علیرغم حمام خون پاریس، بخش اعظم اروپا تمایل دارد گونه چپ خود را جلو بیاورد

(AP Photo/Frank Augstein)
(AP Photo/Frank Augstein)

یک خبرنگار فرانسوی، در کنار مردمی که در خیابانی در پاریس، جایی که صدها نفر گل و شمع به یاد قربانیان تهاجم تروریستی روی زمین نهاده اند، زانو زده و با پسر کوچکی که چهار پنج ساله به نظر می رسد مصاحبه می کند. خبرنگار می پرسد آیا میدانی اینها چرا این کار را کردند؟

پسرک جواب می دهد «بله. به خاطر اینکه اینها خیلی خیلی بد هستند. آدمهای خوبی نیستند. اینها آدمهای بدند»، و ادامه می دهد «باید خیلی مراقب باشیم، باید خانه مان را عوض کنیم». پدرش حرفش را قطع می کند و به آرامی در حالی که سر پسرش را ناز می کند، می گوید «نگران نباش»، و می گوید، «فرانسه خانه ماست. ما از اینجا هیچ جا نمی رویم.»

پسرک می گوید «آنها تفنگ دارند و می توانند به ما شلیک کنند، چون آنها خیلی بدند.»

پدرش می گوید «درسته. اما ما گل داریم» و به سیل عظیم مردمی اشاره می کند که به قربانیان ادای احترام می کنند. «نگاه کن، همه دارند گل روی زمین می گذارند. این ها برای جنگ با تفنگ است.»

پسرک اول شک می کند و می گوید «گل هیچ کاری نمی تواند بکند،» اما پدرش به او اطمینان می دهد که گل ها همراه با شمع ها از آنها در برابر آدم های بد مراقبت خواهند کرد. به نظر می رسد خیال پسرک راحت شده باشد و می گوید «حالا حالم بهتر شد». و پدرش لبخندی رضایت بخش به خبرنگار می زند.

این کلیپ، با مضمون دلگرم کننده اش از پربیننده ترین کلیپ های شبکه های اجتماعی فرانسوی زبان شده و رفتاری را که در بخش بزرگی از اروپا در مقابله با کشتار خونین 129 تن از مردم بیگناه پیش گرفته شده را تصویر می کند. در حالی که دولت ها بیانیه های تند و خشن صادر می کنند و اعلان جنگ با تروریسم می نمایند و قول تغییر قانون اساسی می دهند تا از تهاجم های بعدی جلوگیری کنند، بسیاری از اروپائیان از چنین گفتار و کرداری منزجرند و مایلند در برابر خشونت، رفتار مسالمت آمیز داشته باشند.

درست است که به یک بچه پنج ساله در پاریس نباید درباره داعش و طرح های بنیادگرایانه اش توضیح دقیق داد. و لازم نیست دقیقا بداند جهان آزاد در مقابله با طاعون تروریسم اسلامی چگونه می خواهد بجنگند. مشکل اروپا این است که شمار زیادی از مردم آن تصور می کنند گل و شمع ابزار مناسبی برای مقابله با ایدئولوژی بنیادگرایی که مصمم به نابودی تمدن غرب است به شمار می آید.

حتی در فرانسه به شدت سکولار، ذهنیت مسیحی که می گوید «در برابر خشونت، گونه چپت را جلو بیار»، همچنان زنده است. این تصور که نیکوکاری، عطوفت، و انسانیت – نوع دیگری از مماشات – می تواند از هجوم تروریست های اسلامی جلوگیری کند، در سراسر قاره موج می زند.

جیکوب آگشتین، مقاله نویس، در اسپیشال آنلاین، بزرگترین وبسایت خبری اروپا، نوشت «با شبیه شدن به تروریست ها نمی توان با تروریسم جنگید. مشکل “جنگ با تروریسم” این است. هر کس این جنگ را شروع کند، از قدم اول باخته است. تنها سلاح علیه نفرت، آشتی است.»

عن الكاتب
«رافائل اهرن» خبرنگار سیاسی تایمز اسرائیل است.
تعليقات