معمای تورقوز آباد و خطری که هر لحظه واقعی تر می شود

(YouTube screenshot)
(YouTube screenshot)

پس از ماهها انکار و لودگی از طرف مقامات رژیم جمهوری اسلامی، سرانجام پاسدار، محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه پاسداران و دبیر نهاد موسوم به مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی، اخیرا در مصاحبه ای با خبرگزاری حکومتی مهر (نزدیک به سازمان تبلیغات اسلامی) ماجرای تورقوز آباد و پاتک موفق اسرائیل به آن مکان برای خارج کردن اسناد سری هسته ای رژیم جمهوری اسلامی را تایید و آن را یک رخنه امنیتی خواند.

ماجرای تورقوز آباد، پس از آن در کانون توجه محافل سیاسی قرار گرفت که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل، تصویر نقطه ای در جنوب تهران موسوم به تورقوز آباد را بر روی یک نقشه نشان داد و گفت بر اساس اسناد، رژیم ایران در حال انجام فعالیت های غیرمجاز هسته‌ای بوده است.

مکان مورد نظر، در ضرب المثل های ایرانی به نقطه ای دورافتاده و پرت اطلاق میشود که هیچکس نمی داند کجاست !

اظهارات نتانیاهو با لودگی های کمدیک و خنده های هستریک ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی و معاون او عراقچی به باد تمسخر گرفته شد، و تلویزیون حکومتی ایران نیز که رییس آن از سوی علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شود، چند شوی مضحک ترتیب داد تا نشان دهد نتانیاهو به جای مرکز هسته‌ای به یک قالی شویی اشاره کرده است.

خبرنگار تلویزیون جمهوری اسلامی که از او به عنوان یک بازجوی خشن شکنجه‌گاه های سپاه پاسداران یاد می شود، با یک دوربین و میکروفون به محل مورد نظر در تورقوز آباد رفت و بدون آنکه وارد آن به اصطلاح قالیشویی شوند از پشت درب فریاد زد: آنجا یک مرکز هسته ای است؟
و یک نفر به سرعت جواب داد: نه اینجا یک قالیشویی است !

اکنون بعد از سالها از این واقعه، محسن رضایی تایید کرده که ماموران امنیتی اسرائیل آنگونه که نتانیاهو گفته بود به آن مکان رفته و انبوهی از اسناد هسته ای مرتبط با فعالیت مخفیانه‌ هسته ای رژیم جمهوری اسلامی را با خود به اسرائیل برده اند.

محسن رضایی گفته : «آمدند و اسناد به کلی سری هسته ای ما را بردند، قبل از آن چند ریز پرنده در آسمان ایران کارهایی کردند» که اشاره وی به پرواز چند ساعته چند هواپیمای جنگنده برفراز تهران بود بدون آنکه رادارها بتوانند آن ها را شناسایی کنند.

تمام این ماجرا در کنار گزارش چندی قبل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر یافتن ذره های مشکوک اورانیوم در همان تورقوز آباد که ایران همچنان پاسخ به آژانس در این باره را مشمول مرور زمان کرده، واقعیت هایی بود که مقامات ارشد رژیم جمهوری اسلامی عمدا با لودگی و فریبکاری سعی در بی اهمیت جلوه دادن آن را داشتند و اکنون محرز شده که ماجرای تورقوز آباد آن طور که اسرائیل می گفت درست بوده و محسن رضایی هم به واقعی بودن آن اقرار کرده است.

این اعتراف درست همزمان با اعلام شروع غنی سازی ۶۰ درصدی از سوی ایران مطرح شده که در این خصوص توجه به چند نکته ضروری است :

۱_ رژیم جمهوری اسلامی، درباره تورقوز آباد دروغ بسیار بزرگی را سرهم کرد که سرانجام پرده ها برافتاد و مشخص شد که در آن مکان دورافتاده، درست در حین اجرای معاهده عقیم برجام، آنها در تدارک برنامه ریزی برای ساخت سلاح هسته ای به صورت پنهانی بودند و هستند. اسنادی که ماموران اسرائیلی از آن‌ مکان بدست آوردند و محسن رضایی به آن اقرار کرد به روشنی نشان می دهد هر آنچه اسرائیل در این خصوص گفته و می گوید عین واقعیت است.

۲- اکنون که رژیم جمهوری اسلامی با رفتن به سمت غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم نیت خود برای ساختن سلاح هسته ای را آشکار تر کرده، افکار عمومی جهان به خوبی درمی یابد که آنها برخلاف کتمان هایشان، واقعا به دنبال تولید سلاح ویرانگر هسته ای هستند که اقرار مسئولان رده بالای این رژیم به آنچه در جهان واقع رخ می دهد نشانه درستی از نیات پنهان آنهاست.

لازم به یادآوری است: محمود علوی وزیر اطلاعات این رژیم چندی قبل اقرار کرد که «اگر ما را به سمت ساخت سلاح هسته ای بکشانند ناچار هستیم آن را بسازیم،» این به خوبی نشان می دهد که آنها گام به گام در حال پیشروی به سمت ساخت سلاح هسته ای هستند، اقدامی که به واقع، رقابت هسته ای در منطقه پرتلاطم خاورمیانه را تشدید می کند. اخیرا احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب به این نکته اشاره کرد که ایران در حال برداشتن گام های روشن برای رسیدن به سلاح هسته ای است وگرنه غنی سازی ۶۰ درصدی هیچگونه توجیهی نمی تواند داشته باشد.

همزمان با این ابراز نگرانی ها شیخ حسن روحانی رئیس‌ دولت رژیم جمهوری اسلامی هم علنا تصریح می کند که «غنی سازی ۹۰ درصدی هم در مشت ایران است» و این معنایش این است که فاصله تهران تا سلاح هسته ای بین چند ساعت تا چند روز در نوسان است و در نتیجه تصور اینکه مذاکره برجام می تواند مانع آنها در رسیدن به بمب اتمی شود بسیار ساده لوحانه است.

واضح است که اگر این رژیم، به سلاح هسته ای دست پیدا کند، تقصیر آن را همانطور که محمود علوی وزیر اطلاعات این رژیم به آن اذعان کرد به گردن جامعه جهانی خواهد انداخت.

۳- بازوی لابی گر رژیم جمهوری اسلامی در خارج از ایران، این روزها فعال تر از گذشته ظاهر شده است. آنها حتی در دولت فعلی آمریکا، وزارت خارجه آمریکا و دفتر رابرت مالی نماینده ویژه ایران نفوذ کرده اند .البته شخص آقای «مالی» حمایت بسیار خوبی از گروه‌های تروریستی همچون حماس و حزب الله کرده و یک ابزار مماشات کامل در برابر گروههای تروریستی و دولت های خطرناکی چون رژیم جمهوری اسلامی بحساب می آید.

حتی گفته شده قرار است تحت تاثیر لابیست های حکومت جمهوری اسلامی که آقای مالی شدیدا تحت تاثیر دروغ های اغواگرایانه آنها قرار دارد، دولت آمریکا در یک وادادگی کاملا آشکار، گام نخست را برای لغو بخش مهمی از تحریم های رژیم جمهوری اسلامی بردارد، اقدامی که به سادگی می تواند منابع مالی این رژیم را برای رسیدن تندتر ملایان به سلاح هسته ای و تغذیه گروههای نیابتی هموار کند.

۴- اسرائیل از ابتدا بسیار دقیق و هدفمند برنامه هسته ای ایران را مورد رصد قرار داد و اطلاعاتی که سرویس های امنیتی در اسرائیل پردازش و آنالیز کردند به روشنی نشان می داد که رژیم جمهوری اسلامی حتی در حال وانمود کردن به اجرای برجام، پنهانی ساخت سلاح هسته ای را دنبال می کند. این هدف آنها بارها از طریق اسرائیل به اطلاع جهانیان رسیده و نیرنگ های مکارانه آنها افشا گردیده است. در حال حاضر، رژیم ملاها هر ساعت ۹ گرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد تولید می کند، یعنی در یک ماه با همین روند ۶ کیلو و ۴۸۰ گرم اورانیوم غنی شده در اختیار آنها خواهد بود.
با وجود چنین اقدامات خطرناکی، برخی دولتها به مذاکره و کسب توافق با رژیم تهران دلخوش کرده اند و جالبتر آنکه هرچقدر تهدیدات رژیم جمهوری اسلامی و غنای اورانیوم آنها بالاتر می رود، آمریکا و اروپا دستپاچه تر از همیشه، برای توافق سریع با حکومت ملاها مشتاق تر می شوند.

در این بین، اسرائیل تنها دولتی است که در حال نبرد برای حفظ امنیت جهان با عقیم کردن پیشرفت هسته ای رژیم اسلامی حاکم بر ایران است. دولت نتانیاهو در کنار اعراب منطقه، رویکرد واقع بینانه تری در خصوص اقدامات خطرناک رژیم جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است. با وجود توصیه واشنگتن به اسرائیل برای مماشات با ایران، دولت نتانیاهو رسما اعلام کرده که در خصوص امنیت خود حاضر به هیچگونه گذشت و آسان گیری نسبت به یک خطر بالقوه نیست، همچنان که در ماجرای تورقوز آباد و اسناد مهمی که ماموران اسرائیلی به آنها دست یافتند مشخص شد که درست در زمانی که سران رژیم جمهوری اسلامی در حال لودگی برای غیر قابل باور نشان دادن عملیات اسرائیل در تورقوز آباد بودند، بخش هایی از جامعه جهانی بی تفاوت به هشدارهای اسرائیل در حال تن دادن به فریبکاری مکارانه تهران بودند. اکنون که محسن رضایی از مسئولان ارشد رژیم جمهوری اسلامی به واقعیت آنچه اسرائیل در تورقوز آباد انجام داد اذعان کرده ،شاید وقت آن فرارسیده که در خصوص فعالیت هسته ای ایران، اسرائیل با توجه به احاطه کامل به اقدامات رژیم جمهوری اسلامی، مرجع شناخت و نحوه برخورد هماهنگ جامعه جهانی با تهدید هسته ای ایران شناخته شود.

به نظر من، با توجه به ماهیت تغییر ناپذیر و اصلاح نشدنیِ رژیم ملایان حاکم بر تهران، این نکته همچنان قابل تکرار و تایید است که: جهان بدون رژیم جمهوری اسلامی ایران، جهانی امن تر است.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات