت بشردوستانه‌ی غزه‌ به گردن اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌کند.

ضربه‌هایی که به سلاح‌ استراتژیک حماس – تونل‌ها – وارد آمد، ممکن است باعث شود که گروه تمرکز تلاش‌های خود را به ابزار دیگر معطوف کند: هواپیماهای بدون سرنشین (مانند توده‌ی هواپیماهای بدون سرنشین که به پایگاه روسیه در سوریه حمله کردند)، و گروه‌های کماندویی، هواپیماهای مولتی‌کوپتر و غیره. تغییر یک شیوه‌ی عملیاتی جاافتاده که سال‌ها با صرف هزینه‌های عظیم و نیروی انسانی استفاده داده است، به هیچ عنوان آسان نیست اما شاید با توجه به موفقیت‌های اخیر اسرائیل همین کار را بکند.

البته، همه‌ی موارد بالا از صحنه‌ی‌ وسیع‌تر وضعیت فلسطین نمی‌تواند تفکیک شود. سینوار و هنیه با تصمیم به آشتی با تشکیلات خودگردان فلسطینی و سازمان آزادی‌بخش فلسطین، دست به قماری بزرگ زدند. شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین روز یکشنبه در رام‌الله جلسه‌ای خواهد داشت تا در پی شناسایی اورشلیم به پایتختی اسرائيل از سوی ایالات متحده، «تصمیمی مهم‌» اتخاذ کند.

نمایندگانی از حماس و جهاد اسلامی فلسطینی به این جلسه دعوت شدند اما تصمیم گرفتند شرکت نکنند، شاید به دلیل شکست تلاش‌های آشتی. در نتیجه به نظر می‌رسد که حماس در اتحاد با فلسطینی‌ها نیز به موفقیتی دست نیافته است.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید

https://www.google.com/url?hl=en&q=https://www.timesofisrael.com/latest-tunnel-strike-puts-hamas-leaders-in-a-tough-spot-with-cairo/?utm_source%3DThe%2BTimes%2Bof%2BIsrael%2BDaily%2BEdition%26utm_campaign%3D894c3d6430-EMAIL_CAMPAIGN_2018_01_14%26utm_medium%3Demail%26utm_term%3D0_adb46cec92-894c3d6430-55260489&source=gmail&ust=1516032848687000&usg=AFQjCNFLXWJsJJ9d667enw_T3TcRPv-yJQ

عن الكاتب
آوی ایساخاروف تحلیلگر امور خاورمیانه در تایمز اسرائیل و نیز در معروفترین تارنمای خبری اسرائیل «والا» است.
تعليقات