موج افزایندۀ ترور

کارشناس اسرائیلی چهارشنبه شب، پس از وقوع رشته ای از تهاجمات اعلام کرد اوضاع تحت کنترل است. خیر، نیست!

روز چهارشنبه حمله های تروریستی و اقدام به حمله های تروریستی با شتابی سرگیجه آور اتفاق افتادند.
اول، در کرانه غربی نزدیک شهرک تکئوا صبح چهارشنبه جمعیتی از فلسطینی ها شیشه جلو ماشین ریوی اوهایون را خرد کردند، دور ماشین را گرفتند، در را باز کردند، تلاش کردند به او آسیب برسانند. شش ماشین دیگر از سوی گروه های سنگ انداز مورد حمله قرار گرفتند؛ اسرائیلی های حاضر در محل به طرف مهاجمان آتش گشودند و یک نوجوان فلسطینی را به سختی مجروح کردند.
سپس یک نوجوان هجده ساله فلسطینی دم دروازه شهر قدیم اورشلیم با چاقو به یک مرد اسرائیلی حمله کرد. قربانی موفق شد به مهاجم خود که زن بود، شلیک کند. اندکی بعد معلوم شد که دختر جوان آن روز صبح در فیس بوک خود نوشته بوده که می رود که به شهادت برسد.
اوایل بعد از ظهر، در کیرات گات، یک فلسطینی به یک سرباز اسرائیلی را در اتوبوس با چاقو حمله کرد، اسلحه اش را گرفت، به سمت آپارتمانی در نزدیکی محل فرار کرد. آنجا به لایات اوهانا حمله کرد، و وی موفق شد وی را کنار بزند، به داخل آشپزخانه هل بدهد، و همراه مادر خود از خانه فرار کند. ماموران امنیتی با گلوله فلسطینی مهاجم را کشتند.
اوایل غروب، در پتخ تیکوا، یک فلسطینی مهاجم دیگر از اتوبوس پیاده شد و با چاقو به یک عابر پیاده حمله کرد و وی را در ناحیه سینه از چند جا مجروح نمود. دیگر اسرائیلی ها تروریست مهاجم را دستگیر کردند.
در طول آن روز، در کرانه باختری موارد زیادی از سنگ اندازی و درگیری میان فلسطینی ها و اسرائیل ها که به مجروح شدن دو طرف انجامید، گزارش شد.
تهاجمات روز چهارشنبه، در پی رشته ای از حمله های اخیر که باعث کشته شدن چهار اسرائیلی شد، نشان آن است که اسرائیل در با سرعت در سرازیری خشونت های تصاعدی است.
رانی دانیال، کارشناس نظامی کانال 2 در اخبار شب، تاکید داشت که “آسمان به زمین نیامده است. اوضاع تحت کنترل است،”. این عبارات موقعی ادا شدند که کمی پیش از آن یک فلسطینی جوان پس از این که چاقوی خود را بیرون کشید از سوی ماموران امنیتی دستگیر شد، و مورد دیگری که در محله اورشلیم معالا آدومیم اتفاق افتاد و یک فلسطینی سعی کرد با اتوموبیل به صف سربازان کنار جاده بزند.

آمبولانس ها نزدیک دیوار غربی، در پی یک حمله تروریستی، نزدیک دروازه لیون، جایی که یک زن فلسطینی به مردی اسرائیلی با چاقو حمله کرد، 7 اکتبر 2015
آمبولانس ها نزدیک دیوار غربی، در پی یک حمله تروریستی، نزدیک دروازه لیون، جایی که یک زن فلسطینی به مردی اسرائیلی با چاقو حمله کرد، 7 اکتبر 2015

با اشاره به این که در تمام مواردی که پیش آمد، حمله مهاجمان خنثی شده و دستگیر شده اند، دانیل تاکید کرد “مردم نباید وحشت کنند،”.
مردم نه تنها وحشت نکرده اند بلکه شمار زیادی از اسرائیلی ها شجاعت بی نظیری از خود نشان دادند. قربانی اورشلیم، که ضربه چاقو به پشتش وارد شده بود، توانست اسلحه خود را بیرون بکشد و به زن مهاجم شلیک کند. لیات اوهانا در خانه اش در کیرات گات، توانست مهاجم فلسطینی را با بیرون کشیدن اسلحه خود، از سر باز کند.
اما علیرغم تحلیل اطمینان بخش دانیل، اوضاع به طور قطع، تحت کنترل نیست.
گسترش درگیری ها بستگی به این دارد که آیا نیروهای فتاح تنظیم، که در انتفاضه دوم، درگیر بودند، تصمیم به پیوستن به خشونت های موجود بکنند یا نه. یکی از گروه های فتاح مسؤولیت آخرین حمله روز پنجشنبه در کرانه باختری که طی آن نعام و ایتام هنکین به ضرب گلوله در ماشین خود، در حالیکه چهار فرزندشان در صندلی عقب ماشین نشسته بودند، کشته شدند را به عهده گرفته است. اما در واقع یک حلقه از نیروهای حماس از منطقه نبلوس، که بعد از حادثه از سوی نیروهای اسرائیلی دستگیر شده است، مسؤول واقعه است.
در همین حال، رهبری سیاسی اسرائیل، با سران نظامی اختلاف دارد. نخست وزیر بنیامین نتانیاهو و بسیاری از اعضای کابینه اش محمود عباس را به تحریک به خشونت متهم می کنند و تاکید می کند – همانطور که عباس در مجمع عمومی اعلام کرد – که اسرائیل “تندروها” را به مسجد الاقصا در کوه معبد راه می دهد. بعضی از اعضای دولت اسرائیل باور داشتند که با ظاهرسازی بهتر می شود وضعیت را کنترل کرد، و بیانیه صادر کردند، و برخی از مقام های عالیرتبه از محل بازدید کردند، و باعث شدند که تشنج های موجود در این مقدس ترین مکان یهودیت و سومین بنای مقدس اسلام بالا بگیرد. تحلیل اداره امنیت اسرائیل از سوی دیگر، این است که عباس تلاش می کند از حمله های تروریستی در شورش کرانه باختری جلوگیری کند.
تحلیل نتانیاهو و نیروهای دفاعی اسرائیل هر دو ممکن است درست باشد. زمانی که رهبران سیاسی فلسطینی، رهبران روحانی، رسانه ها و ارتباطات جمعی جامعه اعلام می کنند که مسجد مقدس الاقصا در خطر است، کاری که اخیرا به تکرار کرده اند، مسلم است که منجر به تشنج و خشونت می شود. تلاش در متوقف ساختن آن، زمانی که شعله احساسات مذهبی بالا گرفته است، و عرب های اسرائیلی از جفا، لود، و نزارت، همه دست به تظاهرات زده اند، تحلیل و اظهار نظر بسیار آسانتر از اقدام به عمل است.
وحشت نکنید؟ شوخی می کنید

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات