ورود دوباره بایدن به برجام کار ساده ای نخواهد بود

ماه ژانویه، هنگامیکه «جو بایدن»، رئیس جمهوری منتخب قدرت را بدست گیرد، یکی از بغرنج ترین موضوعاتی که او و اعضای دولتش با آن روبرو خواهند بود، ایران و تلاش آن در دستیابی به بمب هسته ای است.

اسرائیل با نگرانی برنامه رئیس جمهوری منتخب برای بازگشت به برجام و ازسرگیری مذاکرات با ایران را زیر نظر دارد، اما برخی کارشناسان دفاعی معتقدند اکنون فرصت مناسبی برای بهره گیری از تحریمهای ترامپ حاصل شده است.

ماه ژانویه، هنگامیکه «جو بایدن»، رئیس جمهوری منتخب قدرت را بدست گیرد، یکی از بغرنج ترین موضوعاتی که او و اعضای دولتش با آن روبرو خواهند بود، ایران و تلاش آن در دستیابی به بمب هسته ای است.

اما با توجه به گزارشهای حاکی از نیت ایران به ذخیره مقادیر کافی مواد شکافت پذیر برای تولید چنین تسلیحاتی در چند ماه آینده است، مسؤولیت بایدن بطور فزاینده دشوار و پرتنش خواهد بود و پیامدهای عمیق در راستای جغراسیاسی اسرائیل و خاورمیانه و ورای آن خواهد داشت.

از منظر اسرائیل، ممانعت از ایران مسلح به تسلیحات هسته ای – که ارتش دائما آنرا مهمترین خطر رودرروی کشور یهود در شمار می آورد – اولویت اول است.

از سال ۲۰۱۸، هنگامیکه پرزیدنت دوتالد ترامپ از قرارداد هسته ای ۲۰۱۵ با ایران خارج شد و تحریم های اقتصادی کمرشکن بر تهران را به اجرا درآورد – اقدامی که با استقبال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و دیگر مقامات اسرائیلی روبرو شد – جمهوری اسلامی با نقض قرارداد مزبور، و تولید هر چه بیشتر مواد شکاف پذیر غنی شده، و نزدیک شدن هر چه بیشتر به تولید بمب، دست به تلافی زده اما همچنان دری برای بازگشت به مذاکرات باز گذاشته است.

تصویر: دستگاه های سنتریفیوژ تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز در مرکز ایران، ۵ نوامبر ۲۰۱۹.
(Atomic Energy Organization of Iran via AP)

بندبازی مخاطره آمیز اتمی در دو سال گذشته دوام داشته و بخش اعظم آن ناشی از تصمیم رژیم ایران به انتظار تا هنگام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ بوده تا ببیند چگونه با ایالات متحده وارد معامله شود که بیشترین سودآوری حاصل شود.

بایدن ناچار خواهد بود شرکای بین المللی را با خود همراه کند، ایران را متقاعد به بازگشت به میز مذاکره تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری کشور کند، به نگرانی امنیتی اسرائیل، و همچنین کشورهای عرب سنی-مذهب مخالف با تهران پاسخ دهد – و تمام اینها را در مخاطرهٔ قریب الوقوع بمب ساعتی انجام دهد.

گرچه سیاستهای دولت بایدن در رابطه با برنامه هسته ای ایران – و اقدامات خصمانه آن در منطقه، بطور کل – یکی از مهمترین دغدغه های امنیت ملی اسرائیل است، اما تنها دغدغه نیست. معاون ریاست جمهوری پیشین همچنین می بایست به نگرانی های اسرائیل در رابطه با فروش جت جنگندهٔ اف۳۵ به امارات متحد عربی نیز، که هنوز نهایی نشده اما ظاهرا خواهد شد، پاسخ دهد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/for-biden-reentering-the-iran-deal-will-not-be-an-easy-task/

عن الكاتب
«یهودا آری گروس» گزارشگر تایمز اسرائیل در امور نظامی و امنیتی
تعليقات