«ضعف شدید» نشان دادن: وقتی نتانیاهو به تبدیل اسرائیل به معضل جناحی ایالات متحده کمک کرد

رئیس جمهور آمریکا توئیت کرد. نخست وزیر اسرائیل به اطاعت از جا پرید. و به این ترتیب، پیروزی «طلیب» و «عمر» از آنچه برای سفر تحریک آمیز هدفمندی که ممنوعیت یافت در نظر گرفته بودند، به پیامدهایی بسیار مخربتر گسترش یافت

بنا به مسیری که برای سفر در نظر گرفته بودند، این دو زن که اولین زنان مسلمان منتخب در کنگره ایالات متحده هستند، قرار بود روز دوشنبه از اورشلیم بازدید کنند، که شامل بازدید از نقطه متشنج شهر، تپه معبد مقدس میشد که مقدس ترین مکان یهودیت، و سومین مسجد مقدس اسلام نیز در آن محل قرار دارد.

و اسرائیل، به جای آنکه برای تضمین آرامش و ایمنی بازدید آنها و عدم رخداد زدوخوردها و برخوردهای خشونت آمیز طولانی که در گذشته دیده ایم، از این نقطه که از تشنج-زا-ترین نقاط است، چالش دردسری عظیم را به جان بخرد، اکنون با چالش بازخوردهای تصمیم خود به منع ورود «رشیده طلیب» و «ایلهان عمر» به کشور دست به گریبان است. این دو دموکرات ضداسرائیلی، به جای آنکه در سرزمین مقدس به تنش‌ها دامن بزنند، اکنون در کشور خود، ایالات متحده، نشسته اند و علیه ممنوعیت غیرمنتظره ورود قانونگزاران مشغول به خدمت ایالات متحده به کشور آتش افروزی میکنند و با تمام نیرو میکوشند دامنه مخالفت با کشور یهود را هر چه بیشتر گسترش دهند.

چگونه و چرا اسرائیل که در ابتدا قول اجازه ورود به آنها داده بود، تصمیم به ممنوع الورود کردن این دو گرفت؟ مدعاهای رهبری آمریکا و اسرائیل هر دو، که این تصمیم مستقل اسرائیل بوده و نه چرخشی که به اجبار رئیس جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ انجام شده، تا چه اندازه معتبر است؟ آیا عمر قرار به ملاقات با مقامات اسرائیلی در طول سفر خود داشت، و اگر چنین است، کدام مقام اسرائیلی، و کی، و چرا آن ملاقاتها در برنامه سفری که انتشار یافت، قرار ندارد؟‌ پیامدهای تخریبی این ممنوعیت بر مساله اسرائیل که مساله دوحزبی ایالات متحده است، چقدر عمیق خواهد بود، و گستره‌ نگرانی جامعه هواداران اسرائیل از پیامدهای آن تا کجا کشیده میشود؟

ترامپ هشدار داد که اگر اسرائیل به این دو قانونگزار اجازه ورود بدهد، «ضعف شدید نشان داده است». نگرانی اما آن است که اسرائیل با پشت در نگاه داشتن آنها، در واقع ضعف شدید نشان داد و خطر تخریب عظیمی را به روابط درازمدت دو حزبی با حیاتی ترین متحد خود را به جان خرید.

تماشای ایسرائل کاتص، وزیر خارجه اسرائیل، شنبه شب، از استودیوی تلویزیونی اسرائیل شگفت انگیز و ناامیدکننده بود آنجا که میکوشید سفیر اسرائیل در ایالات متحده، «ران درمر» را از فرسنگ‌ها آنسوتر در شهر واشنگتن، قربانی ماجرا جلوه دهد، و یک واقعه عظیم سیاسی را به سیاست‌های ناچیز شخصی کاهش دهد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/showing-great-weakness-when-netanyahu-helped-make-israel-a-partisan-us-issue/

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات