نوروز در سایه کرونا

امسال هم مثل هر سال از دو هفته پیش که به فکر سبزه سبز کردن بودم نه مثل هر سال با خوشحالی و شادی بود زیرا که وضع اسفناک ملت بدتر از پیش شده بود. دو ماه پیش خامنه ای و دار و دسته اش سعی کردند ویروس وارداتی از طریق طلابان وارداتی از چین را زیر عمامه علی خامنه ای قایم کنند تا به راهپیمایی ۱۵ و۲۲ بهمن صدمه نزدند و مانعی در راه آوردن مردم به صندوقهای رای نشود.

هر ساله و با تمام نارضایتی های مختلف مردم دلشان را به تحویل سال و روزهای عید که مظهر جشنهای ایران باستان است خوش میکردند، از اوایل ماه اسفند جنب و جوش عید و جشنهای سال نو شروع میشد، فروشگاهها، مغازه ها، خیابانها رنگ دیگری بخود میگرفت، رنگ و بوی عید و تحویل سال، تدارکات سفره هفت سین دستفروشان کنار خیابان هم ماهیهای قرمز، سمنوهای پخته شده و گلدانهای گل سنبل یا بشقابهای سبزه را بمعرض فروش میگذاشتند ولی امثال بدلیل تصمیمهای نا بخردانه رژیم و نامردی شدید در حق مردم این جو هم محو شد و امسال نه عیدی و نه جشنی.

مردم ایران چطور میتوانند تحویل سال را جشن بگیرند که هر روز دهها نفر در کشور جان خود را میدهند و در قبرهای همگانی ریخته میشوند و رویشان آهک می ریزند. و کشوری که برای ساختن مدرسه و بیمارستان و یا هر کمک دیگری به سوریه و عراق آماده است ولی اشخاص مبتلا به بیماری کرونا بدلیل عدم توجه و عدم گرفتن درمان در کنار خیابانها جان میکنند و تا اینکه اشخاص کمکرسان وزارت بهداشت برسند شخص بیمار جان باخته و چند نفر دیگر را هم به ویروس کرونا واگیر کرده و اینگونه است که میزان مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا بعد از کشور چین در مقام دوم قرار دارد.

سازمان بهداشت جهانی بکمک دولت ایران آمد و محموله های بسیاری که حاوی ماسک صورت، دستکش و داروهای مختلف بود را به ایران فرستاد ولی تمام این کمکها سر از بازار سیاه در آوردند و در بازار سیاه بفروش رسیدند و حتی تلویزیون عراق اطلاع داد که دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی دو میلیون ماسک را به عراق اهدا کرده است و چراغی را که به خانه خود ایرانیان روا بود را به مسجد عراقیها هدیه کردند.

کرونا این مهمان ناخوانده نوروزی جان مردم را میگیرد و علی خامنه ای و حسن روحانی به دروغگویی و فریب مردم مشغول شدند و این اپیدمی جهانی را چیز کوچکی وانمود کردند ولی این ویروس در بدن مقامات ارشد جمهوری اسلامی هم رخنه کرد چون کرونا وزیر و شهردار یا ثروتمند و فقیر نمی شناسد، کرونا زن و مرد را هم از هم تشخیص نمیدهد.

سال ۱۳۹۸ بر مردم ایران مثل ده سال گذشت سال سخت و سنگینی برای مردم بود، صدها نفر بدست رژیم خونخوار حاکم بر ایران کشته شدند و هزاران نفر به زندان افتادند، شکنجه شدن و میشوند و از ملاقات با افراد خانواده محروم هستند، امروز دیدم مادر بینوایی را که سفره هفت سین خود را روبروی زندان چیده بود و با دل خون گریه میکرد و آرزوی دیدار فرزندش را داشت.

چه عیدی و کدام نوروز…؟ تا کی و تا چه موقع این وضع ادامه خواهد داشت…؟ کرونا هم آمد و بد را از بد بدتر کرد.

حالا که وضع مردم اینقدر اسف ناک شده از کرونا خواهش میکنیم به بقیه وزیران، نخست وزیر و به خود ولایت فقیه هم سری بزند و در استانه حلول سال جدید شمسی مردم ایران و ایرانیان آواره در نقاط مختلف گیتی را مرحوم رحمت خود بکند.

در پایان سال نو را به تمام هموطنان عزیزم در ایران و سایر کشورهای گیتی تبریک عرض میکنم و برای ایرانیان عزیز سال آزادی و پیروزی نور بر تاریکی آرزو دارم.

بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر بار دگر روزگار چون شکر آید!

عن الكاتب
یاسمین شالوم متحده متولد گلپایگان و مقیم شهر مودیعین در اسرائیل
تعليقات