نفرت بی اساس: ساختارشکنی یهودی-ستیزی

کلاس های رایگان موزه هولوکاست در اورشلیم «یاد واشم»، به بررسی دو هزار سال یهودی-ستیزی می پردازد و به اصلی ترین سؤال ها پیرامون طبیعت و گردش پیدایش آن پاسخ می دهد.

جین گوگ، یکی از شرکت کنندگان کلاس آنلاین گفته است «مطالب بسیاری پیرامون تاریخ یهودیت خوانده ام، اما مسأله یهودی-ستیزی همیشه از درک من خارج بوده؛ امیدوارم این کلاس به من کمک کند».

گاری فرنکیل، از شرکت کنندگان کلاس آنلاین گفته است «به عنوان پسر و نوه بازماندگان هولوکاست، همیشه به شناخت ریشه و علت یهودی-ستیزی علاقه داشتم و امیدوار بودم بتوانم دیگران را نیز، به جای این که فقط به جنگ جهانی دوم ارجاع دهم، در این مورد آموزش دهم».

یهودی ستیزی به طور معمول به عنوان نفرت از یهودیان، و نیز گستره وسیعی از عملکردها، گفته ها، اندیشه ها، و احساساتی که چنین نفرتی انگیخته می سازد، تعریف می شود. با این حال، برای کلمه ای که چنین مورد استفاده عمومی است، محدوده و بیان آن مورد بحث های دانشگاهی،‌ سیاسی، و عمومی است.

یک کلاس بی نظیر آنلاین که از سوی یاد واشم به نام «یهودی ستیزی: از ابتدا تا کنون» ارائه می شود، در حال حاضر برای مدت زمان محدودی در پلتفرم آموزش دیجیتال فیوتورلیرن بریتانیا در دسترس است.

این کلاس بیش از ۲۰۰۰ سال تاریخ را واکاوی می کند، تا پاسخ بسیاری از پرسش های اساسی پیرامون پیدایش و طبیعت یهودی ستیزی را بیابد، از جمله : یهودی ستیزی چگونه به طیفی از فرهنگ ها، جامعه ها و نظریه ها خدمت کرد؟ چه چیزی در یهودی ستیزی هست که توانست آن را به نیروی پیشبرنده بدترین خشونت های زمان ما – هولوکاست – بدل کند؟ پس از هولوکاست، یهودی ستیزی به چه شکلی در آمد؟ اسرائیل و صیونیسم در کجای روایت یهودی ستیزی جای می گیرند؟

دکتر نعاما شیخ، مدیر دپارتمان آموزش های اینترنتی مدرسه بین المللی مطالعات هولوکاست یاد واشم گفت «مطالعات هولوکاست و یهودی ستیزی، به خصوص به شکل معاصر آن، از بسیاری جهات و به دلایل بسیار، درهم بافته شده است.

این کلاس شش هفته ای از شش درس ویدئویی کوتاه تشکیل شده که از سوی ۵۰ پژوهشگر و چهره های مشهور از یاد واشم و سراسر جهان تدریس می شود که شامل تاریخدانان، جامعه شناسان، زبان شناسان، فیلسوفان، و دانشمندان علوم سیاسی،‌و نیز قانون گزاران و رهبران مذهبی می شود. نیمه اول آن به گردش و پیدایش یهودی ستیزی تا زمان هولوکاست می پردازد، و نیمه دوم یهودی ستیزی در دوران کنونی بررسی می کند، با تمرکز به جنبش ها و تحولاتی نظیر آلت-راست در ایالات متحده،‌ احزاب راست افراطی در اروپا، جنبش بایکوت، و نیز آنچه به عنوان یهودی ستیزی در حزب کار بریتانیا نام برده می شود.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/spotlight/baseless-hate-deconstructing-anti-semitism/

تعليقات