مماشات با رژیم ایران، ملاها را جری تر خواهد کرد

FILE - In this June 6, 2018 frame grab from the Islamic Republic Iran Broadcasting, IRIB, state-run TV, three versions of domestically-built centrifuges are shown in a live TV program from Natanz, an Iranian uranium enrichment plant, in Iran. (IRIB via AP, File)
FILE - In this June 6, 2018 frame grab from the Islamic Republic Iran Broadcasting, IRIB, state-run TV, three versions of domestically-built centrifuges are shown in a live TV program from Natanz, an Iranian uranium enrichment plant, in Iran. (IRIB via AP, File)

حمله مرگبار پهبادی به کشتی تجاری اسرائیلی «مرسراستریت» در دریای عمان و به دنبال آن تعرض به کشتی «اسفالت پرنسس» در نزدیکی سواحل امارات از سوی تروریست های سپاه قدس یک بار دیگر جهان را متقاعد کرد که رژیم جمهوری اسلامی نه فقط اسراییل بلکه جهان را در معرض تعرض و آسیب قرار داده است.

جهان آزاد نباید در برابر شرارت یاغی ها منفعل و دست بسته باشد، ملاها به خوبی فهمیده اند که دولت های معاصر نسبت به دو قرن گذشته مودب تر و صلح جو تر شده اند از همین رو آنها از سربه زیر بودن قدرتهای جهانی نهایت سوءاستفاده را می برند.

سابقه رژیم جمهوری اسلامی در گردنکشی و طغیان گری بر هیچ موجودیت دارای عقلی پوشیده نیست. آنها اکنون فراتر از دزدان دریایی در قرن ۱۸ و نازی ها در قرن بیستم عمل می کنند؛ همسایگان این رژیم از دست آنها امنیت ندارند، کشتی ها در آبراه مشرف به سواحل ایران جرات تردد ندارند، شهروندان در اروپا و آمریکا از طراحی ترور و ربایش در ناامنی و ترس هستند و در نهایت صلح و آرامش در جهان گروگان این رژیم شرور و بد کردار شده است.

با در نظرگرفتن رخدادهای اخیر یعنی حمله عمدی منجر به کشتار به کشتی اسراییلی مرسراستریت و تلاش برای رباییش کشتی پرنسس چند نکته مهم می تواند مورد توجه جدی دولت های جهان واقع شود:

۱- رژیم جمهوری اسلامی در هنجار شکنی و تعرض عامدانه به جان افراد بیگناه و به دنبال آن مظلوم نمایی و سلب مسئولیت از خود، ید طولایی دارد، آنها در ماجرای هواپیمای اوکراینی هم تا چند روز مشغول تکذیب و تهدید بودند و در نهایت با برملاشدن مدارک و شواهد و همچنین فشارهای جهانی لب به اعتراف گشودند که حتی بررسی های بیشتر نشان داد فرماندهان سپاه پاسداران از جمله سردار امیرعلی حاجی زاده عمدا دستور شلیک به هواپیمای مسافربری را داده اند تا از این اقدام به عنوان «ضربه گیر» فرونشاندن خشم ترامپ از حمله شان به پایگاه عین الاسد استفاده کنند، چون از پاسخ سهمگین ترامپ و ورود به جنگ به شدت هراس داشتند، خامنه ای و سپاه از این قاعده به عنوان «ضرورت حفظ نظام با قربانی کردن مردم» یاد کرده و آن را امری مقدس قلمداد می کنند.

۲_ استراتژی رژیم ملاها بکارگیری سیاست نخ نما و بزدلانه «بزن در رو» و عدم قبول مسولیت از ترس پاسخ سهمگین طرف مقابل است، حمله مستقیم به آرامکو در عربستان و حملات بزدلانه بی هدف و کور به قصد کشتار خارجی ها در عراق به خوبی نشان داده که آنها یعنی راس حکومت ایران کاملا آگاهانه و هدفمند در حال اعمال اینگونه شرارت ورزی هاست.

۳_اظهارات اخیر علی خامنه ای رهبر دیکتاتور ایران در مراسم بدرقه دولت حسن روحانی که گفت: «غربی ها می خواهند در مذاکرات احیای برجام رفع تحریم ها را به فعالیت ما در منطقه گره بزنند که برای ما قابل قبول نیست» کاملا روشن می سازد که شخص رهبر ایران، فرمانده اصلی عملیات های تروریستی برون مرزی سپاه پاسداران در منطقه است.

۴_ دلخوش بودن چند دولت اروپایی و آمریکا به نتیجه بخش بودن مذاکره با رژیم تهران، فراتر از ساده لوحی و در واقع بی عقلی محض است، اگر باجگیری به زبان ملاها مزه کند، آنها با همین روش به دامنه فعالیتهای تروریستی خود در منطقه و جهان ادامه خواهند داد و همچون دزدان دریایی با هربار باجگیری، غنیمت بزرگی برای گذران عمر و ادامه بقا بدست خواهند آورد.

۵_ با توجه به فرایند انتقال قدرت از حسن روحانی به ابراهیم رییسی در پارلمان ایران، به نظر می رسد اتحادیه اروپا در نگرشی متناقض به حکومت های خودکامه، همچنان قصد مماشات با این رژیم سرکوبگر را دارد، بخصوص که پرونده شخص رییسی نه فقط برای اروپا که برای جهانیان به لحاظ وسعت فجایع کشتار، پرونده ای کاملا نام آشنا ست، با این حال، حضور نمایندگان اتحادیه اروپایی در مراسم واگذاری قدرت به رییسی برای حقوق بشر و دنیای متمدن امروز بسیار مایوس کننده بود و این حضور می تواند برای رژیم ملاها را در تداوم شرارت های کور خود در جهان دلگرم کننده باشد. بی شک اقدام اتحادیه اروپا در اعزام نماینده در مراسم تحلیف رییسی، دهن کجی به مردم ایران، حقوق بشر و معیارهای پذیرفته شده جهان آزاد است، گرچه حکومت ایران هم در همان مراسم تحلیف رییسی نماینده اتحادیه اروپا را با قراردادن صندلی او در کنار گروههای تروریستی حماس و حزب الله لبنان مورد تحقیر قرار داد!

۶_ باید توجه داشت که در کنار شرارت های آشکار رژیم جمهوری اسلامی، جهان امروز با شرارت بزرگتری از سوی این رژیم روبروست که آن فعالیت هسته ای آنهاست که خود پرونده جداگانه ای است و بی شک بازبودن دست آنها در این عرصه برای تخریب و توسعه ویرانگری این رژیم در جهان به تنهایی کفایت می کند، آنها اگر به سلاح هسته ای دست پیدا کنند، دقیقا همانند امروز عمل خواهند کرد یعنی کاربرد بی محابای آن علیه کشور همسایه، سرزمین های دورتر و سلب مسوولیت بعد از ویران سازی در حد وسیع!

۷_ چند سال قبل که برجام در حال اجرا بود، اسراییل طی عملیاتی پیچیده اسرار هسته‌ای ایران را از مرکزی در تهران خارج کرد که این اسناد نشان می داد ملاها در عین اجرای برجام در حال پیشبرد برنامه هسته ای خود برای مصارف نظامی به دور از چشم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند، این اسناد به قدری محکم بود که ترامپ را متقاعد کرد از توافق فاجعه بار دروغین خارج شود، چند روز قبل حسن روحانی و قبل تر محمود احمدی نژاد رییس‌جمهور پیشین ایران، خارج شدن اسناد هسته‌ای جمهوری اسلامی از سوی اسرائیل را مورد تایید قرار دادند.

این موضوع نشان می دهد که توافق مجدد با ملاها هیچ چیز را عوض نخواهد کرد، بلکه تهران را برای باج گیری مصمم تر خواهد کرد بی آنکه جهان آزاد چیزی بدست بیاورد.

مماشات ملاها را جریح تر خواهد کرد

عقلا هیچ تردیدی وجود ندارد که رژیم جمهوری اسلامی ابایی از هدف قراردادن هواپیماهای مسافربری و کشتی های تجاری یا ربایش و مصادره آنها در آبهای بین المللی ندارد و تن دادن قدرتهای جهانی به این بلبشو بی شک ملاها را برای اقدامات ناامن کننده بعدی جریح ترخواهد ساخت. اقدام اتحادیه اروپا در اعزام نماینده به مراسم تحلیف رییسی سیگنالی گمراه کننده برای تشویق رژیم ملاها به تداوم شرارت ورزی بود.

هدف جمهوری اسلامی همواره این است که جهان را وادار به کوتاه آمدن نماید تا مطابق میل آنها رفتار کند، به نظر می رسد موضع سرسختانه اخیر انگلستان علیه تهران پس از کشته شدن یکی از اتباعش در کشتی مرسراستریت و حتی تاکید رییس ستاد ارتش بریتانیا بر ضرورت پاسخ نظامی به این شرارت، نشان می دهد که یکی از قدرتهای جهانی دریافته که مماشات با ملاها رویه ای به شدت خطرناک است، تجربه هم نشان داده که شرارت رژیم جمهوری اسلامی فقط در برابر پاسخ سهمگین و کوبنده متوقف خواهد شد نه مذاکره و مماشات.

در حال حاضر، اقدام هماهنگ جهانی برای پاسخ نظامی سهمگین و نه صرفا محکوم کردن مودبانه که آمریکا و اتحادیه اروپا در پی آن هستند، می تواند ماشین کشتار و ترور این رژیم بی رحم را متوقف کرده و از کار بیندازد.

اینکه جهان نسبت به قرن ۱۹ و ۲۰ در موضوعی همچون شرارت یک دولت شرور و تروریست پرورو و یاغی، خیلی بی تفاوت شده برای جهان ما مایه تاسف است، اکنون رژیم جمهوری اسلامی، وحشتناک تر از نازی ها عمل می کند، بی گناهان را عمدا در هواپیمای مسافربری و کشتی مورد تعرض قرار می دهد، همسایگان خود را آزار میدهد و دامنه آدم کشی و آدم ربایی خود را به اروپا و آمریکا توسعه داده است، مقابله با این شرارت ها، به اقدام هماهنگ جهانی نه با زبان مذاکره، لبخند و گفتگو، بلکه با زبمان زور و شمشیر نیاز دارد، چرا که گفتار درمانی هرگز رشد این غده بدخیم را متوقف نمی کند، بلکه جراحی بزرگ لازم است تا جلوی رشد و گسترش این غده سرطانی گرفته شود.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات