پرسش ساده و دردناک در مقابل رأی دهندگان روز سه شنبه: آیا نتانیاهو برای اسرائیل مفید است؟

او کشور را امن و متحدان را پابرجا نگاه داشته است؛ او میان تفرقه می اندازد و به دموکراسی ما را در هم می شکند.

از مزایای بنیامین نتانیاهو در دوران ده ساله‌ٔ نخست وزیری وی بسیار می توان گفت. در منطقه ای مملو از خیانت و مسموم، و غیر قابل پیش بینی، او این کشور کوچک که در باریک نقطه، تنها ۹ مایل وسعت دارد را نه تنها تقریبا دست-نخورده، بلکه کمابیش ایمن، و به گفته شهروندان آن، به طور چشمگیری شادمان حفظ کرده است.

او دست ایران را که به دنبال گسترش جاپایی در این منطقه است، کوتاه کرد، و یکی از حیاتی ترین نقش های جهانی را در ممانعت از آیت الله ها از هدفشان، که همانا ساختن بمب اتمی است، ایفا کرد. به همراه رهبران امنیتی اسرائیل طرحی ریخت که مناقشات با فلسطینیان در کرانه باختری از کنترل خارج نشود، و سوگند حماس از غزه به نابودی اسرائیل را خنثی کرد.

او روابط مستحکم شخصی با یک رئیس جمهور غیرقابل پیش بینی ایجاد کرد و پاداش آن را با به رسمیت شناسی مقدار نامشخصی از اورشلیم به پایتختی اسرائیل، و شناسایی سلسله جبال استراتژیک بلندیهای جولان که در ۱۹۶۷ از سوریه تصرف شد به عنوان قلمور اسرائیل، دریافت کرد.

او با رئیس جمهور زیرک روسیه نیز روابط مؤثر ایجاد کرده است، و در راستای هدف اسرائيل به ممانعت از استقرار ایران در سوریه تحت-نفوذ روسیه، حتی در پی آن که مسکو هواپیمایی تجسسی خود و ۱۵ نظامی سرنشین آن را در سانحه ای که به سادگی می توانست این رابطه را از میان ببرد، هماهنگی با ولادیمیر پوتین را حفظ کرده است. هفته گذشته پاداشی بسیار به موقع – در راستای اهداف سیاسی نتانیاهو – از روسیه دریافت کرد؛ بازگشت بقایای یک سرباز اسرائیلی، زاخاری بامل، که ۳۷ سال پیش در جنگ تانک ها در لبنان کشته شد.

همه اینها، و بیش از اینها، شاید توضیحی باشد بر این که چرا، بنا به نظرسنجی های ما که بدجور غیرقابل اعتمادند، نتانیاهو در جایگاهی قرار گرفته که در انتخابات روز سه شنبه اسرائیل برنده شود، و شاید حتی رهبر بزرگترین حزب باشد، به طور مسلم، سیاستمداری که قادر است ائتلافی از اکثریت چندحزبی سر هم کند.

اما کارنامه نتانیاهو آلوده نیز هست. وی روابطی زیادی نزدیک با شماری از رهبران جهانی، از جمله رودریگو دوترته از فیلیپین، که از شهرتی بد برخوردارند، به هم زده که سیستم منفعت-محور سیاسی شان می بایست برای اسرائیل کمتر از تمایلات ناخوشایند و افراطی ایشان ارزش داشته باشد.

متن کامل را در لینک زیر مطالعه کنید
https://www.timesofisrael.com/the-simple-agonizing-question-for-voters-tuesday-is-netanyahu-good-for-israel/

عن الكاتب
دیوید هورویتز سردبیر و بنیانگزار «تایمز اسرائیل» است. پیش از آن سردبیر «جروزالم پست» ( از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱) ، و سردبیر «جروزالم ریپورت» (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴) بود. دیوید هورویتز نویسنده کتاب های «طبیعت بیجان با بمب گذاران» (۲۰۰۴) و «کمی زیادی نزدیک به خدا» (۲۰۰۰) را نوشته است. همچنین در نگارش کتاب «سلام به دوست، زندگینامه اسحاق رابین» (۱۹۹۶)، همکاری کرده است.
تعليقات