پهلوان ایرانی در اسرائیل تاریخ ساز شد

(Instagram screen capture)
(Instagram screen capture)

سفر تاریخی سعید مولایی جودوکار ایرانی به اسرائیل برای حضور در «گرند اسلم» اسرائیل و استقبال گرم از او در کشور یهود، باعث خشم شدید مقامات رژیم دیکتاتوری ایران شده است. مولایی ساعاتی پس از حضور در اسرائیل بنا به درخواست خودش با تیم ملی جودوی این کشور تمرین کرد. استقبال از مولایی به اندازه ای گرم و صمیمی بود که «ساگی موکی» جودوکار اسرائیلی خطاب به او گفت: «برادر خوشامدی»

لازم به ذکر است؛ سعید مولایی که همراه با همسر ورزشکارش نزاکت عزیزووا (تبعه جمهوری آذربایجان)، در آلمان زندگی و ورزش می‌کند، به‌ نمایندگی از مغولستان و به درخواست رئیس‌جمهوری این کشور در رقابت‌های جهانی گرند اسلم تل‌آویو حضور یافته است.

فدراسیون جودو جمهوری اسلامی که در تعلیق جهانی به سر می برد و به علت رفتارهای یهودستیزانه و تلاش برای اشاعه نفرت پراکنی، مجاز به حضور در هیچ یک از میادین رسمی بین المللی نیست، در واکنشی خشمگینانه نسبت به این موضوع، اقدام مولایی را شدیدا محکوم و درباره رفتار صلح دوستانه و انسانیِ وی، از عبارت «لکه ننگ» در این باره استفاده کرد.

سعید مولایی پس از آنکه در مسابقات جهانی توکیو و برای پرهیز از رویارویی با جودوکار اسرائیلی و با دستور مقامات ورزش رژیم جمهوری اسلامی ناچار به شکست مقابل حریفش شده بود دیگر به ایران بازنگشت و کارزار مبارزه با حکومت اسلامی ایران را در پیش گرفت.

ناکامی عملیات فریب

رژیم جمهوری اسلامی پس از آنکه مولایی بر علیه تصمیمات حکومت جمهوری اسلامی شورید و در محاکم قضایی جهانی بر ضد تصمیمات یهودستیزانه آنها شهادت داد، تلاش کرد با پهن کردن تور فریب و دادن وعده دروغین مولایی را به ایران بکشاند. صالحی امیری رئیس وقت کمیته ملی المپیک ایران که از تصمیم گیران مهم در کمیته «فریب برای روبرو نشدن ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی» است، در همان زمان که مولایی در حال آماده شدن برای شهادت دادن علیه جمهوری اسلامی در دادگاه جهانی ورزش بود، خطاب به او گفته بود: «آغوش کشور به روی همه فرزندان ایران باز است و مولایی هم می تواند هر زمان که اراده کرد بازگردد و به فعالیت خود ادامه دهد!»

صالحی امیری که خودش سابقه فعالیت در نهاد امنیتی را دارد، با پهن کردن تور فریب دنبال آن بود که سرانجامی همچون روح الله زم خبرنگار اعدام شده را برای مولایی رقم بزند و با کشاندن او به ایران، وی را به دستگاه قضایی برای محاکمه معرفی کند.(تا قطعا سرنوشتی سیاه برای وی رقم بزند)

با این همه، مولایی مرعوب وعده های فریبنده رژیم جمهوری اسلامی نشد و فعالیت حرفه ای خود را با پشتکار فراوان ادامه داد و اتفاقا مورد حمایت جامعه جهانی هم قرار گرفت.

او از مسیر دهشت بار منع شدن اجباری به مسابقه ندادن با حریف اسرائیلی، پرچمدار صلح و منش پهلوانی در ورزش جهانی شد و راهی متفاوت از نگاه اهریمنی رژیم جمهوری اسلامی را دنبال کرد.

پهلوان ایرانی در اسرائیل

استقبال از این اقدام مولایی در جهان و درمیان و ورزش دوستان غیرمنتظره بود. در شبکه های اجتماعی از این رویداد به عنوان پیامی عالی و روشن برای همه جهانیان یاد شد و اینکه ورزش و میادین رقابت تا چه حد می تواند مرزهای نفرت را کنار بزند و انسانها را به هم نزدیک کند.

آرش میراسماعیلی رییس فدراسیون جودو رژیم جمهوری اسلامی در یک دستپاچگی معنادار، تعلیق جودو ایران از مسابقات جهانی به خاطر روبرونشدن با حریفان اسرائیلی را یک عزت و آبرومندی برای ایران دانسته است و بی توجه به مقررات بین المللی حاکم بر ورزش گفته « اقدام مولایی در رفتن به اسرائیل آرمان های نظام را خدشه دار کرده است.»

این در حالی است که این گونه سیاسی نگری در ورزش از نظر جامعه جهانی کوچکترین ارزشی ندارد چرا که ورزش و میادین رقابت جایگاهی برای اعتلای ارزشهای والای انسانی و منش های پهلوانی است که با بار اخلاقی همراه هستند و نه تقویت نفرت پراکنی ونژاد پرستی!

تناقض گویی مسئولان جمهوری اسلامی

اظهارات مسولان ورزش جودو ایران بر ضد مولایی در حالی است که آرش میراسماعیلی رییس فدراسیون تعلیق شده جودو ایران، پیشتر و در خلال دادگاه حکمیت ورزش در سوئیس در تقلایی فریبکارانه برای گمراه کردن دادگاه به دروغ مدعی شده بود که مولایی به میل و اختیار خودش رقابت ماقبل رویارویی با حریف اسرائیلی را باخته است.

این تناقض گویی ها تا به امروز هم ادامه داشته و در حالی که میراسماعیلی مدعی است 90 هزار جودوکار ایرانی به خاطر تعلیق جهانی فدراسیون ایران بیکار شده اند، در جایی دیگر، او از این موضوع به عنوان پیشرفتی بزرگ یاد می کند!

واقعیت این است که رژیم جمهوری اسلامی با وعده پول و امکانات سعی می کند ورزشکاران را تطمیع کند. مهدی رستم پور خبرنگار ورزشی در خارج از ایران می گوید: حتی خود میراسماعیلی که اکنون مخالف سعید مولایی حرف می زند در المپیک آتن وقتی دستور رقابت نکردن با حریف اسرائیلی از طرف حکومت به او داده شد، تا صبح نخوابید و با گریه و زاری می گفت که وقتی می تواند برنده شود چرا نباید با حریفش مسابقه بدهد؟

میر اسماعیلی در نهایت با وعده پول و مقام ریاست تطمیع شد و برای حفظ منافع خود مجبور شد در کنار نظام جمهوری اسلامی قرار بگیرد تا ماموریت نفرت پراکنی علیه صلح را محقق کند.

پیام صلح و دوستی میان مردم ایران و اسرائیل

به نظر می رسد در ایران، بیشتر مردم دوستدار اسرائیل هستند و حتی اجبار حکومت نمیتواند علاقه دو ملت را کمرنگ سازد؛ گواه این مدعا مردمی هستند که در خیابانها و مراکز عمومی ایران عمدتا سعی می کنند پایشان را بر روی پرچم اسرائیل که رژیم عمدا برای لگدمال شدن آن را بر کف زمین نقش کرده، نگذارند و این رفتار حتی در آنهایی که اجبارا به راهپیمایی های سازماندهی شده حکومتی یا اقامه نماز در مساجد می روند، از طریق دوربین های مخفی ثبت ودیده شده است.

اما ادعای رسمی رژیم جمهوری اسلامی توسل به تبلیغات دروغین برای معکوس جلوه دادن اصل واقعیت است. رفتار صلح جویانه سعید مولایی و رفتن او به اسرائیل برای حضوردر مسابقات ورزشی گرچه از نظر حکومت اسلامی ننگ آمیز تلقی می شود، اما از منظر افکار عمومی جهان، یک رفتار انسانی و تابو شکن محسوب می شود که سزاور تحسین است.

بدون شک، ملت های جهان طرفدار صلح و آرامش هستند، برآورد واکنش ها از سفر مولایی به اسرائیل در شبکه های اجتماعی هم نشان داد که افکار عمومی جهان، لکه ننگ را رفتار رژیمی می دانند که با فریبکاری حساب شده سعی دارد در حوزه های ورزش، سیاست، فرهنگ، روابط بین الملل و در میان همسایگان در منطقه ایجاد نفرت پراکنی کند. در نتیجه حضور سعید مولایی در اسرائیل، پیام تازه ای برای روند صلح است، پیامی که تاکید دارد ملت ایران مستقل از دولت سرکوبگر خود دوستدار اسرائیلی ها هستند، علاقه ای که شاید در آینده ای نه چندان دور به صلح و آشتی کامل میان دو ملت و کشور منجر شود.

عن الكاتب
نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار مقیم لندن
تعليقات