هفت مورد که پرزیدنت عباس با پرزیدنت بایدن در میان خواهد نهاد

تصویر: جو بایدن معاون ریاست جمهوری وقت، چپ، و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیان، راست، در مجتمع ریاست جمهوری رام الله، ۹ مارس ۲۰۱۶. (Debbie Hill, Pool via AP/File)
تصویر: جو بایدن معاون ریاست جمهوری وقت، چپ، و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینیان، راست، در مجتمع ریاست جمهوری رام الله، ۹ مارس ۲۰۱۶. (Debbie Hill, Pool via AP/File)

سفر ماه ژوئیهٔ رئیس جمهوری ایالات متحده به کرانه باختری اولین فرصت برای دیدار حضوری محمود عباس، رهبر فلسطینیان با جو بایدن خواهد بود. توقف کوتاه ریاست جمهوری ایالات متحده در بیت اللحم بیشتر به ادای احترام می ماند تا به دیدار کاری دیپلماتیک.

با اینحال، عباس قصد دارد چند موضوع کلیدی که برای فلسطینیان حیاتی است را در دیدار رو در رو در میان بگذارد و همچنین پروندهٔ طرحی که فلسطینیان آماده کرده اند را شخصا به دست پرزیدنت بایدن بدهد. رهبران فلسطینیان تصمیم دارند از بایدن بخواهند در خصوص موضوعات حساس و بنیادینی که از مدتهای مدید بر روابط ایالات متحده و فلسطینیان و اسرائیل و فلسطینیان سایه انداخته، موضع شفاف خود را اعلام کند. گرچه ازسرگیری کمک به آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد و کمک های اقتصادی ایالات متحده به تشکیلات خودگردان و تجدید روابط سیاسی میان مقامات ایالات متحده و تشکیلات خودگردان فلسطینیان گامهای مثبت بودند، اما هنوز دستاورد دیگری، به ویژه در عرصهٔ صلح در کار نبوده است.

در پی کوتاه بینی های فاجعه آفرین، رویکرد خام و مطلقا یکجانبهٔ دولت ترامپ به مسائل فلسطینیان، رابطه با واشنگتن بالکل ول شد. با توجه به این سفر بایدن بسیار کوتاه، و تنها فرصتی برای شماری عکس‌ رسمی است، و بسیاری از فلسطینیان گمان می برند در این سفر اهمیت ناچیزی به روند صلح و موضوعات اصلی مورد نظر فلسطینی داده شده، فلسطینیان انتظار دارند بایدن برای مذاکرهٔ مفصل شامل جزئیات مربوط و متناسب موضوعات مورد نظر فلسطینیان، محمود عباس را به واشنگتن دعوت کند.

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینیان واقفند که چالش های منطقه ای و جغراسیاسی ایالات متحده را واداشته اولویت های خود را از تمرکز به حل مناقشهٔ اسرائیل و فلسطینیان به امور دیگر منتقل کند. اکنون تمرکز بر چالش های دشوار، از جمله جنگ اوکراین و روسیه، سیر صعودی قیمت نفت، و ضرورت آنی ترغیب کشورهای تولید کنندهٔ نفت به افزایش تولید، بن بست با ایران، و ایجاد جبههٔ متحد اعراب برای مقابله با جاه طلبی های منطقه ای ایران، و پایان بخشیدن به جنگ یمن است. به این فهرست اضافه کنید غیبت شریکی که بتوان پس از انحلال دولت اسرائيل با او مذاکره پرداخت، و قصه سر دراز دارد.

علیرغم همهٔ این مشکلات، هفت مشکل کلیدی در میان است که فلسطینیان قصد دارند با بایدن مطرح کنند:

۱- حمایت از راه حل دو کشور برای دو ملت

در زمینهٔ پروسهٔ صلح، فلسطینیان می بایست از زبان خود بایدن بشنوند که به راه حل دو کشور برای دو ملت، و حمایت او از تأسیس یک کشور پایا و قابل اتکای فلسطینی، نه بر اساس شرایط مضحک که ترامپ، و مشاوران اصلی او در امور خاورمیانه، و جراد کوشنر و جیسون گرینبلات که از اوضاع منطقه بی خبر بودند، می دادند، تعهد بی قید و شرط دارد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://blogs.timesofisrael.com/seven-issues-president-abbas-will-raise-with-president-biden/

ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪﻩ
«بشارة بهابه» سردبیر سابق روزنامه فلسطینیان اورشلیم، الفجر است.
ﻣﻄﺎﻟﺐ ﻣﺮﺑﻮﻃﻪ