«نشاط ملهم»:‌ انحراف، یا آغاز رسمی تازه و هولناک؟

«نشاط ملهم» مرد. اما پرونده مرد مسلحی که با آغاز سال ۲۰۱۶ سه اسرائیلی را در یک روز آفتابی اول ژانویه در تل آویو به قتل رساند، همچنان باز است.

بسیاری از زوایای جنایت و تعقیب جانی همچنان مشمول محدودیت های قانونی انتشار خبر می شود، و برخی از محدودیت ها به زودی برداشته خواهد شد. سپس، ما خواهیم توانست بدانیم، برای مثال، آن «شیء بسیار شخصی» که پلیس در روستای وی، آرارا، کشف کرد و آزمایش دی ان ای انجام داد، و معلوم شد ملهم در آن نواحی است، دقیقا چه بوده است. و بدانیم آیا پیش از واقعه، ملهم هیچ گونه ارتباطی با امین شعبان، راننده بدوی که ملهم در تاکسی او از مرکز تل آویو خارج شد، و سپس او را کشت، ارتباط داشته است یا نه. (باور کردنی نیست، اما در گزارش تلویزیونی کانال ۲ جمعه شب، اشاره ای سریع به این مساله شد).

ممکن است طول بکشد، اما ما همچنین می بایست بدانیم که چرا محمد ملهم، پدر نشاط، مجاز بوده است که یک مسلسل پیشرفته را در خانه مسکونی اش نگه دارد. نشاط به جرم حمله با پیچ گوشتی به یک سرباز و تلاش به دزدیدن اسلحه وی زندانی شده بود. وی از سوی افسر پلیس محافظ خود در آن زمان «لبریز از نفرت» تعریف شد. گزارش روانشناسی از وی مشخص می کند که دارای توهمات شدید قدرت است. اسلحه ای که استفاده بود پیش از این از سوی پلیس ضبط شده بود زیرا یکی از افراد خانواده برای تهدید یکی از روستاییان از آن استفاده کرده بود. پس این اسلحه دوباره در گاوصندوق خانه محمد ملهم چه می کرد که نشاط بردارد و کشتار کند؟

کم کم، شاید، در باره اعضای دیگر خانواده ملهم که در این چند روزه تازه با ایشان آشنا شده ایم، بیشتر بدانیم؛ فرشته اند، شیطان اند، یا چیزی بین این دو تا؟ سامی، وکیل صادقی که خویشاوند هم هست؛ مادری که مویه می کرد شین بت تهدید کرده خانه شان را خراب کند؛‌ خواهر و برادرها که دستگیر شدند و آزاد شدند، از جمله برادر بزرگتر جودت، یک روز خشمگین در دادگاه، چند روز بعد، پس از آزادی، اشکریزان؛ و البته پدرشان محمد، که به ایستگاه پلیس محلی شتافت تا پسر خود را به عنوان قاتل شناسایی کند، علنا از وی درخواست کرد که خود را تسلیم کند، و سپس دستگیر شد و به اتهام شراکت در جرم بازداشت شد.

اما از خود نشاط، البته، بیش از این چیزی نخواهیم دانست. هنگامی که با نیروهای برتر که برای دستگیری اش آمده بودند، همانهایی که دستور اکید داشتند او را زنده دستگیر کنند،‌ روبرو شد، به ضرب گلوله کشته شد و رازهای خود را با خود به گور برد.

این مشکلی کوچکی نیست، البته.

زیرا نشاط ملهم همان کاری را کرد که نابود کنندگان آینده اسرائیل در ایران، حماس، حزب الله، دولت اسلام و غیره مشتاق اند بکنند:‌ مرگ را آورد به قلب زنده و پر تپش اسرائیل مدرن، مرکز تل آویو.

آنچه اسرائيل باید بداند، و کمکی که نشاط ملهم زنده دستگیر شده، می توانست به آژانس های امنیتی برای نتیجه گیری دقیق تر بکند این است که تیراندازی ۱ ژانویه برای دشمنان در جنگ تروریستی علیه ما چه نقطه عطفی است.

آیا نشاط ملهم آنطور که بعضی اقوامش گفته اند، بیمار روانی بود، پرخاشگر و عصبی بود و نمی بایست آزاد باشد که در خیابان آزادانه بچرخد؟

آیا او قاتلی است که مصمم به انتقام، که با هجوم ده سال پیش پلیس به خانه پسرعمویش، و کشته شدن پسر عمویش که اسلحه انبار می کرده است در وضعیتی ناگوار به دست پلیس از خشمی مرگبار لبریز شده است؟‌

آیا از سوی رهبران روحانی «تشویق» به رفتاری مرگبار می شد، یا از سوی شبکه های اجتماعی که علیه اسرائيل تحریک به خشونت می کنند؟‌

آیا به شکلی رسمی تر، از سوی دولت اسلامی و یا گروه تروریستی دیگری استخدام شده بود؟‌ برخی از رسانه های عبری زبان در گزارش شب جمعه با اندکی قطعیت گمانه زده اند که او از اعضای حلقه خوابیده داعش بوده است – ادعایی که دولت اسلامی احتمالن با خوشحالی به عهده خواهد گرفت.

آیا نشاط ملهم از همه اینها و چیزهای دیگر انگیزه گرفته بود؟‌

در اسرائيلی که اکثریت یهودی اش همیشه از سوی اقلیت عرب اش اذیت شده است، و برعکس، سوال مربوط انگیزه دقیق ملهم، سوالی حساس است.

شمار کمی از عرب ها از مرز گذشته اند تا با داعش بجنگند. شمار اندکی از عرب های اسرائیلی در داخل اسرائيل دست به اعمال تروریستی زده اند و یا شریک جرم شده اند. برخی از اعضای کنست حملاتی شفاهی غیرمنصفانه یهودستیز به زبان آورده اند، اما رهبران شورای محلی اعراب مردمی عملگرایند و مصمم اند که از جانب مردمی که علنا از زندگی در چارچوب عطوفت دموکراسی خوشحالند، همزیستی دو ملت بوقوع بپیوندد.

یک نشاط ملهم زنده شاید تمام جواب ها به سوال هایی که اقدام او در هفته اخیر در ذهن ها انگیخته است نمی داشت. اما مرگ وی یافتن پاسخی به این سوال ها را دشوارتر کرده است. آیا یک استثنا در میان جامعه عرب-اسرائیلی بود یا شروع یک رسم تازه، یک به هیچ، یا اولین از شماری زیاد که از پس می آیند.

ما می دانیم که او سه نفر را در ۱ ژانویه کشت، و به عنوان یک شهروند کامل اسرائیل و دسترسی به سلاح لازم، این ماموریت برای او آسان تر شد. آنچه نمی دانیم این است که آیا ملهم نشانه شروعی تازه و هولناک است، یا نشانه خود شیطانی اش و نه هیچ کس دیگر؟

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات