غنی سازی 84 درصدی اورانیوم توسط رژیم ایران، در سایه تداوم ساده انگاری های غرب

This photo released Nov. 5, 2019, by the Atomic Energy Organization of Iran, shows centrifuge machines in the Natanz uranium enrichment facility in central Iran. Behrouz Kamalvandi, a spokesman in a report published Thursday, July 2, 2020 by the state-run IRNA news agency, said an “incident” has damaged an under-construction building near Iran’s Natanz nuclear site, but there was no damage to its centrifuge facility. Kamalvandi said authorities were investigating what happened.   (Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)
This photo released Nov. 5, 2019, by the Atomic Energy Organization of Iran, shows centrifuge machines in the Natanz uranium enrichment facility in central Iran. Behrouz Kamalvandi, a spokesman in a report published Thursday, July 2, 2020 by the state-run IRNA news agency, said an “incident” has damaged an under-construction building near Iran’s Natanz nuclear site, but there was no damage to its centrifuge facility. Kamalvandi said authorities were investigating what happened. (Atomic Energy Organization of Iran via AP, File)

باز هم یک عادی سازی فریبکارانه دیگر و بیان خونسردانه این جمله که «سوء تفاهم پیش آمده» یا اینکه «برداشت اشتباه صورت گرفته است.» درست شبیه مغالطه هایی که هنگام کشتن مردم معترض در خیابانها بیان می شد و وزیر خارجه جمهوری اسلامی در نشست های رسمی با خونسردی به دوربین های تلویزیونی خارجی نگاه می کرد و می گفت: هیچ معتزضی کشته نشده، هیچ دانشجویی بازداشت نشده و شرایط در ایران عادی و آرام است.

حالا همین استراتژی را برای گمراه سازی جهان از کشف غنی سازی 84 درصدی درپیش گرفته اند و حتی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید: ماجرای غنی سازی 84 درصدی را یک بازرس آژانس از خودش خلق کرده و ما در حال رفع و رجوع موضوع هستیم !

رژیم ملاها قبل تر هم موضوع کشف ذرات اورانیوم در تورقوز آباد را بی پاسخ گذاشته بود و چندین ماه آژانس بین المللی انرژی اتمی و جهانیان را دست به سر کرد تا در نهایت در میز مذاکره برجام پیشنهاد معامله شرم آور خود را مطرح کرد: «موضوع ذرات کشف شده را مسکوت بگذارید تا با شما کنار بیاییم!»

بله، آنها دقیقا می دانند که دارند چه کار می کنند. قطعات پازل های هشدار اسرائیل طی سالهای قبل در خصوص نزدیک شدن تهران به سلاح هسته ای در حال کامل شدن است و فرصتی برای جهان باقی نمانده است اما متاسفانه هم اروپا و هم آمریکا تهدیدات چهره نزدیک به رهبر نظام یعنی حسین شریعتمداری که بارها گفته اروپا و آمریکا در تیررس موشک های ما هستند را نادیده می گیرند در حالیکه تهدیدات قبلی او در باره حمله به خاک امارات و عربستان تحقق یافته است.

اکنون ناظران می گویند الان وقت متوقف کردن جمهوری اسلامی و آماده باش گزینه های جدی تر روی میز است و اگر حالا این اقدام صورت نگیرد دیگر هرگز نمی توان آنها را متوقف کرد.

هرروز خطرناکتر از دیروز

واقعیت این است که رژیم جمهوری اسلامی چه در حالت صلح (زمان اجرای برجام 1) و چه در زمان فعلی که تنها چند قدم با سلاح هسته ای فاصله دارد موجودیتی کاملا غیرقابل اعتماد است، زمانی که برجام در حال اجرا بود، آنها تحقیقات مخفیانه برای رسیدن به سلاح اتمی را در مکانی دور از نظارت آژانس آغاز کرده بودند. آنها اکنون از آن روزها خیلی جلوتر هستند و در نتیجه مماشات و ساده انگاری جامعه جهانی غنی سازی 84 درصدی را هم پشت سر گذاشته اند. همه این اتفاقات در حالی است که آنها هر روز شرور تر از دیروز ظاهر می شوند و ابایی از حمله به کشتی ها در دریاهای آزاد و ارسال انبوه سلاح به تروریست ها در منطقه ندارند.

بنا به اظهار برخی کارشناسان مخالف رژیم جمهوری اسلامی، بررسی ها نشان می دهد با توجه به فروپاشی اقتصادی نظام ملاها، آنها از حالت و موقعیت دولت- حکومت خارج شده اند و به شکل جمعی از گانگسترهای مافیایی در حال اعمال قدرت در داخل و خارج هستند، سیستم بودجه و دخل و خرج این رژیم بر پایه غارت منابع داخلی قرار گرفته و مشروعیت داخلی و خارجی آنها به شدت متزلزل شده است، در چنین شرایطی آنها هیچ چیز برای از دست دادن ندارند و در نتیجه از انجام هیچ شرارتی واهمه ندارند.

به نظر می رسد هزینه های هر روز سقوط نکردن این رژیم به ضرر مردم ایران و جامعه جهانی است. از یک سو تامین تسلیحاتی روسها در راستای گسترش کشتار و مشارکت در جنایت علیه بشریت در اوکراین و از سوی دیگر گسترش مداخلات در منطقه خاورمیانه از طریق تامین تروریستهایی چون حوثی ها، جهاد اسلامی و دهها گروه شبه نظامی در عراق در کنار فعالیت های خطرناک دیگری همچون توسعه موشک های بالستیک و عبور ازخط قرمز غنی سازی اورانیوم، همگی علایم نگران کننده ای است از اینکه اگر جهان امروز علیه این رژیم اقدام نکند و مکانیزم ماشه از سوی شورای امنیت فعال نشود بی شک فردا و فرداها برای جبران خیلی دیر خواهد بود.

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ