نتانیاهو چگونه محکومیت را از سر باز خواهد کرد، و آیا شهرک ها را به انضمام در خواهد آورد؟

یک روز پس از پیروزی در دور پنجم، گمانه زنی ها پیرامون آن که نخست وزیر کدام وزرا از کدام احزاب را به چه مقامی منصوب خواهد کرد، بالا گرفته – زیرا گزینه های وی مسیر استراتژیک وی را نشان خواهد داد.

در حالیکه نتایج نهایی انتخابات سه شنبه همچنان در حال شمارش است، و سرنوشت حزب «راست نو» – چهار کرسی یا سپرده شدن به فراموشی – هنوز نامعلوم است، گمانه زنی ها اما پیرامون ترکیب ائتلاف بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزرای کلیدی احتمالی وی با شدت در جریان است.

روند ایجاد دولت بعدی، به طور رسمی هفته آینده آغاز می شود، هنگامی که رئوبن ریولین رئیس جمهور، نمایندگان ارشد احزاب برنده کرسی های کنست را به حضور بخواند، و بخواهد کسی را پیشنهاد کنند که او مسئولیت ایجاد ائتلاف را به عهده اش بگذارد. در عمل، مشخص است که این مسئولیت به نتانیاهو واگذار خواهد شد، و او نیز در سخنرانی خود در پیروزی در شامگاه سه شنبه به صراحت گفت که مذاکرات را پیشاپیش آغاز کرده است.

همچنین، احزاب انتخابی وی برای شراکت در دولت بعدی نیز مشخص است. اما مناصبی که به وزرای بعد-از-این آن احزاب خواهد پیشنهاد خواهد کرد، احتمالا نشانهٔ روشنی از سیاست ها و استراتژی هایی خواهد بود که در دور پنجم نخست وزیری خود پیش خواهد گرفت، به خصوص در رابطه با تلاش وی به از سر باز کردن محکومیت در سه پرونده جنایی که همچنان مقابل اوست، و آنها که به مناقشات با فلسطینیان مربوط می شود.

نتانیاهو، که حزب خود وی، «لیکود»، برنده بزرگ ۳۵ کرسی در انتخابات است، مسلما دو حزب ارتدکس افراطی، «اتحاد تورات یهودیت» و «شاس»، که هر یک هشت کرسی برنده شده اند، و رویهم ۱۶ کرسی می شوند که رقم چشمگیری است، (سه تا بیشتر از ۲۰۱۵) را [به ائتلاف] وارد خواهد کرد.

به طور گسترده گمان می رود آریه دری، رهبر شاس، در مقام وزارت کشور باقی بماند، اگرچه او نیز به احتمال با محکومیت های جنایی روبرو است (و پیش از این نیز به جرم فساد در زندان بوده)، و همچنین دو وزارتخانه دیگر نیز به شاز داده خواهد شد. یاکوف لیتزمن رهبر «اتحاد تورات یهودیت»، گمان در مقام معاون وزیر بهداشت باقی بماند (احزاب غیرصیونیست به مقام وزارت منصوب نمی شوند).

اتحد احزاب جناح راست، با پنج کرسی (به اضافه نماینده ششم کنست، الی بن داهان، که از طریق لیست خود «لیکود» انتخاب شد)، خواهان دو وزارتخانه است، و رهبر آن رافی پرتز و فرد شماره ۲ آن، بزالل اسموتریچ، به ویژه خواهان وزارتخانه آموزش و دادگستری است.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/how-will-netanyahu-try-to-stave-off-indictment-and-will-he-annex-settlements

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات