فارسی، زبان شیرین من در اسرائیل

در زندگی روزمره سعی میکنم با افراد خانواده و دوستان بیشتر به زبان فارسی صحبت کنم. بعضی اوقات هم درلحظه فراغت در محل کار، برگه کاغذی بر میدارم و شروع نوشتن متنی با شعری به زبان فارسی میکنم (حتی رونویسی متنی با شعری از شاعری یا نویسنده ای) به گذشته… به دوران مدرسه ابتدایی، دوران قبل از دبیرستان، دوران مدرسه راهنمایی و به یاد ساعت درس مشق با ماژیک کلفتی خط نویسی می کنم، دوستدار نوشتن و خواندن به زبان فارسی هستم.

اعداد را بزبان فارسی می‌شمارم و به این زبان هم خواب می بینم.

نوشتن لغات بزبان فارسی که بیشتر شبیه ترسیم نقاشی است، خواندن، شنیدن شعری و یا نثری به زبان فارسی، خواننده و شنونده را مست و شیفته خود میکند و برای ما فارسی زبانان در اسرائیل بهتر به دل می نشیند.

تنها زبانی که بعنوان زبان شیرین خوانده میشود و این مطلب در مورد هیچ زبان دیگری گفته نمی شود.
زبان مادری ما ایرانیها فارسی، زبان بسیار وسیع و با توانمندی‌های بسیار است. زبانی کامل، غنی، دوست داشتنی، شبیه نوای موسیقی برای گوش شنونده و برای هر موردی ضرب المثلی دارد که هر ضرب المثل خود داستانی بلند دارد.

در سالهای اول سکونتم در اسرائیل زیبا، دوستی که همسرش هنوز در ایران بود و قصد مهاجرت و پبوستن به خانم و فرزندانش داشت، خواهش کردم کتاب آموزش فارسی کلاس اول را برای دخترم که فقط شش یا هفت ساله بود بیاورد، ایشان این خواسته مرا برآورده کرده و به این ترتیب شروع به یاد گیری خواندن و نوشتن به زبان فارسی را آموخت و بعنوان تفریح روزانه نوشتن لغات فارسی کرد.

تهاجمات گوناگون و دراز مدت از طرف مغولها، اعراب، ترکها و ترکمنها، زبان فارسی خم بروی خود نیاورد و همچنان اصالت خود را حفظ کرده و یکی از دلایل هم که خوشبختانه ایران هرگز مستعمره هیچ کشوری نبوده .

هفته اول اقامت در اسرائیل که با دو فرزند خردسال مهاجرت کرده بودم، در شهر اورشلیم زندگی می کردیم، سر راه بطرف بقالی نزدیک خانه، صدای موسیقی ایرانی شنیدم، از خوشحالی و ناخداگاهانه بطرف در خانه که باز بود کشیده شدم، اشک شوق و دلتنگی را در چشمان من دیدند، مرا آرام کردند و گفتند نگران نباش در این اطراف عده زیادی از مهاجران ایرانی اقامت دارند و زبان فارسی خواهی شنید.

بطور روزمره در محل کارم در لحظاتی که امکان وجود دارد فیلم ایرانی، موسیقی اصیل ایرانی و یا سخنرانیهایی به زبان فارسی گوش میدهم حتی اگر مشغول مکالمه تلفنی با اهل خانواده، یا با دوستی و آشنایی و در این حین افراد غیر ایرانی به این سخنان گوش میدهند کاملٱ در چهره آنها میخوانم که چقدر برایشان دلنشین و گوش نواز است، آنها ابراز می‌کنند که شنیدن لغات و جملات فارسی برایشان شبیه نوای موسیقی است و بیشتر شبیه دکلمه شعر می باشد. و بالاخره صحبت به عظمت، بزرگی فرهنگ و ادب و معماری معروف ایران پایان می یابد. مردم اسرائیل دوستدار ایران و مردم ایران هستند به تاریخ کهنسال ایران احترام فراوان می گذارند، تشنه اطلاعات بیشتری از ایران و ایرانی هستند.

خواننده معروف و پر طرفدار اسرائیلی، خانم ریتا که در سن نوجوانی بهمراه خانواده به اسرائیل مهاجرت کرده و یکی از خوانندگان بسیار معروف و پر طرفداریست با باز خوانی ترانه های ایرانی به زبان فارسی، بیشتر و بیشتر موسیقی ایرانی را به مردم اسرائیل شناساند و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کانالهای مختلف رادیو بطور روزمره آنها را پخش میکنند و تالارهای کنسرت ریتا معمولآ لبریز از علاقمندان دوستداران او که نه تنها ایرانی تباران بلکه اکثرٱ اسرائیلی‌های متولد شده در کشورهای اروپایی و آمریکایی و سایر افراد غیر ایرانی هستند که برای شنیدن صدای زیبا و هنرمندانه و ترانه های زیبای ایرانی خانم ریتا به تالار می آیند.

در اسرائیل چند نویسنده ایرانی تبار هستند که با مهارت فوق العاده زیاد کتابهایی از خاطرات خود یا دیگران در ایران را به زبان عبری برای خوانندگان عبری زبان نوشته اند. این کتابها بشدت مورد علاقه مردم قرار گرفته اند و خیلی زود به لیست پر فروش ترین کتابها می پیوندند.

مردم اسرائیل، ایرانیها را بعنوان انسانهای باهوش، پر ذکاوت، بسیار با استعداد، زرنگ و تجار حاذق و موفقی می شناسند.

خوشمزگی و سالم بودن غذاهای ایرانی زبانزد مردم اسرائیل است و سؤالی که نمیتوانند از آن صرف نظر کنند سؤال در مورد شیوه پخت و گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد آشپزخانه ایرانی است.

در سالهای اولیه و هنوز هم بعد از تقریبآ ۲۸ سال که از خروج من از ایران میگذرد، در حین صحبت با شخص بزرگتر از خودم (سنی یا مقامی)، دنبال لغتی مناسب برای سن و شخصیت او میگردم و پی میبرم که این خاصیت، مخصوص روح و روان زبان فارسی است و کمتر زبانی از این حسن زیبا برخوردار است. زبان شیرین فارسی دوران بس درازی پیموده تا به اینجا رسیده و تاریخ زبان ما همچنان شبیه تاریخ سرزمین کهنسال ما، عمری دیرینه دارد.

به امید پیوند دوباره دو ملت ایران و اسرائیل.

عن الكاتب
یاسمین شالوم متحده متولد گلپایگان و مقیم شهر مودیعین در اسرائیل
تعليقات