عدم شرکت در انتخابات، عدم اعتماد و ناامیدی و تودهنی به رژیم

یک خانم در حالی که یک پلیس در جریان انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری در یکی از شعب اخذ رای در تهران، 1 مارس 2024 از کنارش عبور می کند، برگه رای خود را پر می کند. (عکس آسوشیتدپرس/ وحید سالمی)
یک خانم در حالی که یک پلیس در جریان انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری در یکی از شعب اخذ رای در تهران، 1 مارس 2024 از کنارش عبور می کند، برگه رای خود را پر می کند. (عکس آسوشیتدپرس/ وحید سالمی)

علی خامنه ای در سال ۱۳۸۰ در یکی از سخنرانیهایش اینگونه گفت:
ننگ است برای بعضی از ملتها مثل این ملتهایی که می بینید شما، با همه باد و بروتی که دارند در انتخاباتشان ۳۵٪ یا ۴۰٪ حائزین شرایط شرکت می کنند، این ننگ است برای آنها، پیداست مردم به نظام سیاسیشون نه اعتماد دارند و نه امید دارند و مصاحبه کرده بودند با بعضی از شهروندان آمریکایی در همین انتخابات اخیرشان به کی رآی میدهند‌، گفته بودند چه فایده … چه فرقی میکند … به هیچ کس!

بقول ما ایرانیها میگوییم «کوه به کوه نمیرسه ولی آدم به آدم میرسه» و این جملات در سال ۱۳۸۰ توسط علی خامنه ای و قبل از تو دهنی سختی که در روز جمعه ۱۱/۱۲ از مردم خورد بیان شدند. در آن سالها یک سوم از کل مردم ایران در انتخابات بپای صندوق رآی میرفتند، شاید بتوان گفت ۹۰٪ صاحبان رأی.

در آن سالها در ایران بودم و صفهای طولانی در مقابل تمام مکانهای اخذ رأی و در تمام کشور بود، من هم در ایران بودم و بپای صندوق رأی رفتم تا مهر انتخابات در شناسنامه ام باشد تا مبادا مشکلی برای من یا خانواده ام ایجاد شود.

علی خامنه ای حتما این سخنان ضبط شده خود را بیاد دارد سخنانی که دقیقآ در خور رویدادها و انتخابات اخیر در ایران است.

طبق آمار جمهوری اسلامی ۴۱٪ صاحبان رأی به پای صندوق رأی رفتند که البته به صحت و درستی آن هم اعتباری نیست چون این نظام در آمار صحیح به مردم دادن پیشینه خوبی ندارد.

بر فرض هم که ۴۱٪ هم درست باشد و کمتر نباشد که قطعا کمتر است این افراد رأی دهنده همان مزدوران رژیم هستند که بود و نبودشان بستگی به بود و نبود رژیم دارد. سربازان وظیفه که مآموران نظام صندوق رأی را به پادگانها میبرند، و طبیعتآ سربازان مجبور هستند و نمیتوانند از دستور سرپیچی کرد و باید ورقه رأی را در صندوق بیاندازند. کارمندانی که به اجبار و برای اینکه به بیکاران بدبخت دیگر در کشور نپیوندند و سایر اشخاصی که وجود این مهر در شناسنامه آنها برایشان مهم و لازم است بالاخره نه از دل و نه از جان به پای صندوقهای رأی رفتند و آرای باطله در صندوقها انداختند.

چیزی که در این انتخابات بسیار جلب توجه میکند تعداد آرای باطله رأی دهندگان است. بلاشک این یک پیام مستقیم و بدون چون و چرا به نظام و حتی به دنیا است که ببینید و بفهمید ما چقدر ناراضی هستیم.

رأی دهندگان اطرافیان سطر اول علی خامنه ای را چند سطر عقب فرستادند. حالا بماند که هیچ فرقی بین علی و تفی که سطر اول و مجتبی و حسن که در سطرهای بعدی هستند نیست زیرا هر کسی که اجازه کاندید شدن گرفته از خود نظام است و فرقی بین آنها نیست و هیچکدام از آنها حق تصمیم گیری از خود ندارند و تصمیم گیرنده خود مقام اعظم علی خامنه ای هستند. لکن نمایندگان در دو مجلس اسلامی و خبرگان نمیتوانند تآثیری در بهبودی وضع زندگی شهروندان کشور که به ظاهر به نمایندگی و در سمت وکیل مردم برای حفظ منافع وکلای خود به مجلس شورای اسلامی و خبرگان میروند.

بالاخره مردم ایران با همبستگی به سردمداران نظام جمهوری اسلامی نشان دادند و به دنیا هم نشان دادند که در خانه میمانند و حاضر نیستند در این نمایش سیاسی شرکت کنند، آنها با قاتلان فرزندان میهن همکاری نمی کنند و به خون نابحق ریخته شده جوانان وطن خیانت نمی کنند.

شاید خدا بخواهد و این دوره دوره اتمام زندگی فلاکت بار ۴۵ ساله مردم ایران باشد و این ۴۱٪ رمز ثبت شده ای باشد و در پی آن رژیمهای دیکتاتوری فرو میریزند.

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
یاسمین شالوم متحده متولد گلپایگان و مقیم شهر مودیعین در اسرائیل
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ