وزیر دفاع آمریکا از منصب خود کناره گیری می کند و استدلال جمهوریخواهان بر سر خاورمیانه سر زبان‌ ها می افتد

استعفای جیمز ماتیس به قلب دو موضوع کلیدی نقش آفرینان سیاسی یهود زده است: بهترین راه کنترل ایران چیست، و نقش ایالات متحده در منطقه تا چه اندازه قادر است فعال باشد.

واشنگتن (تلگراف یهود) – جیمز ماتیس از وزارت دفاع آمریکا استعفا داد و نامه خارق العاده استعفای او استدلالی را میان محافظه کاران دامن زد بر سر این که از خاورمیانه باید پا به فرار گذاشت و یا ایستاد، بی هیچ نتیجه مشخصی.

این بحث، همچنین به دو موضوع مهم و حساس برای بازیگران سیاسی یهودی اشاره می کند: چگونه می توان ایران را به بهترین شکلی کنترل کرد، و انقش یالات متحده در منطقه تا چه اندازه می تواند فعال باشد.

ماتیس در نامه خود نامی از سوریه نبرده است، اما خبرنگاران گفته اند که علت، تصمیم ترامپ به خروج نیروی ۲۰۰۰ نفری ایالات متحده از سوریه بوده است. دونالد ترامپ رئیس گفت وقت رفتن رسیده بوده زیرا داعش، شکست خورده است. شمار زیادی از کارشناسان اما گفته که داعش بیشتر قلمرو خود را از دست داده است اما هنوز همچنان فعال است.

ماتیو لویت از انستیتوی سیاست خاورنزدیک واشنگتن و از تحلیل گران مجرب مقابله با تروریسم دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو. بوش، خلاصه انتقادات از ترامپ را در توئیتر این گونه نوشت: «در یک سقوط سنگین، رئیس جمهور ایالات متحده سیاست سه شاخه‌ی سوریه خود دولت خودش را کله‌-پا کرد، همه مقامات رسمی ارشد خود را کنار زد، تمامی متحدان نزدیک ما را از ما راند، زمینه ظهور دوباره داعش را فراهم کرد، لوانت را به ایران هدیه داد، و بی ثباتی عظیم خاورمیانه در ۲۰۱۹ را تضمین کرد».

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر همچنین زیاد خوشحال به نظر نمی رسد. دفتر وی گفت نخست وزیر و رئیس جمهور در خصوص تصمیم ترامپ گفتگو کرده اند. به نظر می رسد نتیجه قطعی است. در بیانیه گفته شد «ایندو، راه های همکاری میان اسرائیل و ایالات متحده علیه تخاصم ایران را مورد بررسی قرار دادند».

نتانیاهو گفته است که پیامد موضع نهایی خاتمه جنگ هفت ساله داخلی که سوریه را به ویرانی کشانده، می بایست شامل حذف ایران از صحنه نیز بشود.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/a-defense-secretary-leaves-and-a-republican-argument-on-the-mideast-blows-open/?utm_source=The+Daily+Edition&utm_campaign=daily-edition-2018-12-22&utm_medium=email

عن الكاتب
ران کمپیز دبیر دفتر واشنگتن خبرگزاری «جوویش تلگرافیک» است.
تعليقات