قرارداد هسته ای ایران

قرارداد هسته ای ایران
هنگامی که طرح مشترک اقدام جامع (JCPOA) در تاریخ 14 ژوئیه در وین اعلام شد، AJC مطبوعاتی منتشر شده نشان می دهد که ما ابتدا متن کامل و پیامدهای آن را بررسی خواهیم کرد و پس از آن جوانب قرارداد، در محل کنگره امریکا اغاز شده است به مدت 60 روز بررسی می شود.

در طول سه هفته گذشته، AJC درگیر در یک فرایند بسیار فشرده، باز، و کامل از مشاوره خارجی و مذاکرات داخلی، که شامل بسیاری از رهبران مذهبی و کارکنان است.

در طی این تلاش، ما افتخار دیدار خصوصی ابتدا با وزیر امور خارجه جان کری، و، بعد، معاون وزیر امور خارجه وندی شرمن، کسانی که به مقر ما نیویورک سفر کرده بودند، را داشتیم. ما همچنین فرصت مذاکره با دموکرات و جمهوریخواه کنگره را داشتیم . دیپلماتهای اروپایی، جهان عرب و اسرائیل و تحلیلگران آگاه هر دو دیپلماسی هسته ای و مسائل مربوط به ایران را محترم داشتند و ما برای شرکت در مباحثه ای با پرزیدنت باراک اوباما و وزیر انرژی ارنست Moniz در واشنگتن دعوت شدیم. ما قدردان همه فرصتهای پیش امده هستیم.

ما از همان آغاز فهممیدیم که توافق ایران یک موضوع ساده نیست. در عوض، آن یکی ازموضوعات مهم سیاسی یک نسل بود. بنابراین، آن را نمی توان به یک واکنش انعکاسی سریع یا برعلیه، یا موافق یک جریان خطی نسبت داد.
ما با دقت به استدلال کسانی که از قرارداد حمایت می کردند گوش دادیم از جمله کسی که اظهار داشت که مسیر ایران به بمب هسته ای خواهد بودکه برای 10 تا 15 سال مسدود شده است؛ که آن از محل ثروت باد آورده و داراییهای نقدی تامین میش وبا لغو تحریم ها تا حد زیادی برای مقاصد داخلی استفاده می کنند؛خاور میانه شاهد شبح گسترش سلاح های هسته. که رژیم بازرسی و تایید می شود مزاحم ترین توسعه یافته، با آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) به کار، از جمله حصول اطمینان از ابعاد احتمالی نظامی برنامه گذشته ایران؛ و شاید ایران، با گذشت زمان، باز کردن به تغییرات مثبت و همکاری بیشتر است.
و مابه اظهار نظر مخالفان خود نیز گوش می دهیم ،از جمله کسی که اظهار داشت، که قرارداد در بهترین حالت به تعویق افتاد اما زیرساخت های هسته ای ایران از بین بردنی نیست. که در واقع ایجاد یک مسیر قانونی برای ایران به عنوان یک کشور در آستانه هسته ای شدن حتی با نغض قرارداد پدیدار می شود؛ که در پایان با تزریق منابع جدید ایران مالی برای ایجاد ترور و بی ثباتی بیشتر در خاورمیانه استفاده خواهد شد که متحدان امریکا در منطقه را عمیقا از قراردادو پیامدهای گسترده تر آندچار تشویش کرده است. نگرانی انها در مورد توانایی ایران برای فریب جامعه بین المللی، همانند گذشته در نطنز و فردو بود، و مثل کشورهای دیگر، از جمله کره شمالی و سوریه، انجام داده اند.
در آخر رهبری AJC به این نتیجه رسیدند که ما باید به شدت با این توافق مخالف کنیم.
بسیاری از ما به کسانی که در P5 + 1، به رهبری ایالات متحده،که زحمت مذاکره توافق در طول سالهابرعهده داشت ، وبا چالشی یکی پس از دیگری مقابله کرد احترام می گذاریم و همچنین، باید
. با رد وضعیت اولین مذاکره قبل از تحریم به جای از بین بردن زیرساخت های هسته ای ایران ، و جایگزین با آنچه که در اصل یک توقف موقت در برنامه P5 + 1 است در واقع وضعیت آینده ایران به عنوان یک کشور در آستانه هسته ای است، نکته ای که خود را رئیس جمهور اوباما در یک مصاحبه اظهار کرده است توجه داشت، مدیریت باز خوردهای پیچیده P5 + 1 خود، خطرات، نگرانی ها، و ابهامات بیشماری را برای ما به دنبال داشت.
با توجه به ماهیت رژیم ایران و ایدئولوژی تعریف آن، AJC نمی تواند این چشم انداز را قبول کند. آن را خیلی شوم است سابقه محیطی، وبسیار محتمل است یک پاسخ غیر قابل فهم ازسوی ایران باعث تنش همسایگان شود که ممکن است که ظرفیت سلاح هسته ای انها راپیگیری می کنند،مثل، قراردهای پیشرفته نظامی بسیار فوری و قطعی، افزودن یک لول کاملا جدید از تهدید به بی ثبات ترین و منطقه سلاح لادن در جهان است. مطمئنا، این نمی تواند در دراز مدت به نفع منافع امنیتی امریکا باشد.

و با لغو دارایی های بلوکه شده ایران در زمان نسبتا کوتاهی،رفع تحریمها مطمئنا بسیاری از ملاقاتها را به دنبال خواهد داشت، چنانچه طبق مستندات قبلی معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد زیگمار گابریل از اولینکسانی بودند که به تهران امدند. علاوه بر این، پایان دادن به ممنوعیت جریان سلاح ایران ظرف پنج سال و فن آوری موشکی، که خود به برنامه ICBM آن کمک خواهد کرد ، ظرف هشت سال، رژیم فوق العاده بهره مند می. شود، بدون این که ایران بخواهند رفتار بی ثبات و خطرناک خود را تغییر دهد. این شامل شعارهای مکرر «مرگ بر امریکا و اسرائیل،” و جاه طلبی هژمونیک خود در عراق، سوریه، لبنان، بحرین و یمن است. از این رو AJC نمی تواند این چشم انداز را قبول کند،

. ما به حامیان توافق گفتیم که تنها جایگزین برای این معامله جنگ است. ما با احترام نظر انها را رد می کنیم. ما جنگ علیه ایران را پشتیبانی نمی کنیم، و نه ما تا به حال استفاده از زور را حمایت نکرده ایم ، هر چند که ما همیشه باور داشتیم که گزینه نظامی به عنوان راهی برای متقاعد ساختن ایران از اهداف مهم ماست. اما تا همین اواخر، ما به مذاکره کنندگانP5 + 1 گفته بودیم: “توافق بد جایگزین مناسبی برای توافق نیست.” چه اتفاقی برای فرمول بندی افتاد، و چرا به طور ناگهانی تغییر کرد؟
ما درک می کنیم که دلیل مخالفت با به ثمر رسیدن این توافق پرسش مهم آینده است که هیچ کس نمی تواند امروز با اطمینان به ان جواب دهد، از آنجا که ما معتقدیم که، در مواجهه با رهبری قوی آمریکا، ایران روشی را برای بازگرداندن ان برای دست یابی به بالاترین میزانمنافغع خود در پای میز مذاکره دیر یا زودپیدا خواهد کرد. اما ما می دانیم که دلیل با لارفتن به ثمر رسیدن این توافق هنوز هم سوال شوم آینده است.

تعليقات