نتانیاهو دشمن را، که ما باشیم، یافته است

حدس بزنید بعدازظهر جمعه، وقتی نخست وزیر در حال اعطای جوایز اخبار ساختگی (و پرداخت باج مراقبت به حماس) بود‌، رهبران غزه داشتند چکار میکردند؛ از قبل در طرف اسرائیلی‌ها مسلم بود که حماس احتمالا به قتل «مامور پیشگیری» که روز پیش از آن کشته شده بود، پاسخ میدهد. ارتش در حال آماده باش مشدد بود، و باتریهای گنبد آهنین را در نواحی و حوزه های مجاور مرز فعال کرده بود.

در چنین ساعاتی آدم توقع دارد وزیر دفاع و نخست وزیر در میدان و در میان نیروهای نظامی باشد، و شاید در «کیریا» باشد، در یکی از مقرهای نیروهای دفاعی باشد، از یک سنگر امن در حال نظارت بر صحنه باشد، و شاید حتی در دفتر خود نشسته و در حال دریافت آخرین اخبار اوضاع باشد.

اما ظاهرا بنیامین نتانیاهو آن بعدازظهر در موضوعاتی کاملا متفاوت غوطه میخورده است.

هنگامی که حماس مشغول تهدید به گشودن آتش است و «حسن نصرالله» هدفهای خود در جنگ بعدی با اسرائیل را شماره میکند، نتانیاهو گرم مقابله با دشمن اصلی بود، یعنی ما، رسانه ها. نخست وزیر و وزیر دفاع ساعاتی طولانی صرف تهیه ویدئویی کرد که حین پخش جوایز این هفته اخبار ساختگی پخش شد.

و چه افتخار بزرگی برای کارفرمای من، «والا نیوز» که مقام دوم را کسب کرد، درست پس از «گای پلگ»، خبرنگار حقوقی اخبار کانال ۱۲.

اگر اینقدر تاسفبار نبود، میشد گفت گفت خنده دار است. چرا تاسفبار؟ برای این که نخست وزیر، که همیشه آنقدر رسانه ها را برای پخش «اخبار ساختگی» محکوم میکند، همان نخست وزیری است که هر ماه دستور هدایت میلیونها دلار به داخل نوار غزه را می‌دهد و اسرائیل را تبدیل به کشوری باج-بده میکند، کشوری که زندگی اش بر اساس مقدار پولی که حماس برای زورگیری تعیین میکند، میچرخد.

ساعاتی پس از پخش ویدئوی نتانیاهو، «فتحی حمد»، از رهبران حماس که از قرار معلوم، (از نقطه نظر خودش) با دشمن واقعی درگیر است، گفت به «اشغالگر» اولتیماتوم یک هفته ای داده تا به تعهدات خود تحت «قرارداد آتش بس» عمل کند. به عبارت دیگر، حماس داشت اسرائیل نتانیاهو را تهدید میکرد که یا باج را سر موقع مقرر بدهد یا منتظر زدوخورد سنگین باشد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/netanyahu-has-found-the-enemy-and-it-is-us/

عن الكاتب
آوی ایساخاروف تحلیلگر امور خاورمیانه در تایمز اسرائیل و نیز در معروفترین تارنمای خبری اسرائیل «والا» است.
تعليقات