معمای یک پرواز و مسافران آن

A cargo plane operated by Etihad Airways, carrying medical aid for Palestinians related to the coronavirus Covid-19 disease, prepares to land at Israel's Ben Gurion Airport near Tel Aviv on June 9, 2020. - The United Arab Emirates flew its first publicly announced flight to Israel on May 20, 2020 when Etihad Airways sent medical supplies to help the Palestinians cope with the coronavirus pandemic. Except for Jordan and Egypt, Arab countries have no official relations with Israel but Gulf Arab nations like the UAE and the Jewish state have been warming ties recently amid shared concern over Iran. (Photo by JACK GUEZ / AFP)
A cargo plane operated by Etihad Airways, carrying medical aid for Palestinians related to the coronavirus Covid-19 disease, prepares to land at Israel's Ben Gurion Airport near Tel Aviv on June 9, 2020. - The United Arab Emirates flew its first publicly announced flight to Israel on May 20, 2020 when Etihad Airways sent medical supplies to help the Palestinians cope with the coronavirus pandemic. Except for Jordan and Egypt, Arab countries have no official relations with Israel but Gulf Arab nations like the UAE and the Jewish state have been warming ties recently amid shared concern over Iran. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

ماجراجویی تازه جمهوری اسلامی در آسمان دمشق- بیروت بار دیگر حاشیه ساز شد و عدم پاسخگویی خلبان هواپیمایی ماهان به پیام های رادیویی موجب گردیدجنگنده آمریکایی او را در آسمان تعقیب کند.

ماجرا از این قرار است که پس از امتناع هواپیمای ماهان‌ایر از معرفی خود، جنگنده اف-۱۵ آن هواپیما را مورد بازرسی بصری قرار داد.

بنا به اظهار یک مقام رسمی دولت ایالات متحده در گفتگو با شبکه تلویزیونی «اِی‌بی‌سی نیوز»، پس از آن که هواپیمای ماهان‌ایر در نزدیکی پایگاه محل استقرار نیروهای ائتلاف ضد داعش تحت رهبری ایالات متحده در التنف سوریه، به تماس رادیویی خلبان جنگنده اف-۱۵ آمریکا برای معرفی خود پاسخ نداد، این جت جنگنده آمریکایی برای انجام بازرسی بصری به هواپیمای مذکور نزدیک شد.

خلبان که انتظار چنین واکنش دور از انتظاری را نداشت، با مشاهده‌ جت جنگنده دستپاچه شد و در کمال ناشیگری به حرکات نمایشی برای کم کردن ارتفاع مبادرت کرد، در نتیجه هواپیما حالت معکوس یافته و سر چند نفر از مسافران به سقف برخورد کرد!

این حادثه را ابتدا بسیاری از رسانه ها به اسرائیل نسبت دادند به این دلیل که اسرائیل تسلط و احاطه کاملی بر آسمان سوریه دارد اما خیلی زود مشخص شد که ائتلاف آمریکایی، با یک مورد احساس خطر از جانب یک هواپیمای ناشناس روبرو شده است.

پروازی که چندان هم عادی نبود

اگر گفته شود چنین اتفاقاتی نتیجه بی توجهی حکومت جمهوری اسلامی به مقررات بین المللی است قطعا بیراه نخواهد بود.

اولا باید در نظر داشت که آسمان سوریه در وضعیت جنگی غیرعادی است که بعید به نظر می رسد افراد عادی مسافر هواپیمای ماهان باشند.

همین چندی قبل بود که تارنمای خبری باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به بخش های امنیتی جمهوری اسلامی، با انتشار گزارشی از خاطره یک خلبان هواپیمایی ماهان اقرار کرد که هواپیمای این شرکت هفت سال قبل یعنی در سال ۹۲ با ۷ تن بار ممنوعه که احتمالا سلاح و مهمات بوده همراه با تعداد زیادی مسافر که قاسم سلیمانی هم با آنها بوده به سمت دمشق پرواز کردند.

این گزارش بعد از بازتاب های گسترده، خیلی زود از روی خروجی تارنمای خبری فوق الذکر حذف شد اما ظن و گمان ها را در خصوص دست داشتن ماهان در جابجایی های مشکوک میان تهران- دمشق و بیروت را تقویت کرد.

در آن زمان سوال اصلی ناظران منطقه ای این بود که انبارهای مهمات در سوریه چگونه پر می شود؟

نتیجه بررسی های اطلاعاتی نشان داد هواپیمایی ماهان زیر پوشش مسافر، به دمشق و بیروت سلاح و تجهیزات نظامی و حتی گاهی چمدان های دلار که از طریق سیستم عادی بانکی قابل نقل و انتقال نیست، ارسال می کند.

بعدها اسرار بیشتری از اینگونه تعاملات غیرقانونی فاش شد. خلبانانی که در این جابجایی ها نقش داشتند، خاطراتی از اینگونه سفرهای خاص را تحت عنوان خاطرات «مقاومت» بیان کردند و از جمله یاد آور شدند که با آگاهی از مخاطرات، قبل از انجام پرواز وصیت نامه خود را می نوشتند.

اکنون با این تفاسیر، چگونه می توان باور کرد که هواپیمای ماهان با مسافران و تجهیزات عادی به سمت دمشق یا بیروت پرواز کند؟

تصویری که تلویزیون ایران برای تحت تأثیر قرار دادن مردم از ماجرای تعقیب و گریز اخیر در آسمان دمشق نشان داد نکات جالبی را در خود داشت.

خبرنگار تلویزیون ایران در پرواز حضور داشته، یک روحانی هم تصویرش واضح بود و دختر جوانی که می گوید با شنیدن صدای غرش جنگنده آمریکایی با دوربین خود به سمت پنچره دویده است!

اکنون سوال این است که آیا مسافران این پرواز افراد عادی بودند؟

با توجه به حساسیت مسیر پرواز که شامل منطقه جنگی خاص بوده، به نظر می رسد خلبان هواپیمای ایرانی ماهان هم نه یک خلبان عادی که خلبان جنگنده بمب افکن بوده، چون برای کم کردن ارتفاع هنگام مواجه شدن با جنگنده آمریکایی، دست به ماجراجویی عجیبی زده که یک خلبان عادی کمتر احتمال دارد به این کار مبادرت کند.

گروهی از ناظران آگاه در اپوزیسیون ایرانی از برخی منابع داخلی خود مطلع شدند که «پرواز ماهان به سمت بیروت از فرودگاه امام خمینی تهران با هماهنگی سپاه پاسداران پرواز را انجام داده و مهندسین پرواز هیچ نقشی در صدور اجازه پرواز نداشته اند.»

بنا بر این وقتی مسیر پرواز، مسیری عادی نباشد، مسافر و تجهیزات آن هم باید از نوعی خاص باشند که نیاز به تفسیر بیشتر در این خصوص نیست.

استفاده از سپر انسانی شگرد همیشگی حکومت ایران

آنچه در این میان حایز اهمیت به نظر می رسد بحث استفاده رژیم ایران از سپر انسانی برای پیشبرد اهدافش در منطقه و جهان است.

استفاده از سپر انسانی و سپس مظلوم نمایی، شگرد شناخته شده حکومت ایران برای قدرت نمایی است که خود آنها نیز با افتخار به آن اعتراف می کنند.

به عنوان نمونه ‏«حسین دلیریان» خبرنگار وابسته به سپاه پاسداران با اشاره به عبور هواپیمای مسافربری از روی پایگاه نظامی امریکا، این اتفاق را حماسه و پیروزی بزرگ می داند. مفهوم این اقرار آن است که برای حکومت ایران کشتار غیرنظامیان هیچ گونه اهمیتی ندارد همچنانکه سپاه قدس در راکت پراکنی ستیزه جویان تروریستِ جهاد اسلامی و حماس به داخل اسرائیل، ایده استقرار پرتابگر ها در منازل مسکونی فلسطینیان در غزه را اجرا می کند تا درصورت حمله اسرائیل برای نابودی تجهیزات تروریست ها خانه فلسطینیان به عنوان سپر انسانی مورد حمله قرار بگیرد.

فریبکاری برای رد گم کنی

چنانچه اشاره شد ماجراجویی هواپیمای ماهان در آسمان دمشق اتفاق تازه ای بحساب نمی آ ید و پیشتر هم هواپیمای این شرکت در آسمان بغداد مورد ظن و تردید قرار گرفته بود، به عبارت دیگر، فریبکاری هواپیماهای ماهان برای رد گم کنی پیش از این هم سابقه داشته است.

در تایید این مدعا، کاپیتان امیر اسداللهی، خلبان ایرباس شرکت هواپیمایی ماهان چندی قبل فاش کرد که هفت سال قبل با ۲۰۰ مسافر و ۷ تن بار ممنوعه که احتمالا سلاح و مهمات برای تروریست ها بوده به دستور خلبان، مهندس پرواز و قاسم سلیمانی لباسهایشان را با هم عوض می کنند و مهندس پرواز به میان مسافران می رود و قاسم سلیمانی با لباس مهندس پرواز در داخل کابین خلبان پنهان می شود تا در بازرسی هنگام فرود در بغداد ، سلیمانی شناسایی نشود.

با اینگونه فریبکاری های حساب شده، قاسم سلیمانی توانست سالها با هواپیماهای مسافربری ماهان، سلاح، پول و مهمات به تروریست ها در سوریه، لبنان و فلسطین برساند.

در اتفاق جمعه ۲۴ ژوییه بر فراز آسمان دمشق نیز شواهد گویای فریبکاری ماهان بوده است، چرا که خلبان هواپیما به جای پاسخگویی به تماس رادیویی، هواپیما را در شرایط مخاطره آمیزی قرار می دهد که البته همین موضوع، دستمایه مظلوم نمایی ایران شده تا مدعی شود که هواپیمای مسافربری اش مورد تعرض واقع شده است.

رژیم ایران به دنبال چیست؟

همین چند روز قبل بود که خامنه ای رهبر رژیم جمهوری اسلامی بعد از ۵ ماه قرنطینه ناشی از کرونا با الکاظمی نخست وزیر عراق در تهران گفتگو کرد و وعده داد که جمهوری اسلامی ضربات بیشتری را به آمریکا برای گرفتن انتقام خون سلیمانی و ابومهدی مهندس وارد خواهد کرد.

برخی ناظران سیاسی می گویند شاید ماجرای اخیر هواپیمای ماهان بهانه ای از سوی تهران برای یک ماجراجویی جدید علیه آمریکا مشابه حمله به پایگاه عین الاسد یا اسقاط پهپاد باشد که هدف از آن تنها می تواند یک چیز باشد: «تحت تاثیر قراردادن کمپین انتخاباتی آقای ترامپ و شکست وی در انتخابات نوامبر»

اهمیت انتخابات آمریکا برای ایران به این دلیل است که رقیب آقای ترامپ یعنی جو بایدن وعده داده درصورت پیروزی در انتخابات به برجام بازگردد و به دنبال براندازی جمهوری اسلامی نباشد.

شاید ماجراجویان در حکومت اسلامی ایران تصور می کنند برپا کردن یک درگیری محدود با آمریکا آن هم سه ماه قبل از انتخابات ایالات متحده می تواند منجر به باخت آقای ترامپ در انتخابات شود.

گسترش دامنه شرارت

باید دید که در روزهای پیش رو ماجراجویی های شرارت بار رژیم جمهوری اسلامی در منطقه تا به کجا پیش خواهد رفت. اهمیت این موضوع تا بدانجاست که مشاور رییس جمهور ایران یعنی «حسام‌الدین آشنا» پس از ماجرای هواپیمای ماهان، تهدید به قتل رهبران برخی کشورها کرد که معنای این تهدید صرفنظر از بلوف یا واقعی بودن بیانگر همان حقیقتی است که اسرائیل سالهاست آن را مطرح می کند : « اگر جلوی جمهوری اسلامی را نگیرید خودتان هم در معرض خطر قرار خواهید گرفت.»

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات