همیاری ایرانیان نیکوکار در پیشرفت تحصیلی دانشجویان ایرانی زاده در اسرائیل

روز سه شنبه، 30 ماه ژوئن، آیین توزیع بورس‌های تحصیلی به دانشجویان ایرانی زاده که برای بار 26 در کشور اسرائیل برگزار میشود در یکی از تالارهای بسیار بزرگ دانشگاه تل آویو برگزار شد.

سراپا افتخار و غرور بودم که چگونه ایرانیان خیرخواه که عاشق دو کشور اسرائیل و ایران هستند در خدمت به هموطنان ایرانی خود در خارج از کشور از هیچ کمکی کوتاهی نمی‌کنند و به دانشجویان ایرانی زاده در اسرائیل که مشغول فراگیری علم و دانش هستند کمک و یاری می‌رسانند تا این دانشجویان با کمتر دغدغه ای بتوانند تحصیلات عالیه خود را با مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا بپایان برده و با اتمام تحصیلات عالیه خود بتوانند سهمی مثبت و سازنده در پیشرفت خود و جامعه داشته باشند.

آیین توزیع بورس‌های تحصیلی برای دانشجویان ایرانی زاده یکی از پرشکوه‌ترین و افتخار آمیز ترین مراسمی می‌باشد که از سوی ایرانی زادگان در اسرائیل برپا می‌شود.

امسال به 1100 تن از دانشجویان مختلف که در زمینه های گوناگون تحصیل می‌کنند بورس تحصیلی اعطا شد.

تعدادی از این بورس‌های تحصیلی به دانشجویانی تعلق گرفت که از توان مالی بالایی برخوردار نیستند و این کمک مالی میتواند برای آنها بسیار سازنده باشد در ادامه تحصیل که مبادا بدلیل وضع مالی نامناسب نتوانند به تحصیلات عالیه خود ادامه دهند.

تعداد بسیاری از دانشجویان که افتخار دریافت بورس تحصیلی «بنیاد مکابیم» را به خود اختصاص دادند دانشجویانی بودند که در تحصیلات عالیه خود ممتاز و هر ساله با نمرات بالا به دریافت این بورس تحصیلی دست میابند و سعی فراوان برای رسیدن به اهداف عالیه دارند زیرا که هر قدر این دانشجویان در کسب علم موفق تر باشند نه تنها باعث پیشرفت خود در جامعه میشوند بلکه در آینده می‌توانند در راه پیشرفت و اعتلای جامعه خود گامهای بلندی بردارند.

این آیین با سخنان پروفسور داوید منشری که گرد هم آوری این بزرگان برای کمک به دانشجویان، بسیار مرهون تلاش ایشان است آغاز گردید. پروفسور داوید منشری که سالها استاد دانشگاه تل آویو بوده و ریاست بخش مطالعات در زمینه ایران شناسی را بر عهده داشته و همچنین از بنیاد گذاران بنیاد مکابیم است، بیانات خود را با تشکر از نیکوکاران بزرگ این بنیاد چون بزرگمرد خیرخواه آقای صیون ماهفر، همسر و فرزندان ایشان، خانواده خیر خواه ترکیان، خانواده محترم هماپور، خانواده خیرخواه شائول و خانواده محترم و خیرخواه رحمانی شروع کردند و خدمت و خیرخواهی این خانواده های محترم را در راه کمک به دانشجویان ایرانی زاده ستود و همچنین یاد آوری و اظهار خوشوقتی نمودند از اینکه خوشبختانه هر ساله بر توان این بنیاد برای ارائه بورس تحصیلی به تعداد بیشتری از دانشجویان ایرانی زاده ساکن در اسرائیل افزوده می‌شود.

در این شب بسیار شکوهمند ژنرال ذخیره ارتش اسرائیل اهرون فرکش و آقای دان خلوتص فرمانده پیشین نیروی هوایی نیز شرکت داشتند. ژنرال ذخیره اهرون فرکش سخنانی در این مورد ایراد داشتند.

سخنرانی که تمام حاضرین را به هیجان در آورد سخنرانی آقای صیون ماهفر بود که در یکی از مبتکران و پایه گذاران بنیاد مکابیم برای کمک به دانشجویان مشتاق ادامه تحصیل هستند و درحال حاضر ساکن نیویورک هستند.

ایشان هر ساله با شوق بسیار می‌کوشند که مبلغی بالاتر از سال قبل به بورس دانشجویان ایرانی زاده در اسرائیل اختصاص بدهند و به این خدمت بزرگ اجتماعی ادامه میدهند.

آقای صیون ماهفر از جمله ایرانیان وطن دوست هستند که در سال 1983 ایران را بهمراه خانواده خود ترک کرده و هرگز از خدمات نیکوکارانه و اجتماعی به هموطنان یهودی خود کوتاهی نکرده است.

دو فرزند ایشان سینا و سامی هم بهمراه خانواده خود در این جشن شرکت داشتند و این دو نیز خود را متعهد به جامعه یهودیان ایرانی در کشور اسرائیل میدانند.

در پایان سخنرانی مهیج و احساس برانگیز آقای صیون ماهفر حاضران با ابراز تشکر از ایشان، ایستاده و بمدت یک دقیقه برای ایشان کف زدند.

در کنار آقای صیون ماهفر ایستاده بودم و شاهد این بودم که دانشجویان و والدین آنها برای تشکر از این مرد بزرگ بطرف او می آیند و اشخاص بسیاری که می‌خواستند بعنوان تشکر از ایشان دست بوسی کنند ایشان دست خود را کنار کشیدند، بوسه ای بر پیشانی آنها زدند و با بزرگواری گفتند: شما نباید از من تشکر کنید بلکه من باید از شما تشکر کنم.

(عکس: یاسمین شالوم متحده)
عن الكاتب
یاسمین شالوم متحده متولد گلپایگان و مقیم شهر مودیعین در اسرائیل
تعليقات