و جان چند نفر را طاعون؟ شمار بسیار قلیلی، اگر دوباره روحیهٔ مسؤولیت پذیری متقابل بر ما حاکم شود

Israeli and United Arab Emirates flags line a road in the Israeli coastal city of Netanya, on August 16, 2020. (Photo by JACK GUEZ / AFP)
Israeli and United Arab Emirates flags line a road in the Israeli coastal city of Netanya, on August 16, 2020. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

کوئید میان ارتدکس و سکولار، چپ و راست، یهودی و مسلمان تفاوت قائل نیست، اما مرزبندیهای خودش را دارد. شکست رهبران ما هر چه باشد، ما، خود ما مردم، می توانیم به مهار کرونا کمک کنیم.

و تقدیر در یوم کیپور مقدّر شد.

چند تن از دنیا بروند و چند تن به دنیا بیایند.

چه کسانی زنده بمانند و چه کسانی بمیرند،

چه کسی به پایان زندگی خود برسد، و چه کسی به حیات ادامه دهد،

چه کسی در آب جان از دست بدهد و چه کسی در آتش،

چه کسی به زخم شمشیر و چه کسی در چنگال وحوش،

چه کسی از گرسنگی و چه کسی از تشنگی ،

چه کسی با زلزله و چه کسی با طاعون…

اونتانه توکف، نیایش در اعیاد مقدس

یوم کیپور ۵۷۸۱ هنگامی بر اسرائیل ظاهر می شود که کشور در چنگ پاندمی خونخواری گرفتار آمده، و اکنون احوال اینجا از بسیار جاهای دیگر دنیا بدتر است.

شمار افزایش روزانه ابتلا به کوئید ۱۹ در روزهای اخیر به ۷۰۰۰ و ۸۰۰۰ نفر در روزهای اخیر رسیده است؛ درصد تست هایی که با نتیجه مثبت برگشته اند، حدود ۱۲٪ تا ۱۵٪ است؛ شمار بیماران بدحال در بیمارستان های اسرائیل بسرعت در افزایش است. و آمار مرگ و میر، همینطور – تا بعدازظهر یکشنبه به ۱۴۵۰ رسید.

این آمار، و افزایش ابتلاهای تازه، که اسرائیل را در میان کشورهایی که بیشترین ابعاد آلودگی سرانه را دارند، قرار می دهد، بویژه به این دلیل دردناک است که در« موج اول» گمان می رفت اسرائيل توانسته است بطور مؤثری بر کوئید ۱۹ فائق آید.

در واقع، آنقدر مطمئن بودیم که پاندمی را شکست داده ایم که بنیامین نتانیاهو در آخر ماه مه به مردم اسرائیل گفت حالا «می توانیم برویم زندگی را بشکل عادی برگردانیم» و «قبل از هر چیز، خوش بگذرانیم».

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/who-by-plague-far-fewer-if-we-can-rediscover-a-spirit-of-mutual-responsibility/

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات